Üdv mindenkinek! Hagyatéki tárgyaláson fellebezhetek a testvérem ellen,ha úgy gondolom,hogy nem méltó az anyukám örökségére?
Több éve 24 órás ápolásra szoruló anyukámat nem látogatta és nem volt hajlandó semmiben segíteni, anyukám sokszor kért segítséget a testvéremtől, de mindig az volt a válasz,hogy messze van és leszarja, mert neki van családja(200km)
Már többször én hoztam ki anyut az elfekből és mindig én vigyáztam rá. Ha a testéremen múlt volna, akkor anyu már 6-7 éve elhunyt volna.
Másik kérdésem az lenne, hogy a kötelező szülőtartás miatt lehet-e utólagosan beadni valami kérvényt a bíróságra,hogy fizessen a testvérem?
Szülőtartásért csak a szülő adhat be kérvényt. Persze ott is vannak esetek, amik felülírják a dolgot.
Ha nem volt végrendelet, akkor egyaránt örököltök. Lehet pereskedni persze, de nem biztos, hogy megérné.
100%-ban megkaphatnád az örökséget, ha eltartási szerződéstkötöüttél volna.
"többször én hoztam ki anyut az elfekből" Lol! ezek szerint többnyire elfekvőben volt és ott os halt meg. Ki tud 24 órás ellátást biztosítani és amellett pénzt keresni, hogy megéljen? Te sem tudtál. Nem ma bújtál ki a tojásból. Tudtál az eltartási szerződésről. Nem vállaltad. A pínz, örökség jól jönne.
Kérdező
Szülőtartásra csak akkor van lehetőség ha a szülő kéri és a szülő az önhibáján kívül nem képes magát eltartani. Ez nem az ápolást, gondozást jelenti, hanem hogy nincs annyi jövedelme amiből megéljen, pedig dolgozott rendesen vagy éppen nevelte a gyerekeit, akiknek most cserébe segítenie kellene őt. Ha az édesanyádnak volt nyugdíja és az elegendő volt a megélhetésére, akkor nincs mit perelni. Ha szülőtartásra perelte volna a gyerekeit - ő és nem te helyette - akkor mindkettőtöket kellett volna, nem válogathat, hogy csak az egyik gyereke fizessen.
de ez már elmúlt, ha meghalt onnantól lényegtelen.
Az öröklés nem a másik örökös véleményén múlik és nem is azon, hogy valaki megérdemelte-e vagy sem. Édesanyádnak lett volna lehetősége a testvéredet kitagadni vagy végrendeletben a nagyobb részt rád hagyni. Mivel ő nem tett ilyet, innentől a törvényes öröklés szerint felesben örököltök.
Akkor is így lenne ha életében nem találkoztak volna, mert születése után örökbe adja valakinek, mint gyereke akkor is ugyanígy örököse lenne.
Egyetlen dolgot tehetsz most: számítsd ki, milyen értékű volt az ápolási munkád, mennyi költséged volt anyuddal. Utána keress tanúkat (lehetőleg háziorvos, vagy ha hivatalos ügyben tudhat róla, akkor önkormányzati dolgozó, stb., plusz szomszédok, oda járó ismerősök), akik tanúsítják, hogy tényleg mennyit dolgoztál anyuddal. Ez alapján kaphatsz költségtérítést az örökségből, akár 1-2 milliót is, és akkor csak a maradék feleződik.
Egy ilyen ügyben persze semmi nem biztos, a dokumentumoktól és tanúktól függ az eredmény. Emellett, ha anyud teljes nyugdíját te tetted el ez idő alatt, és ez lényegesen több volt, mint a költségek, akkor lehet, hogy pluszban már semmi nem jár.
Beszélj az eljáró közjegyzővel még a hagyatéki előtt, kérd ki a véleményét.
Most kiderült, még az is, hogy anyumat nem temettethetem a saját szüleire, mert a testvérem megtiltotta.
Imádom a jogokat Magyarországon :(
Gyűlöli, leszarta és még a sírhelyről is kitiltotta, de az örökségért már remeg! :(
Ez így van, azt kell kideríteni ki rendelkezik a sír jogaival.
Édesanyám temetésekor is meg kellett beszélnem a testvéreivel, hogy engedik-e a nagyszüleim sírjába temetni ahogy szerette volna. Nálunk ezzel nem volt gond, bár nem voltak jóban és évek óta nem beszéltek - anyám hibájából, nem az övékéből - mivel velünk, a gyerekeivel tartották a kapcsolatot ez nem volt vita, ők is úgy tartották helyesnek ha oda lesz temetve. Azért nálunk urnás temetés volt, ez is könnyítette.
Én akartam fizetni a sírhely költségeit, mivel hogy édesanyám is ott lesz ezután, de nagynéném nem engedte, ő fizette ki nem sokkal előtte az esedékes részletet és nem fogadta el hogy neki pénzt adjak.
De ez nem fontos.
A lényeg, a temetéshez a temetőgondnoknak és a temetkezési vállalkozónak is szüksége volt a sírhely jogtulajdonosainak engedélyére. Ezt megadhatta szóban is - ők telefonon beszéltek nagynénémmel, de írásban is szükséges volt utána ezt tőle megszereznem, hogy a jövőben se legyen vita.
Kérdező, ezen ne vitázz a rokonaiddal!
Ahogy előttem írták, kérdezd meg ki az aki jogosult erről dönteni, nem biztos, hogy a testvéred az. Akinek joga van dönteni az vagy engedi vagy nem, ezt el kell fogadnod. Gondolj bele, hogy fordított esetben te sem szeretnéd ha bárki csak úgy rátemethetne azokra a halottakra akiket te temettettél el vagy akinek a sírjáról neked jogod dönteni. Mindegy most, hogy ki ez a halott.
Viszont a temetési költségek így emelkednek. A testvérednek mondd el, hogy ha nem engedi oda temetni, akkor több tízezer forinttal többe fog kerülni és annak felét (a teljes temetési költség felét) neki kell kifizetnie. Ezt a költséget levonathatod a hagyatékból is, a jegyzőnek be kell nyújtanod a számlákat. ha a testvéred tudja, hogy ennyivel kevesebbet fog kapni az örökségből - vagy ki kell fizetnie külön ennyivel több pénzt a temetésre - akkor lehet hogy másképpen fog dönteni.
Ne idegeskedj, tedd elé azokat az érveket amikkel hatni lehet rá! Ha anyagias, mert szerinted az örökségre hajt, akkor azzal lehet rá hatni ha megmondod NEKI mennyivel fog többe kerülni ha nem a nagyszülők sírjába lesz eltemetve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!