Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ilyenkor érvényes a szóbeli...

Ilyenkor érvényes a szóbeli végrendelet?

Figyelt kérdés

Ilyenkor érvényes a szóbeli végrendelet?

Szóval az egyik rokonom még meghalt áprilisban és még márciusban nekem ill. a 2 szomszéd néninek tett szóbeli végrendeletet mivel már nagyon rosszul volt de kórházba nem hagyta magát vinni.


A törvény szerint:"Az örökhagyónak egész terjedelmében elő kell adnia végakaratát.

A szóbeli végrendelet akkor érvényes, ha a végrendelkező két tanú együttes jelenlétében – a tanúk által értett nyelven – végakaratát egész terjedelemben szóval előadja, és ez alkalommal kijelenti, hogy szóbeli nyilatkozata az ő végrendelete.

A tanúkkal kapcsolatban nem követelmény, hogy írni tudjanak, viszont ismerniük kell a végrendelet tartalmát és tudniuk kell, hogy végrendelet tételénél tanúskodnak, illetőleg képesnek kell lenniük az örökhagyó személyazonosságának tanúsítására. A végrendelet tartalmáról közvetlenül a végrendelkezőtől kell tudomást szerezniük."


Szóval ők aláírnák a papírt hogy jelen voltak csak nem tudom-e hogy így érvényes e még mert a rokonom áprilisban halt meg,most meg már augusztus van?!

A 2 néni már 80 évesek és van itt egy másik törvény:"'szóbeli végrendelkezés csak akkor érvényes, ha két cselekvőképes tanú együttes jelenléte, akik


utólag egymástól függetlenül, egybehangzóan adják elő az örökhagyó végrendeletét, és

akik közül egyik sem kedvezményezettje a végrendeletnek.


Szóval ez a cselekvőképesség mit is jelent,mert a 2 néni nincs ágyhoz kötve,tudatában vannak a szóbeli végrendeletnek,csak a hagyatékira a tanúkat behívhatják?

Arra szerintem nem tudnának elmenni



2012. aug. 11. 09:47
 1/5 A kérdező kommentje:

Fentebb írtam hogy:nem tudom-e hogy így érvényes e még mert a rokonom áprilisban halt meg,most meg már augusztus van?!

Ha aláíratom velük a papírt akkor a mostani dátum kell rá vagy a szóbeli végrendelet kimondásának időpontja?

2012. aug. 11. 09:49
 2/5 anonim ***** válasza:

Ha te vagy az egyetlen rokon akkor teljesen mindegy. De nem hiszem hogy bárki vizsgálódna hogy beszámíthatóak-e...


Ha meg van más rokon aki örökölne és a szóbeli végrendelettel kevesebbet kap és így kifogást emel akkor elindul a vizsgálat és megvizsgálják hogy a két néni beszámítható-e. Ha igen és a szóbeli végrendelet ismertetésük egységes akkor elfogadják. Ha ellentmondás van vagy valamelyikük nem beszámítható akkor érvénytelen és az öröklés a törvényi szabályozásnak megfelelően zajlik.

2012. aug. 11. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A cselekvőképesség teljes 18 év felett, amennyiben az nincs korlátozva vagy kizárva (ez csak bírósági ítélettel lehetséges).


Nagyon fontos, hogy, aki tanú volt a végrendeletnél, ő nem kaphat a hagyatékból semmit - hacsak a végrendelet azon részére nincs másik két, megfelelő tanú.


Természetesen nyilatkozniuk kell szóban is erről majd, aláírni nem elég semmit.


Hogy megáll-e a szóbeli végrendelet, azt majd az eljárásban döntik el, mi erre így nem tudunk válaszolni, meg kell ismerni a körülményeket.

2012. aug. 11. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

vagy el kell menniük a közjegyzőhöz a tanúknak

vagy a közjegyzőnek ki kell mennie a tanúkhoz

ennek ára van

ha van érdemi hagyaték akkor megéri

2012. aug. 11. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Az 1959. évi IV. törvény, azaz a Polgári Törvénykönyv szabályozza a szóbeli végrendeletre és a cselekvőképességre vonakozó szabályokat:

634. § Szóbeli végrendeletet az tehet, aki életét fenyegető rendkívüli helyzetben van, és írásbeli végrendeletet egyáltalán nem vagy csak jelentékeny nehézséggel tehetne.

635. § (1) A szóbeli végrendelet akkor érvényes, ha a végrendelkező két tanú együttes jelenlétében a tanúk által értett nyelven végakaratát egész terjedelemben szóval előadja, és ez alkalommal kijelenti, hogy szóbeli nyilatkozata az ő végrendelete.


14. §(1) Korlátozottan cselekvőképes az a nagykorú, akit a bíróság ilyen hatállyal gondnokság alá helyezett.

14. §(4) Cselekvőképességet korlátozó gondnokság alá a bíróság azt a nagykorú személyt helyezi, akinek az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége a pszichés állapota, szellemi fogyatkozása vagy szenvedélybetegsége miatt - általános jelleggel, illetve egyes ügycsoportok vonatkozásában - tartósan vagy időszakonként visszatérően nagymértékben csökkent.

15. §(1) Cselekvőképtelen az a nagykorú, akit a bíróság cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezett.

15. § (4)A cselekvőképességet kizáró gondnokság alá a bíróság azt a nagykorú személyt helyezi, akinek ügyei viteléhez szükséges belátási képessége - pszichés állapota vagy szellemi fogyatkozása miatt - tartósan teljes mértékben hiányzik.


Tehát a kérdésed alapján két 80 éves néni cselekvőképes személynek minősül.

A hagyatéki tárgyaláson a közjegyzőnek kell előadni, hogy az örökhagyó szóbeli végrendeletet tett és az eljárása során az érvényességi kellékek figyelembe vételével fogja a hagyatékot átadni.

2012. aug. 11. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!