Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Használt adathordozók terén...

Használt adathordozók terén jogosult vagyok (legálisan) visszaállítani az előző tulaj által kitörölt fájlokat fájlvisszaállító szoftver segítségével? Szabad ilyet csinálnom? Megbüntethetnek-e érte, ha lebukok vele?

Figyelt kérdés
(Nyilvánvalóan etikailag nem elfogadható, hogy más adatait akarata ellenére tároljam, de engem a jogi része érdekel.)

szept. 10. 19:53
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
56%

Nem vagy jogosult, hiszen nincs jogodban megismerni az adattartalmat sem.

Visszaélés személyes adattal, vagy minősített személyes adattal.


Utóbbi pl. lehet egy képfájl, amin az látszik, hogy valaki szopja a rudazatot.

szept. 11. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
56%

Nem állíthatod vissza, ha lebuksz vele, akkor biztos büntetésre számíthatsz. Főleg, ha még fel is használod.

Én amikor eladtam ilyent, visszaállíthatatlanul töröltem mindent, pont a visszaélések elkerülése végett. Sosem tudhatom, kihez kerül utána, de azt biztosra tudom, hogy semmilyen adatomat nem fogják tudni visszaállítani belőle. :)

szept. 11. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

"Én amikor eladtam ilyent, visszaállíthatatlanul töröltem mindent,"


Na olyat, pont sose fogsz elérni 100%-ban. Maximum 80%, de ahhoz is rengeteg idő kell, SSD esetében meg abszolút lehetetlen véglegesen törölni otthon. Az ilyeneket nem eladni kell, hanem darabokra törni.

szept. 12. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
71%

"Na olyat, pont sose fogsz elérni 100%-ban."


Hülye vagy te ehhez.

szept. 13. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

De, lehetséges az adatok teljes és végleges törlése: [link]

SSD esetén valóban nehezebb a dolgunk, mivel ott a rendszer igyekszik olyan helyre írni az adatokat, ami előzőleg régen (kevesebbszer) volt használva, ezzel egyenletessebbé téve a terhelést és elhasználódást. De ha mindent felülírunk, utána már nem állítható vissza, ezért az is egy megoldás, hogy teljesen teletöltsük valamivel (úgy, hogy semmi szabad hely nem marad), majd töröljük. Internetről pl. le lehet tölteni "üres" bin fájlokat (általában sebességmérésre használják), ezt utána csak addig kell duplikálni, még meg nem telik vele teljesen az SSD. Ez után már csak ezeket a bin fájlokat látja a visszaállító program, amivel az eszköz későbbi tulajdonosa nem sokra megy. Csak annyit fog látni, hogy valaki nagyon résen volt. :) A módszer hátránya, hogy egy nagyobb adathordozó esetén sok idő, továbbá csökkenti az SSD élettartamát, ezért sokszor nem ajánlott alkalmazni. De ha egy készüléket eladunk, akkor ez belefér, kb. 100-szor írható újra egy SSD, ezzel egyet elhasználunk, ha csak egyszer csináljuk meg, azzal még semmilyen kárt nem teszünk benne (kb. 1%-al csökken az élettartama). Persze ha most valaki elkezdené ezt csinálni minden alkalommal, amikor valami olyant töröl, amit utána nem szeretne, ha vissza tudjanak állítani, azzal elég hamar tönkre tenné az SSD-t, ezért csak óvatosan ezzel a módszerrel. Tényleg csak egyszer érdemes megtenni, ha eladjuk a készüléket, ezt követően ugyanis nem tudhatjuk, hogy kihez kerül, ha nincs agyonhasználva, ez még belefér.

szept. 13. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
43%

"Hülye vagy te ehhez."


Vagy inkább Te. Véglegesen 100%-ban sose fogod tudni törölni szoftveresen. Próbáld ki. Írd felül az össszes adatot bármilyen szoftverral, majd kezdj bele az adatvisszaállításba, megfogsz lepődni. :)


Szerinted az rendőrség/NKI hogy állítja vissza az adatokat, egy-egy bűncselekménynél, ahol "végleges" törléssel mindent ledaráltak a lemezekről? Varázslattal tán?

szept. 13. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

#6: Úgy, hogy a lomtárból törlés nem töröl merevlemezről.


Infósként azt mondhatom, hogy #5-ös helyes, amit mond.

szept. 13. 11:23
 8/11 anonim ***** válasza:

#6 Én nem a lomtárból való törlésre gondolok, hanem arra amikor felülírod az összes adatot, hogy "ne legyen visszaállítható".


Ha infós vagy tudhatnád, hogy 100%-ban nem lehet semmilyen módszerral véglegesen törölni. Próbáld ki. Formázd le a lemezed nézd meg mennyi adatot tudsz visszaállítani, aztán írd felül egyszeresen, nézd meg úgy is, aztán többszörösen és nézd meg úgy is. Megfogsz lepődni, hogy még mindig tudsz visszahozni adatokat.

szept. 13. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
A nagy cégek ahol érzékeny adatok vannak, nem véletlenül úgy csinálják, hogy felülírják többszörösen a merevlemezt majd utána fizikailag is megsemmisítik. :) Az az egyetlen egy biztos módszer, ha fizikailag szétkapod.
szept. 13. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

"Vagy inkább Te. Véglegesen 100%-ban sose fogod tudni törölni szoftveresen. Próbáld ki. Írd felül az össszes adatot bármilyen szoftverral, majd kezdj bele az adatvisszaállításba, megfogsz lepődni. :)

Szerinted az rendőrség/NKI hogy állítja vissza az adatokat, egy-egy bűncselekménynél, ahol "végleges" törléssel mindent ledaráltak a lemezekről? Varázslattal tán?"


Kussolj már be. Nekem speciel ez a szakmám, te meg csak röfögöd az állatságaidat. Fogalmatlan veréb vagy.


A rendőrség, pláne a magyar, meg pont egy faxkalap társaság, akik a világon semmit nem állítanak vissza. Ilyen célra ugyanis vagy szakértőt vesznek igénybe, vagy külsős céget bíznak meg. Az eredmény meg a felkért cég vagy személy szakismeretén és az adathordozó milyenségén, állapotán múlik.


Nem arról van szó, hogy a filerendszerek egy része a törlést úgy hajtja végre, hogy a file bejegyzést user szinten nem fogja listázni, hanem fizikai törlésről, amikor is a tárhely A-tól Z-ig egy bájt patternnel tele van írva.

Olyan próbálkozások vannak, amelyek az előzményi mégnesezettség remanenciájából próbálnak meg adatot visszaállítani, de ezek csak régebbi, mágnes alapú adathordozók esetén kecsegtetnek a siker lehetőségével, az új, nagy adatsűrűségű meghajtók esetében viszont ez a módszer kudarcra van itélve. Amellett még kib_szott drága is, tehát csak államtitok szintű dolgoknál éri meg a rápróbálkozás, mert a végzett munkát, eredménytől függetlenül ki kell fizetni.

Az SSD meghajtók minden bitje szintúgy törölhető (csak szoftver függvénye) és itt még remanens adatnyomra sem lehet apellálni, mert a néhai adat (lényegében állapot) maradvány nélkül tűnik el, azaz, íródik felül.

szept. 13. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!