Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi értelme a végrendeletnek,...

Mi értelme a végrendeletnek, ha a leszármazók és házastárs jogosult a köteles részre?

Figyelt kérdés

Nyilván nagyobb értéktárgyak, no meg ingatlan, autó, lekötött pénz esetén érdemes egyáltalán végrendeletet írni, szóval emiatt kérdezem. Utánanéztem és (kérlek javítsatok ki ha tévedek) úgy értelmeztem, hogy a kötelesrészre ha pl a leszármazók és a házastárs is igényt tart, akkor az egy csomót elvisz a hagyatékból, és akit örökösnek nevezel meg a végrendeletben az szinte semmit nem kap a végén.


Tehát mégis mi értelme van ennek? Még a jövő zenéje hogy írok-e végrendeletet, pont emiatt - most ez csak feltételes, de ha én pl a szomszéd Marika nénire akarom hagyni mindenemet, mert ő ápolt csak és mindenki más csak annyira tartotta velem a kapcsolatot hogy ne tudjam rájuk fogni hogy 'érdemtelenek', akkor mégse tehetem meg?


Egyszerűen nem tudom elhinni, hogy ez ilyen lenne, kérlek magyarázzátok el, hogy is működik ez! Köszönöm!


2012. dec. 3. 16:48
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
21%
hát mi pont most örököltünk igy, és nem volt semmi köteles rész, csak adóba ment el egy része az örökségnek.
2012. dec. 3. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
88%
A köteles rész az eredeti örökség fele.
2012. dec. 3. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
53%
ha ki akarsz zárni családtagokat az örökségből, akkor a legegyszerűbb, ha még életedben ráiratod a neked szimpi, arra érdemesnek tartott emberre a vagyonod.
2012. dec. 3. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
78%
Azért az embernek életében ráíratni a vagyonát egy idegenre elég kockázatos. A pénz, főleg ha hirtelen jön, egészen érdekes dolgot tud kihozni bárkiből. Mondjuk a kedves, önzetlen szomszédnéni többé feléd se néz, hanem eladja a házat a fejed fölül és elmegy belőle nyaralni a Bahamákra... sose lehet tudni.
2012. dec. 3. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
A kötelesrész a törvényes örökrész fele. Ha végrendelkezel,ki is zárhatsz olyan személyeket,akik egyébként végrendelet hiányában örökölnének. Akiket kitagadnak az öröklésből nem támaszthatnak kötelesrészi igényt.
2012. dec. 3. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 ConnectCare ***** válasza:
68%

A köteles rész egyfajta "biztonsági berendezés" a jogban azért, hogy arra abszolút rá nem szolgált rokonokat ne tudjon valami kattant valaki kirakni az örökségből. (pl. papa nem szereti az amúgy őt imádó lánya férjét, mert az nem szereti a focit, ezért kitagadná a lányát, hogy megelőzze, hogy annak férje kapjon valamit) Így az mindig jár, kivéve, ha bizonyítható az érdemtelenség. Így "sajnos" a köteles részre jogosultakat nem lehet kihagyni a dologból, utána viszont mindenkire azt hagy az örökhagyó, amit szeretne.


Abban viszont teljesen igazad van, hogy az egész vitatható, hiszen megvonja az örökhagyó szabadságát elég rendesen. De ma ez a rendszer nálunk.

2012. dec. 3. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, ezek szerint jól értettem. A köteles rész az örökség fele, ami lehet akár tetemes összeg is... Szerintem ha valaki ki akar valakit zárni az örökségéből, akkor meg kellene hogy legyen ehhez a joga, még akkor is, ha csak azért zárná ki pl a vejét, mert az nem szereti a focit, ahogy valaki írta ezt a példát. Az ő pénze, az ő döntése (hacsak nincs gyanú, hogy valaki befolyásolta vagy zsarolta természetesen).


Ez eléggé felháborít, nem értem hogy attól hogy én szültem és neveltem fel valakit, attól miért jogosult még halálom után is a vagyonom feléhez akár, hiszen épp hogy addig is én adtam meg neki azt amivel elindulhatott az életben (jó esetben)!

2012. dec. 4. 12:24
 8/17 anonim ***** válasza:

Nem, nem érted!

Az örökség és az örökrész nem ugyan az! A kötelesrész a törvényes ÖRÖKRÉSZ fele.

Az örökhagyónak kitagadási joga van! Tehát megfoszthatja a kötelesrészre jogosultat az igényétől. De ezt meg kell indokolnia, mert csak mert a lányom férje nem szereti a focit az nem lehet alapja a kitagadásnak. Ilyen indokok: Az örökhagyó sérelmére elkövetett súlyos bűncselekmény, érdemtelenség, az örökhagyó irányába fennálló törvényes tartási kötelezettség súlyos megszegése, erkölcstelen életmód. Különben is a lányom férje eleve nem szerepel a lehetséges törvényes örökösök listáján...

ezt bizonyítani is kell!

A bizonyítás terhe azon van, aki a kitagadásra hivatkozva örökölni kíván.

2012. dec. 4. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Ja, akkor összekevertem!

Tudnál mondani egy konkrét példát, hogy ha van egy örökség, mondjuk ház, autó, és 1 millió ft (csak mondtam valamit), és a végrendeletben az egészet a szomszéd nénire hagyom, de az özvegyem és az 1 gyerekem kéri a kötelesrészt, akkor mennyit kapnának, ezt hogy állapítják meg? Gondolom a törvényes örökségük fele-fele lenne, így akkor a negyede lenne fejenként?

2012. dec. 4. 18:39
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

olyan, hogy örökrész, nincs ÖRÖKSÉG



a legegyszerűbb eltartási szerzősést kötni azzal, akiben bízol, hogy el fog látni.

Ekkor minden, amire kötötted (esetleg mindenedre), halálodkor -szerződésileg- az eltartódra száll. Így nem lesz ÖRÖKSÉG se (ezért kötelesrész sem a semmiből, stb.)

Ha nem mindenre kötöd az eltartást, hanem, mondjuk "csak" a házadra, akkor azt kapja meg, és az autó, ékszer, másik ingatlan, stb. lesz az ÖRÖKSÉG, (amin lehet marakodni az örökösöknek)

2012. dec. 4. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!