Közgazdászok, mit szólnátok egy ilyen társadalomhoz? (A többi lent)
Vonatkoztassunk el attól, hogy emberi jogokat sért-e, az eu hagyná-e, az emberek megszavaznák-e, bonyolult lenne-e megcsinálni, de mi lenne, ha maradna a "csodálatos" kapitalizmus, meg a demokrácia, meg az adók, meg törvények nagy része is, de:
Minden évben, az állam elvenné azoknak az embereknek az összes pénzét, akiknek egy bizonyos határ felett van a vagyona. Ez egy jó magas összeg volna, szal az is lehet hogy évente csak 10-20 embert "nyúlnánk le". Ezek az emberek utána újra vállalkozni kezdhetnének, és biztosítva volna nekik egy magas nyugdíj+magas munkanélküli támogatás ha nem tudnának elhelyezkedni, és nyilván hősként kezelné őket az ország.
Ha a cégüket nem lehet vagy az állami szakértők szerint nem éri meg feldarabolni, akkor pl állami tulajdonba kerülne, amit esetleg tovább igazgathatna szép fizetés mellett az eredeti tulajdonos. (De a bevétel már nem az övé lenne, hanem fix fizetésért csinálná)
És mittudomén, ha egy nemzetközi multicég itt elérné ezt a szintet, akkor azt is le lehetne foglalni, azaz az itteni cégeit (esetleg lehetne nekik adni kis időt, hogy eltakarodjanak, és akkor nem vesztenének annyit :P). Ez nyilván azt jelentené, hogy eltűnnének innen a nagy multik. A szakértők esetleg kivételt tennének pl az informatikai cégekkel, vagy az olyan cégekkel, amelyeknek a felszámolása/kizavarása nem tenne jót az országnak.
Bár a legszebb az volna ha az egész világon ezt csinálnák a multikkal. :)
És nyilván volna egy szervezet, ami folyamatosan keresné az ilyen embereket, kutatná a cégek közötti kapcsolatokat, nem engedne meg kiskapukat, stb.
Szóval a kérdés: a kisvállalkozásokra, a munkanélküliségre, a gazdaságra, a fejlődésre ez milyen hatással volna? Meg lehetne e csinálni azt, hogy ez jól működjön? Még egyszer: a megvalósítási kérdéstől, az elfogadtatástól vonatkoztassunk el.
Ekkora baromságot amiket itt lehet néha olvasni...
A cég a jó szervezettségtől, a jó vezetéstől, a felismert és kihasznált piaci lehetőségektől tud működni, hasznot hozni, fejlődni. Nem olyan mint egy pénztermelő gép ami ha már egyszer jól fut, akkor csak el kell orozni és nyomogatni a gombot és gyártja tovább a manit. Ha az állam elveszi a vezetést azoktól akik ezt értik, de ő maga nem tudja tovább vinni szakértelem híján, akkor mi értelme az egésznek? Ha tudja hogy kell vezetni, akkor meg miért nem alapít saját céget?
Picit a szocializmus árad a szavaidból ezekkel az államosított cégekkel, meg a piacgazdaság nem értésével.
Nem lenne megvalósítható. Olyan számviteli és adótörvények kellenének,amik nem engedik meg az adócsalást,a fekete munkát,a kiskapukat,a korrupciót.
Annak lenne értelme és hatása,de a te ötletednek nem.
"Vonatkoztassunk el attól, hogy emberi jogokat sért-e, az eu hagyná-e, az emberek megszavaznák-e, bonyolult lenne-e megcsinálni, "
Attól is vonatkoztassunk el hogy mekkora baromság?
"Bár a legszebb az volna ha az egész világon ezt csinálnák a multikkal. :)"
Ugye, akkor a magyar CBA-val is ezt megtehetik a külföldiek? A viszonyosság kedvéért.
Én a bonszáj-ra asszociáltam, amikor olvastam a felvetésedet:)
Ha nincs motivációja egy embernek / cégnek hogy fejlesszen-növekedjen-élénkítse a gazdaságot, akkor nem fogja megtenni.
Mivel a termelés csökkenne ( hiszen nem fog túllépni egy bizonyos limitet, nehogy elvegyék tőle), nőne a munkanélküliek száma, a fogyasztás csökkenne, ami újabb termelés- csökkenést vált ki, stb.
Ha a régi tulajtól elkobzod a vagyonát és megteszed igazgatónak a saját régi cégében, nem lesz a továbbiakban érdekelt abban, hogy a cégnek jól menjen ( ő úgyis megkapja a havi fixet), ezáltal a minőség romlik, a "mutyizás" valószínűsége nő.
Ilyen feltételekkel egyetlen multi sem maradna itt, további beruházás sem lenne. Nekem sem a "teszkókért" fájna a szívem, de egy Audi vagy Merci kivonulása ( hogy csak a legjelentősebbeket említsem) azért nagy érvégés lenne ( egyszerre több ezer munkahely szűnne meg, állami adóbevétel nuku, stb), ráadásul Magyarországon ebben még csak konkurencia sincs ( magyar autóipar?), tehát értelmetlen lenne őket is "kiüldözni".
Nehezen tudnád ugyanakkor "fülöncsípni" a gazdagokat. Mert ugye van, akinek papíron nincs, valójában van. Másrészt: egyszerűen átíratom a gyerekemre- feleségemre - keresztanyámra stb, máris megoldottam a "limitproblémát".
Ez épp ellenkező hatást váltana ki, mint amit el szeretnél érni.
Amúgy egy kicsit tényleg a szoci jutott eszembe:))
Számítottam ezekre a válaszokra, bár azt nem sejtettem hogy ennyire ellene lesz mindenki az 5letnek. Azért köszönöm a véleményeket.
Próbáltam kihangsúlyozni, hogy ez tényleg csak a cégek és a társadalom nagyon kis százalékát érintené, az óriásvállalatokat, és vezetőiket. A kis, közepes, és nagyvállalkozások ugyanúgy működnének, és ugyanúgy megmaradnának a gazdag emberek.
Ez a drasztikus megoldás amiatt volna szükséges (úgy látom ezt sem sikerült kellően érzékeltetnem), hogy megoldódjon a kapitalizmus fő problémája: a tőke egyirányú áramlása, és a kisvállalkozások ellehetetlenedése. Bár ez nem is országos, főleg nemzetközi szinten van nagyon eldurvulva, ezért írtam hogy a legszebb az volna, ha az egész világon lenne ilyesmi.
Egyáltalán nem arról szólna, hogy a jól menő cégeket lefeji az állam. Nem ez a cél. Csak az óriás cégeket, meg üzletembereket fejnénk le, ami egy kellemes mellékhatás volna, a fő cél a kártevők (multik, túl nagy hatalommal rendelkező emberek) kigyomlálása, amelyek sokak szerint károsak a gazdaságra.
Vagy ebben is mindenki egyet ért, hogy a multik, a médiát kezükben tartó, minden jól működő dolgot felvásárló, spekuláló dúsgazdag csilliárdosok mindenáron kellenek a világnak, nélkülük összeomlana a gazdaság, leállna a termelés, kitörne a káosz?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!