Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi a jogilag vett értelme a...

Granulátum kérdése:

Mi a jogilag vett értelme a megbánás fogalmának?

Figyelt kérdés

Ez a 'Jog' topic, úgyhogy ne erkölcsi értelemben válaszoljatok.


Először is, szerintem idejétmúlt dolog azt figyelni, megbánta-e tettét az elkövető vagy nem. Tudom, hogy egy keresztényibb jogfelfogásból ered ez a fogalom, de a mai világban, ahol ennyi ateista van, már nem jelent semmit.


Mondjuk egy tini tolvajnál megértem, hogy lényeges-e az esetleges megbánása, de pl gyilkosság esetén komoly éveket jelenthet, hogy a bíró szerint megbánta-e vagy sem.

Kit érdekel, hogy egy gyilkos megbánást tanúsít-e. Elkövette és kész. Főleg, ha tényleges életfogytot kap, akkor aztán tényleg nem oszt nem szoroz.


Amúgy mennyire nehéz a 'Brühühü, bíró úr, megbántam teljes szívemből' viselkedést előadni?


Nem kéne arról a felfogásról leszokni, hogy az állam a gyerekét nevelő felnőtt, az elkövető meg a neveletlen gyerek? Az emberiség már kinőtt a 'keresztény óvoda' felfogásból.

Engem nagyon dühít, amikor a bíró elmondja, hogy rabolni/gyilkolni nem szép dolog. Nem lehetne leszokni ezekről az erkölcsi puffogtatásokról? Mindenki kap nevelést, nem kell külön elmondani.



2012. márc. 28. 10:08
 1/5 anonim ***** válasza:

Többmindent jelenthez. Feltételezem, hogy büntető- vagy szabálysértési jogról van szó.

Egyrészt ugye, ha "megbánta", az enyhítő körülmény. Jelentheti azt is, hogy a vádlott gyakorlatilag elmondja, hogy mennyire megbánta, a bíró ilyenkor megpróbálja megítélni persze, hogy valós megbánásról van-e szó (értsd: van-e esélye bűnismétlésnek, vagy tényleg egyszeri botlás volt, pl. csokit lopott, és lebukott, az egész eljárástól meg úgy megijedt, hogy ez aztán már tuti semmit sem fog soha elkövetni ---> ez teljesen életszerű amúgy.)


De van egy olyan jogi fogalom is, hogy "tevékeny megbánás", ami ennél sokkal összetettebb, egy külön eljárás eredménye, nem tudom, hogy nem arra gondoltál-?


Amúgy, ha téged a jogi fogalom érdekel, akkor ne laikus szemmel írd le utána a véleményedet a dologról. :) Sokan esnek ebbe a hibába, de gyakorlatilag te is pont azt csináltad, amit kértél, hogy a válaszolók mellőzzenek. "Ez a 'Jog' topic, úgyhogy ne erkölcsi értelemben válaszoljatok." - utána meg leírtad, hogy kit érdekel, hogy megbánta, meg hogy a bíró erkölcsileg puffog...

2012. márc. 28. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

a megbánásnak TEVÉKENYNEK kell lennie

tehát meg kell téríteni okozott kárt

összefirkált falat le kell festeni

kirabolt néninek vissza kell adni pénzét + kártérítést + elmenni dolgozni ingyen két hétre szociális intézménybe

2012. márc. 28. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Igen, a TEVÉKENY MEGBÁNÁS-nál valami hasonló van. És az külön eljárás.


De tény, hogy a büntetőeljárásban a sima "megbánást" is figyelembe szokták venni, de nem döntő tényezőként, csak ez IS számít. Ezt úgy értem, hogy ha megbánta, akkor nyilván nem várható bűnismétlés, stb.


Ez két külön dolog, a tevékeny megbánás az a konkrét jogi fogalom, amire külön szabályok épülnek. De mint az első válaszomban írtam is, nem tudom, hogy a Kérdező arra gondolt-e.

2012. márc. 28. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Simán a megbánásra gondoltam, ha megkísérli helyrehozni a kárt, az már más tészta
2012. márc. 29. 10:32
 5/5 anonim ***** válasza:
Semmi.
2012. nov. 24. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!