Svájci munka szerződésem van egy folyami hajós céggel. Ha nem adatom be az COVID elleni oltást, felbonthatjak a szerződésem?
Éves (Permanens) pincéri szerződésem van, melyet 2017-ben irtam alá. A covid miatt kurzarbeiton is voltam, iden viszont azt mondtak, aki nem rendelkezik érvényes zöldkartyával, vagy vaccin certificate-val, annak felbontjak a szerződését.
Megtehető? Ha igen, jogosult leszek munkanélküli segélyre, vagy végkielégítést fog fizetni a cég? Mire szamithatok?
A betegsegen atestem, igy jelenleg április 19-ig érvényes dokumentumaim vannak...
#18:
"17 tehát akkor nem kell kövéreket, nőket, dohányosokat sem alkalmazni. Jól nézünk ki kis fasiszták"
Így is felfoghatod. Meg úgy is, hogy Svájcban előfordulhat olyan, hogy a vállalati arculati irányelv előír bizonyos egészségügyi feltételeket ami lehet pl BMI index is és ha ennek nem felelsz meg akkor simán nem vesznek fel.
Svájcban privát EÜ van és a biztosítás megkötésekor is meg kell adnon egy rakás dolgot és az elhízás az magas kockázati tényező ezért BMI függvényében is változik a fizetendő TB-d! Extrém esetben vannak biztosítók amik nem kötnek veled szerződést.
Az saját kis befizetett TBden felül a munkáltatód is fizet járulékot, neki is van biztosítása és a munkahelyi baleseteket az valamitn a SUVA téríti. Mióta bekerült a helyi ptkba a "grob verlassigkeit" azóta a biztosítók is vizsgálgatják néhány esetben a felmerülő orvosi költségek jogalapját.
Svájcban, ha ő nincs beoltva és igazoltan munka közben kapja el a koronavírust ( pont ilyen ugyanez volt a swiss pilóták és légiutaskírésők esetében is ) vagy más munkahelyi baleset éri akkor a munkáltató biztosítása és a munkáltató állja a kezelési költségeket. Ha mondjuk a kérdező negatív teszttel kezdi a munkát ( mint a pilóták) és valahol a Rajnán dob egy pozitívat és még ne adj isten komoly orvosi ellátást igényel azt mind mind kiszámlázzák a biztosítójának és a munkaadójának. Ezt kivédendő sok helyen előírják az oltás meglétét, mert ezzel csökkenthető a súlyos megbetegedés kockázata és így a biztosítók sem tudnak b*zizni.
Magyar TB-s és EÜs szemlélettel ezt nem lehet megérteni és nácinak tűnik, de az - a miénkkel ellentétben - egy jól működő, szigorú rendszer és ott nem csak jogaid hanem kötelességeid is vannak. Nem kötelező ezt elfogadni, Svájcban sem kötelező dolgozni...
Azt csinálsz amit akarsz. És a munkaadód is!!!!!!!!
Ez a SZABADSÁG
Nem az a kérdés, hogy igazam van vagy sincs mert nem írtam véleményt: leírtam hogy működik a rendszer Svájcban. Ha nem tetszik a rendszer nem kell odamenni dolgozni.
Láttátok a nagy kék kormányplakátokat: "Ha Magyarországra jösz, tiszteletben kell tartanod a törvényeinket!"
Na pont ugyanez van Svájcban és a többi országban is.
Fel vagyunk háborodva ha SorosBrüsszelNGOkLMBTQmigránsok beleszólnak a belügyeinkbe, most hogy ti ugyanezt csinálnátok az meg nem gáz, igaz? :)
Szabadon vállalhatunk munkát a világ majdnem összes országában, oda kell menni ahol a kórnyezet megfelel az egyéni preferenciáknak.
Sajat vállalkozásom is van itthon, sikerült éttermet nyitni, szóval mar gondolkodtam az itthon maradason amugy is, de ha felbontjak a szerzodesem, az csak megerősít ebben. 7 ev hosszu idő, főleg hogy 18 évesen kezdtem el hajon dolgozni.
Nem éltem Svájcban és a németet sem beszélem, ezert volt kérdéses. (Angolul kommunikalunk a vendegekkel)
Köszönöm a válaszokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!