Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Igényt tarthatnak e bármire a...

Igényt tarthatnak e bármire a gyerekek?

Figyelt kérdés

Apuka tavaly elhunyt volt 3 vérszerinti gyereke.

A feleségével élt (nem volt a gyerekek édesanyja) kb 10 évig.

Vásároltak egy ingatlant de csak a feleség nevén volt, talán az apa volt a haszonélvező.

Az oké hogy a lakásból nincs örökség, de az ingóságok?

Hagyatéki tárgyalás nem volt, legalábbis a gyerekek nem tudtak róla, de most kaptak közjegyzőtől levelet hogy az apukanak volt 40ezer ft-os munkabére amit megörökölnek, de előtte fizessenek meg 37ezret. Nem tudják hogy a Hagyatéki leltárba mi volt írva. Az is biztos hogy volt az apának biztosítása.

Temetésig a feleseggel jó volt a viszony, utána már azt mondta a feleség haggyak őt békén, felejtsék el és mindenhonnan letiltott mindenkit.



jan. 21. 13:57
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
100%

A #16 volt a legpontosabb. Attól még lehet közös a házasság alatt szerzett vagyon, hogy csak az egyik házastárs nevére van írva.

Ha kértek iratbetekintést, és úgy látjátok, hogy a ház részben vagy egészében közös vagyonnak minősült (annak ellenére, hogy a feleség nevén volt), akkor a hagyatéki végzés jogerőre emelkedésétől számítva 1 éven belül lehet kérni a tárgyalás megismétlését.

Utána már csak polgári perben lehet részt kérni a vagyonból.

Mondjuk, nincs kizárva, hogy a ház valóban nagyrészt saját vagyona volt a feleségnek, azért is lett csak az ő nevére írva. De ennek azért utána kell nézni, hogy mi a valóság.

jan. 22. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 anonim ***** válasza:

#21, és ezt hogy lehet bizonyítani, hogy "közös vagyon". Az iratbetekintésben (ami amúgy jelen esetben mit jelent?) felírják, hogy ki milyen arányban szállt be anno a közös ingatlan árába?

Az én gyerekeim is hamarosan érintettek lesznek, ezért a kérdés, és nem kötözködés okán.

jan. 22. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 anonim ***** válasza:

22

Hagyatéki ügyintézésnél nem azt kell bizonyítani, hogy közös a vagyon, hanem azt - az élő házastársnak -, hogy nem közös. (Vagy ha az hal meg, akinek a nevén volt a ház, akkor pedig az ő többi örökösének kell bizonyítékot előásni.) Nem bemondásra megy, hanem pl. régi bankszámlakivonatokkal, a feleség korábbi házának eladási szerződésével, direkt házassági szerződéssel, stb. kell bizonyítani.

Természetesen, hogy a közjegyző egyáltalán vizsgálni kezdje, ahhoz nem feltétlenül elég a saját esze (több ilyenről is hallottam mostanában), hanem lehet, hogy az örökség várományosainak kell rákérdezni.

A 16-os válaszban vannak variációk, ami miatt nem közös a vagyon.

Az iratbetekintés annyiban lehet fontos, hogy lehet, hogy abban benne van az oka, hogy miért a feleség örökölt egyedül. Ha nincs benne semmi erről, akkor lehet elindulni a nyomon. Akár a feleséget is meg lehet kérdezni, hátha tud mutatni dokumentumokat, hogy az ő saját pénzéből lett véve a ház, és akkor rövidre lehet zárni az ügyet.

jan. 22. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:
#23, értem, köszönöm.
jan. 22. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:
Ha a biztosítában a gyerekek is kedvezményezettek lettek volna, az kiderült volna. Nincs itt semmi varázslat, apuka nem vetette bele őket és az sem érdekelte, hogy a házból örököljenek. Lehet, hogy pont a feleségét akarta védeni, hogy nehogy kiforgassák. Ki tudja mi van a háttérben, lehet ő leélt mellette X évet egészségben, betegségben a gyerekei meg évek óta le sem sz...ták.
jan. 22. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:
Az ajándékozás megtámadható 10 éven belül öröklés idején. Magyarul ha 10 éven belül vették azt az ingatlant (az apa pénzéből), ami a nő nevére került, akkor az megtámadható a bíróságon.
jan. 23. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 anonim ***** válasza:
26, és ezt hogyan bizonyítod a bíróság előtt? A lehetőség persze adott, de mások számlájára nem látsz rá. Enélkül pedig nehéz elindítani is az eljárást.
jan. 23. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:

27. Pl. a földhivatal honlapján lekéred ingyen az adott ingatlan tulajdoni lapját, amin szerepel a változás dátuma.


De ha ez nem lenne most arra azért csak lehet emlekezni, hogy a házát amiben lakott mikor vette az apád, pl. 9 éve vagy 11 és fél éve, nem? Vagy hogy pl. 2015. őszén.

jan. 23. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:

28, nem erre gondoltam. Hanem pl. amikor egy idősebb pasi - jelentős anyagi háttérrel - elvesz egy másik nőt feleségül, és az összes pénzéből minden (ingatlan, kocsi) rögtön a 2. számú feleség nevére kerül. Nyilván nem közösen szerzett vagyon, és nyilván az cél, hogy az előző alomból származó örökösök ne kaphassanak semmit.

Valószínűleg a kérdezőéknél is valami ilyesmi történhetett.

Nem lehet bizonyítani.

jan. 23. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:

Annyit kell bizonyítani, hogy az elidegenítés 10 éven belül történt az apa halálához képest.


Ha te egy gazdag pasi vagy, mindent a 2. feleséged nevére íratsz, de ahhoz képest meghalsz 10 éven belül, akkor ezt a gyerekeid megtámadhatják a bíróságon a halálod után is. Pont ezért, hogy a kisemmizés elkerülhető legyen.

jan. 23. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!