Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan lehet egy ügyészt...

Hogyan lehet egy ügyészt feljelenteni? (Bővebben lent)

Figyelt kérdés

Gondolom, már sokan hallottak arról, hogy egy HIV+ afrikai menekült (inkább élősködő, emberalatti féreg) szándékosan(!) elharapta a nyelvét, majd 1-2 decit vért gyűjtött össze a szájában. Ezután elkezdett dörömbölni és az odamenő, mit sem sejtő (egyébként 3 gyerekes) őrt szembe köpte a vérrel.

És most jön a meglepetés: az ügyészség "becsületsértés(!!!)" miatt indított eljárást, így jelenleg is szabadlábon van ez az orángután, sőt szállást és pénzt is kap tőlünk.

Felháborító az ügyészség bűnpártolása! Hogy lehet az, hogy ha valaki megpofoz egy rendőrt, akkor több évet is kaphat, míg ha szándékosan leköpi HIV-es vérrel, semmit sem kap?

Kihez lehet fordulni, ha az ügyészség már-már szemtelenül nyíltan a bűnözők pártján áll?


2010. dec. 18. 10:07
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
0%

Javaslom, kicsit művelődjél, ha igaz is ez a történet, a HIV-vírus nem terjed köpés útján.

Egy ügyészt egyébként ugyanúgy lehet feljelenteni, mint bárki mást. Éppen most ítéltek letöltendőre egyet, aki csakugyan bűncselekményeket követett el. Hajrá!

2010. dec. 18. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Ha jobban elolvasod a kérdést, akkor láthatod, hogy 1-2 deci vért (nem nyálat!) gyűjtött össze a szájában. A conjuctiva (kötőhártya) pedig potenciális behatolási kapu a vírus számára, mivel bő a vérellátása és nem fedi elszarusodó hám a bőrrel ellentétben. Nem véletlenül akarta pont szemen köpni az az állat az őrt...

(Amúgy pár éve retrovírusokkal is foglalkozok a tanulmányaim során, így nem kell ilyen irányú kioktatás.)


A hír pedig eredeti: [link]

(Bár, itt azt mondják, hogy palesztin a menekült, én egy mai újságban afrikait olvastam, de ez nem változtat a lényegen.)


És a kérdésemben a "hogyan?"-ra keresem a választ. (Pl.: milyen jogcímen?) Mert a rendőrök tőlem jóval tájékozottabbak a témában, de ők sem tudták elérni, hogy komolyabb legyen a vád, ezért főleg joghoz értők hozzászólását várom.

2010. dec. 18. 10:58
 3/15 anonim ***** válasza:

Az ügyészt egy másik ügyésznél, azt hiszem a Központi Ügyészségi Nyomozóhivatalnál lehet feljelenteni, de semmi értelme ebben az esetben.


Én is csak becsületsértésnek tartom ezt az ügyet. Engem nem győzött meg a levezetésed, hogy ha egy HIV-fertőzött engem leköp, attól elkaphatom a fertőzést, mert a HIV cseppfertőzés útján nem terjed. Tehát ha nem hatol belém, a külső érintkezéstől nem tudom elkapni. Szembeköpni meg úgy gyakorlatilag lehetetlen, hogy olyan mennyiség jusson a szemembe, amitől elkapom. De úgy tudom, van is vizsgálat folyamatban, miszerint nem kapta el az illető a fertőzést. Ettől kezdve ezen a vonalon nincs miről beszélni, mert az nem életszerű, hogy elkaphatta volna. Ez nem olyan, hogy felém sújt valaki egy baltával, és akár el is találhatott volna.

2010. dec. 18. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
60%
Én elolvastam a kérdést, bizony isten. És nem vagyok jogász, de azt még én is tudom, hogy ilyenért egy ügyészt nem lehet feljelenteni, semmilyen jogcímen, de ha ez a vágyad, akkor hajrá, mondom még egyszer. Az ügyészség és a bíróság független szervezetek, az ügyészek és bírók pedig a munkájuk során elkövetett szakmai tévedésekért (akár valódi, akár általad vélt tévedés) nem tartoznak büntetőjogi felelősséggel, tehát nem is jelenthetők fel. Lásd például a móri mészárlás ügyét. Gondolod, ott nem lett volna feljelentés, ha lehetne szó ilyesmiről? A korrekciónak másféle módjai vannak a jogban, és ezek nem az ügyész személyén keresztül vezetnek, ő ugyanis semmi esetre sem követett el bűncselekményt.
2010. dec. 18. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

1. A vér szembe köpése NEM cseppfertőzés, hanem direkt kontaktus. A kétféle expozíció veszélyessége között több nagyságrendbeli különbség van! (Külön kértem, hogy ilyen téren nem kérek oktatást, mivel ezzel foglalkozok.)


2. "De úgy tudom, van is vizsgálat folyamatban, miszerint nem kapta el az illető a fertőzést. Ettől kezdve ezen a vonalon nincs miről beszélni, mert az nem életszerű, hogy elkaphatta volna."


Vagyis, hogyha én egy töltött fegyvert ráfogok valakire és (emberölési szándékkal) meghúzom a ravaszt, de a fegyver besül, akkor engem nem lehet felelősségre vonni (elvégre senki sem sérült meg)? Én úgy tudtam, hogy már a kísérletet is büntetik...

2010. dec. 18. 11:35
 6/15 A kérdező kommentje:

A 11:28-as válaszolónak köszönöm!


OFF: Csak ez egy újabb kérdést vetett fel bennem (nem a témához kapcsolódik), mert azt írtad, hogy "az ügyészek és bírók pedig a munkájuk során elkövetett szakmai tévedésekért (akár valódi, akár általad vélt tévedés) nem tartoznak büntetőjogi felelősséggel, tehát nem is jelenthetők fel."

Akkor az orvosokat miért lehet feljelenteni és/vagy beperelni, ha tévednek?

2010. dec. 18. 11:40
 7/15 anonim ***** válasza:

Ez tévedés, hogy ügyészt, bírót ne lehetne feljelenteni, csak ritkán eredményes. Úgy pontosítanám, hogy szakmai tévedésekért nem lehet, de a munkájukkal összefüggő bűncselekményért igen. Ha pl. a bíró vagy az ügyész korrupt, akkor igenis felelősségre vonható. Most ítéltek el több év börtönre egy ügyészt e miatt. Bűnpártolást is elkövethet természetesen hivatalos személy. De tudni kell, hogy ez és a többi hivatali bűncselekmény szándékos, és lehet célzatos is. A bűnpártolás célzatos, abból a célból követi el valaki, hogy segítse a bűncselekmény elkövetőjét a felelősség alóli kibúvásban. De ezt bizonyítani kell, hogy szándékos és célzatos volt. Az nem bűncselekmény, ha én ügyészként úgy látom, hogy a büntetőjogi minősítés kevésbé súlyos, mint ahogy te gondolod. Ez csak akkor lenne bűnpártolás, ha bebizonyítanád, hogy én is tudom, hogy súlyosabb, de azért, hogy a gyanúsítottat segítsem, direkt leminősítem. Ezt szinte lehetetlen bizonyítani kívülről.


Persze, van a büntetőjogban kísérlet, de ahhoz hogy ez itt megvalósuljon, azt kell megállapítani, hogy az ilyen szembeköpés valóban, életszerűen fertőzést okozhat, és ennek mondjuk nem 0,000001 % a valószínűsége. Szerintem ezt nem gondolja így az ügyész, ezért nem állapította meg a testi sértés kísérletét. De ha ebben kétség van, szakértőt kell bevonni, aki megállapítja, hogy egy ilyen leköpéstől reálisan elkapható-e a fertőzés.

2010. dec. 18. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
hogyan tud valaki 1, pláne 2 deci vért összegyűjteni a szájában? És itt a hangsúly a mennyiségen van.
2010. dec. 18. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Figyelembe véve az elkövetés módját, ez szerintem egyértelműen emberölési kísérlet. (De nem ez volt a kérdésed. Ezt azok kedvéért mondtam el, akik szerint a jóember fel van mentve, ha a HIV vírusokkal teli vérétől az őr nem kapta el a fertőzést.)


A második kérdésedre: nem tudtam erről a szabályról, de ha van, elég baj. Ugyanis akkor nem csak az orvosoknak, hanem mindenki másnak is (akár a gondatlan, és ebből fakadóan az iskolabusszal vonat elé hajtó sofőrnek is) felelősségre vonhatatlanság kéne járjon. Szóval én nem azt nem értem, hogy akkor az orvost miért igen, hanem azt, hogy az ügyészt és a bírót miért nem?

2010. dec. 18. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

A mennyiség lényegtelen. Egy HIV pozitív ember vérében annyi a vírus, hogy pár tized köbcenti vér is bőven elegendő, ha nyálkahártyára jut. (Véráramba kerülve ennek néhány százaléka is elég. Gondoljunk csak arra, hogy egy (kábítószer adagolására használatos) injekciós tűn milyen kevés vér van, és mégis létre jön a fertőzés.)


Mielőtt valaki szóvá tenné: nem vagyok sem biológus, sem orvos. Egyszerű mérnök vagyok, aki megfigyeli a világot maga körül, és próbálja használni a felismerhető összefüggéseket.

2010. dec. 18. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!