Egy végrendelet akkor is érvényes, ha nem saját kézzel van írva (hanem géppel, csak az aláírás eredeti), az örökhagyó kórházban van, a dátum utólag van pótolva, és a tanuk sem állják meg a helyüket (hamis tanuzás) az esetben?
A mi esetünkben sajnos a felsoroltak közül mindegyik előfordul.
Megtámadjuk a végrendeletet? Elveszítjük a házat. :(
Az mit jelent, hogy a dátum utólag van pótolva? Ki pótolta, hogyan? Valaki odaírta kézzel, vagy géppel? A tanuk sem állják meg a helyüket - ez mit jelent?
Az érvényes végrendelet formai követelményei:
Az írásbeli végrendeletet a végrendelkező maga is írhatja, vagy mással is leírathatja. Saját írásnak csak a kézírás minősül, a géppel írt szöveg akkor is más által írottnak tekintendő, ha a végrendelkező azt maga gépelte (Ptk. 628. § (1)-(2) bekezdés). Az írásbeli magánvégrendelet akkor érvényes, ha annak végrendeleti minősége, valamint keltének helye és ideje magából az okiratból kitűnik. Formai szempontból háromféleképpen lehet érvényes írásbeli magánvégrendeletet tenni:
1. A végrendeletet elejétől végig a végrendelkező saját kezűleg – nem géppel (!!) - írja és aláírja.
2. A végrendeletet más írja, vagy a végrendelkező illetve más legépeli, azt a végrendelkező két tanú együttes jelenlétében aláírja, vagy ha már aláírta akkor aláírását két tanú együttes jelenlétében a sajátjának ismeri el, és a tanúk e minőségük feltüntetésével szintén aláírják.
3. A végrendeletet a végrendelkező aláírja, és azt akár nyílt, akár zárt iratként közjegyzőnél – a végrendeleti minősége feltüntetésével – letétbe helyezi (Ptk. 629. § (1) bekezdés)
Másodszor hangzik el, hogy a "tanuk nem állják meg a helyüket." A tanukkal szemben támasztott követelmény az, hogy az írásbeli magánvégrendelet érvényességének nem feltétele az, hogy a közreműködő tanú ismerje a végrendelet tartalmát, sőt még azt sem kell tudnia, hogy végrendelet tételénél működik közre. Aláírásával mindössze azt tanúsítja, hogy a végrendelkező az iratot előtte írta alá, illetve, hogy aláírását előtte sajátjának ismerte el (Ptk. 630. §). Ugyanakkor érvénytelen a végrendelet, ha a tanú kiskorú vagy cselekvőképességét érintő gondnokság alatt áll, illetőleg írástudatlan (Ptk. 631. §).
Fontos, hogy a tanúk egyike sem lehet az adott végrendelet kedvezményezettje.
Ha a tanuk a fentieknek megfelelnek, akkor - még egyszer kérdezem - mi az, hogy nem állják meg a helyüket?
Amikor én megismerkedtem Attilával, csak annyit tudtam, hogy az apukája a végrendeletben úgy rendelkezett, hogy a ház 1/4 része a két unokahúgáé legyen.
Azóta láttam a végrendeletet.
Gépelve van, szintén gépelve: 2008. 04. és kézzel,hogy 19.
Nos, "apósom" akkor már több,mint egy hónapja kórházban volt, a papírokból kiderül, hogy elmeállapota hullámzó, nem tudja hol van, és nem tudja időben sem elhelyezni magát. (ez április 17-ei dátum)
A tanuk: nagyapám személyesen ismer az egyiket (házaspár),és egyszer csak "véletlenül" rákérdezett a dologra. A válasz: "Nekünk idehozta a házhoz a feleségem barátnője (az örökös lányok anyja), hogy írjuk már alá, mi meg megtettük neki. Bár akkor már midegy volt,mert Pista bácsi már meghalt"
Vagyis nem voltak jelen, amikor az örökhagyó aláírta. Csak egy szívesség az egész, hogy "Nehogy má' az a gyerek örököljön mindent"
És most, azzal fenyegetőzik a két lány, hogy ha nemfizetjük ki a részüket (márpedig nincs pénzünk), akkor árverezésért pert indítanak,mert ők mindenképpen ki akarnak szállni a közös vagyonból.
De feltételezem: nem fogják bevallani a tanúk, az igazságot, hiszen akkor megütik a bokájukat.
Kell orvosi engedély az ilyenhez?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!