Miért nincs Magyarországnak ütőképes folyami flottája és folyamőrsége?
Az első világháború idején erős folyami haderőnk volt,több erős hajótipusal és a folyamőrséggel.
Magyarország sok fontos városa folyó partján terül el, pl: Budapest,Szeged,Szolnok,Paks stb.és pont az ilyen kiemelt helyek mellett állomásozhatnának az új Folyamőr egységek.
Itt van ez: [link]
Manapság miért nem építet a honvédség ilyen folyami cirkálókat amik a folyó menti városokat tudnák védeni?
Lehetne többféle:
-támadó romboló hajó,ami az ellenséges hidakat tudná lerombolni illetve a partmenti részeket ütegezni.
-tankelhárítós hajó páncéltörő rakétákkal a tankok ellen.
-radaral és elhárító rakétákal felszerelt mobil légvédelmi egységek a hidakat és fontos létesítmények légvédelmére.
-Könnyű járőrhajó a partmenti területeken mozgó ellenséges gyalogságot gépágyúzni illetve felderíteni.
Partraszálló hajó,ami a különleges tengerészgyalogos egységeket szállítaná és gyalogság támogató fegyverekkel és harcidrónokal is rendelkezne,amitet szintén a hajóról indítanának.
Illetve hidroplán légierő is állomásoztatna a a hajóflotta mellett,felderítési feladatokra.
A Folyamőr tengerészgyalogság pedig az ellenséges partokon harcolna vagy védené a hazai partokat,békeidőben pedig rendészeti feladatokat látnának el.
Miért nincs még ilyen folyami haderőnk?
A modern kori hadviselésben, a magyarországi körülmények között hadi flottát fenntartani semmilyen szempontból nem éri meg.
Gazdaságtalan, és csak a Duna olyan méretű, ahol valamennyire manőverezni is lehet a hajókkal, de még az is korlátozott.
Mindazok a szempontok, amelyeket te előnyként soroltál fel, az itteni viszonyok között azok inkább minősíthetőek hátránynak, a szűk folyókban evickélő hajó inkább célpont, mit támadó eszköz, harci helyzetben gyorsan levadászható lenne, már a második világháborúban sem volt jelentős szerepe a folyami flottáknak, majd a hidegháborús időkben határvédelemre használták ugyan a hajókat, harcászati célra azóta is alkalmatlanok.
A NATO-n belül Magyarország elsősorban logisztikai feladatokat lát el, amibe nem illik bele a folyami hajózás, egy kis ország ne akarjon tengerészgyalogságot fenntartani, ha nincs értelme.
Ahogy az #1-es is leírta, két db folyónk van összesen amin igen korlátozottan tud manőverezni - pláne a nyári időszakban. Légvédelem... sima "kerekes" (értsd. szárazföldön telepíthető) egységekkel is megoldható, olcsóbb is, meg nem csak a folyó nyomvonalának x km-s környezetét védi. Próbáld meg a MERT-et (Mátrai Erőmű) folyóról védeni.
Jah, meg a hajó egy bazi nagy célpont, egy folyami naszád ujjgyakorlat egy repülőgépnek, lassú, lomha, nagy méretű, kiváló radarvisszaverő célpont. A lassú mozgása miatt igazából egy tüzérségi lövegnek sem túl nagy akadály, szinte álló célpont.
Jó volt reggel ilyen humoros kérdést olvasni.
Különösen a hidroplán légierő tetszett 😃😃.
"támadó romboló hajó,ami az ellenséges hidakat tudná lerombolni illetve a partmenti részeket ütegezni."
Ez tetszik a legjobban. Amikor az ellenséges hidak megszállják amagyar folyókat, akkor jön a magyar folyami flotta.
No de komolyan. Képzeld el azt, amint egy viszonylag lassan zárt pályán mozgó hadihajó megpróbál manőverezni egy támadó repülőgéppel szemben.
A folyami flottának vannak hagyományai magyarorságon, van multja, de jövője egy modern háborúban nincs.
Sajnálattal látom, hogy mostanában minden egyes kérdést ellepnek a stadionozós, orbánozós elmebetegek.
#1
Azért enyhe túlzásnak tartom, hogy Magyarország logisztikai feladatokat lát el főként. Lakosságarányosan az egyik legaktívabb nemzet vagyunk a külföldi missziókban. A kommandósaink pedig Európa egyik legjobbjai, és folyamatosan jelen vannak amerikai katonákkal különleges műveleti missziókban Afganisztánban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!