Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ingatlanjogi kérdés? Valaki...

Ingatlanjogi kérdés? Valaki tud segíteni?

Figyelt kérdés

A helyzet a következő, van egy tulajdonomban lévő ház, édesanyám a haszonélvező. Szeretnénk már tíz éve eladni, most talán van egy komoly vevő rá. Kérdés: Mennyire szólhat bele a haszonélvező az eladásba? Mennyi jár neki a házért kapott összegből? Beleszólhat milyen lakást veszek?

Aki ért hozzá , annak köszönöm!


2012. nov. 27. 16:58
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
0%
Ki kell pakolni anyukádat alakásból utána elpasszolhatd
2012. nov. 27. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:

Pénzre csak a haszonélvezet megváltása címén tarthat igényt, de akkor már nem vagy köteles részére másik lakást biztosítani. A hitelt már az édesapád halála után vette fel? A haszonélvezeti jogot ugyanis nem lehet végrehajtás alá vonni, tehát haszonélvezőnek a bankok nem adnak hitelt.

Durva megoldás, de azért leírom: Megegyezel vele, hogy eladod a házat és veszel egy másik lakást, amibe ő beköltözik. A mostani ház adásvételi szerződésének aláírásakor ő lemond a haszonélvezeti jogról, te megveszed a lakást a saját nevedre, hiszen ez a ház is a tiéd, de "elfelejted" bejegyeztetni a haszonélvezeti jogát. Utána minden közüzemi és egyéb ügyet vegyél a saját kezedbe és kegyetlenül hajtsd be rajta a számlák kifizetését. Ne engedd, hogy téged lehetetlen pénzügyi helyzetbe hozzon. Én nem tudom elképzelni, hogy a gyerekeimet ilyen helyzetbe hozzam, hogy adósságot halmozzak fel arra, ami az övéké. Nem lepődnék meg, ha az anyukád fiatalabb lenne, mint én vagyok. Ezt csak azért írtam ide, hogy tudd, hogy nem csak a fiatalok értenek egyet veled abban, hogy ezt a zűrös anyagi helyzetet rendbe kell tenni.

2012. nov. 27. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm utolsó!

Apám halála után vette fel, a bankok adtak neki hitelt, persze az én aláírásom is kellett mint kezes. Azt fizeti, vagyis vonják tőle, a közüzemi számlákat viszont nem fizeti és mivel a haszonélvezeti jog vagyoni érték, úgy tudom végrehajtás alá lehet venni a házat, mivel van benne része.

Nekem az a tervem, hogy veszek egy lakást, természetesen lakhat benne élete végéig, de fizetnie kell a számlákat, ami nem lesz nehéz, mert jó nyugdíja van, de a különbözeti pénzre ne tartson igényt, mert így is milliókat vesztek az adósságai miatt. Szerintem ez korrekt.

2012. nov. 27. 19:38
 14/22 A kérdező kommentje:
Nem tudom mi számít fiatalnak, az anyukám 68 éves lesz. Viszont sosem tudott bánni a pénzzel, mindenhol, mindenkinek tartozik sajnos. Nem rossz ember, csak szerintem nem alkalmas hogy kezeljen pénzügyeket. Viszont tökegyedül van, én messze élek tőle a családommal.
2012. nov. 27. 19:39
 15/22 anonim ***** válasza:
100%

Csak átfutottam a válaszokon, így lehet, hogy már válaszoltak.


Mennyire szólhat bele a haszonélvező az eladásba?

Semennyire se! Attól, hogy tulajdonosváltás történik a haszonélvezete megmarad.


Mennyi jár neki a házért kapott összegből?

Ha lemond a haszonélvezetről, akkor jogilag az egy évi érték (1/20-ad rész) 4-szerese, vagyis 20%. Ebből levonhatod az általad kifizetett tartozásokat.


Beleszólhat milyen lakást veszek?

Nem. Persze megegyezhettek, hogy egy másik ingatlanba jegyeztessék be a haszonélvezetét, ekkor arányban kell állnia a korábbi (tehermentes) haszonélvezet értékével.

2012. nov. 27. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:

12-es vagyok: Puff, az életkor-verseny döntetlen. De komolyra fordítva a szót, átnéztem a szüleim hagyaték-ügyeivel kapcsolatos iratokat. Eszerint az édesanyád nevére valószínűleg nem haszonélvezeti jog, hanem özvegyi jog van bejegyezve. Azt ügyvéddel kell tisztázni, hogy az újonnan vásárolt ingatlanra az özvegyi jog átvihető-e, vagy csak a haszonélvezeti. A kettő között lényegi különbség, hogy az özvegyet a haszonélvezet joga csak az özvegyi státusz fennállása alatt illeti meg.

Azt pedig nem tudom elfogadni, hogy egy anya nagyobb, drágább ingatlanra tart igényt, mint amiben férjével élt együtt. Miért? Ha ketten elfértek abban, akkor ő egyedül miért nem elégszik meg egy kisebbel? Ráadásul akkor, ha nem is tud bánni a pénzzel. Nagy hibát követtél el akkor, amikor kezesként aláírtad a hitelszerződést. Igaz ugyan, hogy maga a haszonélvezet nem vonható végrehajtás alá, de a jelzálogjoggal terhelt ingatlan igen. Ha a bank végrehajtást kér, nagyot bukhattok rajta, mert lehet, hogy akad olyan, aki bagóért megveszi befektetési céllal és utána elkezdi kipiszkálni belőle az anyukádat. Törvény ide, törvény oda, meg tudják oldani, hogy kipiszkálják.

2012. nov. 28. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:

SZERINTEM VAN EGY KIS PROBLÉMA!!!


A bank úgy ad kölcsönt, ha a haszonélvező lemond a bank javára, a haszonélvezetéről.


Vagyis osztozkodhattok a semmin, ha ez így van.


Először nézzél utána a banknál !!

2012. nov. 28. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Ezt a jelzálogkölcsönt már felvette 4 éve, azt vonják a nyugdíjából (devizás volt, tehát már duplát vonnak), úgyhogy azzal nincs probléma.

A közüzemi számlákkal van, azokat nem fizeti, megmondtam ma neki, hogy a haszonélvezeti joga meg fog szűnni a ház eladásakor, viszont bejegyeztetem a másik lakásba, hogy megnyugodjon.

2012. nov. 28. 16:58
 19/22 anonim ***** válasza:
és mit szólt ?
2012. nov. 29. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
Vigyázat!!! Nem haszonélvezeti jog, hanem ÖZVEGYI JOG!!! A kettő nem azonos.
2012. nov. 30. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!