Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ingatlanjogi kérdés? Valaki...

Ingatlanjogi kérdés? Valaki tud segíteni?

Figyelt kérdés

A helyzet a következő, van egy tulajdonomban lévő ház, édesanyám a haszonélvező. Szeretnénk már tíz éve eladni, most talán van egy komoly vevő rá. Kérdés: Mennyire szólhat bele a haszonélvező az eladásba? Mennyi jár neki a házért kapott összegből? Beleszólhat milyen lakást veszek?

Aki ért hozzá , annak köszönöm!


2012. nov. 27. 16:58
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
50%

A haszonélvező beleegyezése szükséges.

Létezik megváltás is, ha meg tudtok egyezni.

A haszonélvezete kizárólag erre az ingatlanra szól, tehát nincsen beleszólása, hogy mit veszel.

2012. nov. 27. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
100%

Anyukád haszonélvezeti jogát te nem tudod eladni. És ebből következik ki az a hülye aki megveszi úgy a lakást, hogy nem költözhet oda mert anyukád benne él mint haszonélvező.


Apukád után örökölted meg a lakát anyukádnak pedig élete végig haszonélvezeti joga van mint az özvegynek?

2012. nov. 27. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 A kérdező kommentje:

Pontosan! Apukám után örököltem. Tudom, hogy úgy nem veszik meg a házat, hogy anyukám haszonélvezeti joga megmarad, de erről nincs is szó. Úgy gondoltam, hogy abban a lakásban lakhat továbbra is mint haszonélvező, amit megveszek a pénzből. Ki is tudnám váltani, de nem akarom, hogy ne legyen hol laknia.

Viszont ő úgy tekinti, hogy a ház az övé és semmilyen jogom nincs az eladási tárgyalásba, ő mondja meg mennyiért adjuk stb. Mivel én nagyon messze élek az ingatlantól, nincs lehetőségem beleszólni ergo ki vagyok szolgáltatva neki.

2012. nov. 27. 17:08
 4/22 anonim ***** válasza:
46%
Én sem szeretném ha eladnám a gyerekem a fejem felől a lakást amiért az apjával egész életükben megdolgoztunk. Szerinted ez korrekt? Én sem mennék bele az biztos, még szerencse, hogy van a haszonélvezeti jog.
2012. nov. 27. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:

Nem egészen értem.

Ha a ház a szüleid közös háza volt, akkor a fele az Anyukádé, a másik felét te örökölted, + Anyukádé még a haszonélvezeti jog is.

Hogy hogy csak haszonélvező?

2012. nov. 27. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
Mivel haszonélvezeti joggal terhelten nem tudod eladni az ingatlant és nem is érdemes, mindenképpen meg kell egyezni anyukáddal. Az eladásba beleszólni nem tud, de lehetetlenné teheti azzal, hogy nem mond le a haszonélvezeti jogáról. Azt pedig előre beszéld meg vele, hogy mit akarsz venni. Nekünk ügyvéd ajándékozási szerződés kapcsán azt mondta, hogy a haszonélvező ragaszkodhat ahhoz, hogy az új ingatlanra a haszonélvezeti joga be legyen jegyezve. Megváltás esetére pedig a haszonélvezeti jognak az ingatlan eladási árának százalékában kifejezett értéke van. Most nem emlékszem a százalékokra, de a google-ban "haszonélvezeti jog értéke" (vagy ára?) rákereséssel megtalálod. Én is ott olvastam róla.
2012. nov. 27. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:
Nem a feje felől adnám el, de a haszonélvezőnek is vannak kötelezettségei amit ez esetben nem tart be. Pl közüzemi számlákat nem fizeti, rettentően el van adósodva. Többek közt ezért is szeretném eladni, hogy az anyagi helyzetét rendezzem. Ebből még a jelzálogkölcsönt is ki kell fizetnem, amit felvett a házra, isten tudja miért. Szóval én bukok rajta nem ő. Tehát ez a megdolgoztunk érte ebben az esetben nem jó szöveg.
2012. nov. 27. 17:25
 8/22 A kérdező kommentje:

A ház nem volt közös, kizárólag apukámé volt, amikor összeházasodtak. Apukám halála utána haszonélvezeti jog illette. Nem fogom megvárni, amíg végrehajtást indítanak a tartozásaiért. Felőlem be is jegyeztetem a lakásra a haszonélvezeti jogot, ha ettől biztonságba érzi magát. A kérdésem nem erre vonatkozik.

Nem enged beleszólni az eladásba, mennyiért adhatom el, mit vehetek rajta. Vannak elképzelései, de nekem a különbözeti pénzre szükségem van, és egy drágább lakást nézett ki magának amiben lakni akar. Én meg egy másikat, ami olcsóbb és a mostani lakhelyhez közel van, ami idáig jó elképzelés volt neki is, de most teljesen elszállt nem tudok vele beszélni.

2012. nov. 27. 17:30
 9/22 anonim ***** válasza:

Tévedés ne essék itt, mert semmilyen hatályos jogszabály nem zárja azt ki, hogy haszonélvezeti/özvegyi joggal terhelt ingatlan tulajdonjogát ne lehetne átruházni. Vagyis a haszonélvezeti/özvegyi jog nem jelent elidegenítési és terhelési tilalmat. Az már más kérdés és érthető is, hogy a vevő(k) nem igazán szeretné(nek) ezzel terhelt ingatlan tulajdonjogát megszerezni és addig nem fogja(k) aláírni az adásvételi szerződést, amíg a haszonélvezeti jog jogosultja lemond a haszonélvezeti jogáról.

Kedves kérdező! Az hogy mennyi jár az özvegyi jog jogosultjának (jelen esetben az édesanyádnak) megállapodás kérdése. Ugyanis ellenérték fejében is lemondhat e jogáról, illetve meghatározott érték ellenében is akár. Igen, helyesen tudod, hogy az édesanyádnak kellene a lakás rezsijét és fenntartási költségeit állnia... Szerintem elsődlegesen meg kellene állapodni abban, hogy mennyiért adjátok el az ingatlant, aztán pedig az új lakás kérdésében is. Ingatlanjog területén a vételárat illetően nincsenek kőbe vésett szabályok. Azaz egy kétoldalú megállapodás kérdése a vételár: amennyiért eladja a tulajdonos az ingatlant és amennyit hajlandó a vevő fizetni érte.

2012. nov. 27. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:
A baj az, hogy haszonélvezeti jogot is akar, meg még a különbözeti pénzből is. Nem elég, ha kifizetem az adósságait?
2012. nov. 27. 18:37
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!