Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Tanácsra lenne szükségem?

Tanácsra lenne szükségem?

Figyelt kérdés
Van egy adósom, de nem akar törleszteni. Tudom, hogy hol lakik. De semmit nem érek ezzel. Az ismerőseim nem akarnak segíteni, mert én h.ülye úgy adtam kölcsön, hogy papírt nem írtunk. Szóval ha oda menne bárki ,akkor még ő jelent fel zaklatásért. Segítsetek, hogy mit tegyek? Hogyan szerezhetném vissza a pénzt? Az most mellékes, hogy mennyi pénzről van szó. Azt ne írjátok légyi, hogy ez volt nekem a tanuló pénz, mert így is felrobbanok, hogy éli világát....!
2011. máj. 2. 19:27
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
53%
pedig jogilag nem tartozik neked. ennyi. tisztességesen nem tudod visszaszerezni.
2011. máj. 2. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
Ismerőseinél lejáratni,munkahelye elé állni,telefonon hívogatni amíg meg nem unja,és visszafizeti a kölcsönt.
2011. máj. 2. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:

Felbujtás


21. § (1) Felbujtó az, aki mást bűncselekmény elkövetésére szándékosan rábír.


Az elkövetési magatartása a rábírás, rábíró nyilatkozat, mely történhet szóban, írásban, ráutaló magatartással, látszólagos lebeszéléssel, fenyegetéssel stb. További fontos követelmény, hogy meghatározott bűncselekmény-típusra kell vonatkoznia (a tettesi alapcselekmény körülményeit már nem szükséges tartalmaznia, a sértett személy szerinti megjelölése sem szükséges). Ha a felbujtás súlyosabb bűncselekményre irányult, mint a ténylegesen elkövetett, utóbbira nézve is megtörtént a felbujtás. A felbujtás akkor valósul meg, ha a) rábíró nyilatkozat mint döntő motívum hozza létre az akaratelhatározást és b) ennek alapján a címzett legalább a kísérlet stádiumáig eljuttatja a tettesi alapcselekményt (egyébként előkészület). Ha a nyilatkozattételkor az akaratelhatározás már megvan (iam alias facturus) csupán szándékerősítő hatású (pszichikai bűnsegélynek minősül). Egy korábbi szilárd elhatározás esetén, ha a rábírás már semmilyen hatással nem volt, nem részesség (omnimodo facturus). A rábíró nyilatkozatnak és a tettesi akaratelhatározásnak okozati összefüggésben kell állnia, illetve a felbujtó szándékának át kell fognia az alapcselekmény tényállási elemeit, valamint azt, hogy a címzett az ő rábíró nyilatkozatának hatására követi el (egyenes és eshetőleges szándék egyaránt lehet). A gondatlan felbujtás kizárt, de ekkor előfordul, hogy a magatartása beleillik valamely gondatlan deliktum tényállásának keretei közé. Ha valaki felismeri gondatlan magatartásának következményeit még a befejezetté válás előtt, köteles azt megakadályozni, különben mulasztásos bűnsegélynek minősül. A felbujtó csak a tettes által ténylegesen megvalósított cselekmény miatt vonható felelősségre. Létezik egy olyan eset, amikor közvetett módon bujtunk fel valakit, vagyis felbujtunk valakit, hogy ő felbujtson másvalakit bűncselekmény elkövetésére. Többes felbujtásnak minősül az az eset, ha egymással szándékegységben lévő több személy rábíró nyilatkozatának együtthatása hozza létre a címzettben az akaratelhatározást.

Bűnsegély


21. § (2) Bűnsegéd az, aki bűncselekmény elkövetéséhez szándékosan segítséget nyújt.


Az elkövetési magatartása a segítségnyújtás, de kivételesen lehet mulasztás is: más által elkövetett bűncselekmény megakadályozására nézve speciális jogi kötelesség terheli és ennek ellenére nem tesz meg minden tőle telhetőt, erről a tettesnek nem szükséges tudnia, pl. szülő nem tesz meg mindent annak érdekében, hogy fiatalkorú gyermeke ne kövessen el bűncselekményt. Kivételes eset: a feljelentési kötelezettség elmulasztása mindig önálló deliktumot valósít meg. A bátorítólag ható jelenlét akkor is pszichikai bűnsegélynek minősülhet, ha nem terhelte jogi kötelezettség a megakadályozására nézve. Két fajtáját különböztetjük meg: fizikai és pszichikai bűnsegély.

Fizikai bűnsegély


A fizikai bűnsegély a tettesi alapcselekmény külső feltételeinek megteremtésével járul hozzá a bűncselekmény elkövetéséhez. Rendszerint olyan segítségnyújtás, mely önmagában büntetőjogilag nem értékelhető, de mivel hozzájárul az alapcselekmény megvalósításához, felelősség terheli.


A társtettességtől a törvényi tényálláshoz való viszonyuk alapján lehet elhatárolni. Mint azt az előbb említettem, a bűnsegély nem illeszkedik a deliktum törvényi tényállásába, ellenben a társtettesé igen. Ezen kívül a társtettességnél fontos, hogy egymásról tudva, együtt kövessék el a bűncselekményt, míg arról nem kell feltétlenül tudnia a tettesnek, hogy valaki megkönnyítette az ő szándékbeteljesülését.

Pszichikai bűnsegély


Pszichikai bűnsegély során a tettes azon szándékát erősíti a részes, hogy egy meghatározott deliktumot kövessen el, tehát a tettes pszichikumára hat (pl. bátorítással, tanácsadással stb.). Ebben áll a legfőbb különbség a felbujtó és a pszichikai bűnsegéd között: míg a felbujtás kiváltja a bűnös szándékot, a pszichikai bűnsegély erősíti azt.


A nyitott törvényi tényállás esetében nehézzé válhat, hogy a magatartás beleillik-e a törvényi tényállás keretei közé. Mivel a stádiumtan szempontjából a bűnsegély onnantól kezdve értékelhető, hogy a tettesi magatartás legalább a kísérlet stádiumába lépett, a társtettesi részvétel csak abban az esetben állapítható meg, ha önálló tettével legalább a kísérletig eljut. A pszichikia bűnsegélyről - eltérően a fizikaitól - a tettesnek tudnia kell.


Létezik itt is a közvetett bűnsegély. Ennek négy fajtáját különböztetjük meg: a) felbujtónak nyújtott segítség, b) bűnsegédnek nyújtott segítség, c) bűnsegéd rábírása bűnsegélyre, illetve d) a sértett rábírása a bűncselekményhez való hozzájárulásra, de ez csak azokban a bűncselekményekben lehetséges, ahol a sértett beleegyezése ellenére is megvalósul a deliktum. A c) és d) pont esetében rábíró magatartást fejtenek ki, ami azért számít bűnsegélynek, mert nem közvetlenül a tettes irányába fejtik ki, hanem a bűnsegéd és a sértett irányába.

2011. máj. 2. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
Azért, mert már eltűntek kommentek. Az a lényegen nem változtat, amennyiben nincs papírod róla, hogy kölcsön adtál, nem tudsz mit visszakövetelni. Ennyi. Nem véletlen szóltam közbe hidd el. Ezt vedd figyelmeztetésnek.
2011. máj. 2. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tanácsod, csak ennyit írnék.

Ha valakinek van a kérdéshez hozzáfűzni valója, akkor nyugodtan tegye meg.

Köszönöm.

2011. máj. 2. 21:27
 6/21 A kérdező kommentje:
Én is gondoltam arra, hogy a munkahelyén kéne keresni, de azt nem tudom hol dolgozik, mert helyet váltott. Ezt hogy tudnám kideríteni? Köszi a válaszokat.
2011. máj. 2. 21:33
 7/21 anonim ***** válasza:

Mert olyan emberek írtak ide, akik nem tartják be sem az alapszabályzatot, sem a BTK-t.

Egy eleve megválaszolt kérdésre pedig nem lehet mit írni.

2011. máj. 2. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
Nem. én jogkövető vagyok, és töröltem a kérdést.
2011. máj. 2. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:

Jó , oké elhisszük.

Bárcsak a kérdésemben említett ember is olyan becsületes lenne mint te.

2011. máj. 2. 21:43
 10/21 anonim ***** válasza:
Nos igen! És bárcsak becsületesen visszaszerezhetné az ember a pénzét,amit jóhiszeműen kölcsönadott :((
2011. máj. 2. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!