Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mire számíthatok, ha megvonom...

Mire számíthatok, ha megvonom a nagyszülőtől az unoka látogatást?

Figyelt kérdés
Sajnos anyámmal egyre rosszabb a viszonyunk, sosem volt jó. Egész életemben manipulált, érzelmileg zsarolt, elnézte, hogy a pasija több ízben bántalmazzon. Mostanra már fokozódtak az esetek a tévképzeteiről, mondvacsinált halálos betegségekkel, önsajnáltatással próbálja meg magára vonni a figyelmet, semmi és senki nem érdekli magán kívül. A legutóbbi ilyen hisztije után közöltem vele, hogy ennyi volt, ebből nem kérünk, nem akarom, hogy az unokája ezt lássa. Úgy érzem, veszélyezteti ezzel a gyereket. Mire számíthatok, ha eljut bíróságig az ügy? Engedhetik neki a láthatást így?

2021. jún. 20. 11:50
 1/7 anonim ***** válasza:
86%
Nem létezik az unokalátogatás intézménye és ilyen kötelezettség. Kizárhatod az életedből, semmiért nem tud perelni. Max. jól kiröhögik.
2021. jún. 20. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
90%
Már rég meg kellett volna szakítanod vele minden kapcsolatot.
2021. jún. 20. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
A gyerekedtől számíthatsz csak később bármiféle neheztelésre, másra nem. A nagyszülőnek nincsen ilyn joga automatikusan, ellenben indíthat pert hogy létezzen ilyen joga és akkor bíróságra kell járkálnod, ahol meg elmondhatod miért nem engedtek az unokájához. Most írj le mindent, ha van bármi bizonyítékod akkor tedd el, dátumozva, pontosan leírva mikor és hogy, hol történt, aztán ha pereskedni akarna csak odateszed bizonyítéknak.
2021. jún. 20. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon max 1 óra felügyelt láthatásra havonta
2021. jún. 20. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
És a gyerek? Hány éves, mit mond?
2021. jún. 20. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
#5 még kicsi, nincs két éves. Attól félek, ha nagyobb lesz, az ő fejét is ezzel fogja tömni.
2021. jún. 20. 15:25
 7/7 anonim ***** válasza:

Arra, hogy a nagyszülő gyámhatósághoz fordul. A gyámhatóság kikéri a szülők véleményét, meghallgatja a gyereket is, majd határozatot hoz. Ha a határozathoz a kapcsolattartást akadályozni szándékozó szülő nem tartja magát, akkor először a gyámhatóság megbírságolja, második alkalommal meg már a rendőrség büntetőeljárást indít ellene, de ezt meg lehet úszni, ha a kapcsolattartás pótlását megkezdi.


Btk.

Kiskorúval való kapcsolattartás akadályozása

210. § (1) Aki a hatósági határozat alapján nála elhelyezett kiskorú és a kiskorúval kapcsolattartásra jogosult személy közötti kapcsolat kialakítását vagy fenntartását a kapcsolattartás kikényszerítése érdekében alkalmazott bírság kiszabását követően is önhibájából akadályozza, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(2) * Nem büntethető az elkövető, ha a kapcsolattartást az elsőfokú ügydöntő határozat meghozataláig megfelelően biztosítja, és az elmaradt kapcsolattartási formák pótlását megkezdi.



Ptk. idevonatkozó rendelkezései:


4:179. § [Kapcsolattartásra jogosult más hozzátartozók]


(1) A kapcsolattartásra a nagyszülő, a testvér és - ha a szülő és a nagyszülő nem él vagy a kapcsolattartásban tartósan akadályozva van, vagy a kapcsolattartási jogát önhibájából nem gyakorolja - a gyermek szülőjének testvére és szülőjének házastársa is jogosult.


(2) Az (1) bekezdésben meghatározott személyek kapcsolattartási jogát nem érinti az, ha az a házasság, amelyből az örökbe fogadott gyermek származik, a gyermek szülőjének halála folytán szűnt meg, és a házastárs a másik házastárs korábbi házasságából származó gyermekét fogadja örökbe.


(3) A kapcsolattartásra - ha a gyermek hosszabb időn keresztül a háztartásában nevelkedett - kérelmére feljogosítható a volt mostohaszülő, nevelőszülő, gyám és az is, akinek a gyermekre vonatkozó apasági vélelmét a bíróság megdöntötte.


4:180. § [A kapcsolattartási jog tartalma]


(1) A kapcsolattartási jog magában foglalja a gyermekkel való személyes találkozást, a gyermeknek a lakóhelyéről vagy a tartózkodási helyéről rendszeresen, meghatározott időtartamra történő elvitelét, a gyermekkel időszakonként, elsősorban az oktatási szünetek és a többnapos ünnepek időszakában való huzamos együttlétet, és kiterjed a kapcsolat személyes találkozás nélküli fenntartására.


(2) A kapcsolattartás joga - ha a bíróság vagy a gyámhatóság a gyermek érdekében eltérően nem rendelkezik - az (1) bekezdésben foglalt keretek között kiterjed a gyermek meghatározott időtartamú külföldre vitelére is.


(3) A gyermek elvitelével felmerülő kiadások - ha a bíróság vagy a gyámhatóság eltérően nem rendelkezik - a kapcsolattartásra jogosultat terhelik.


4:181. § [A kapcsolattartás rendezése]


(1) A kapcsolattartásról a házassági vagy a szülői felügyelet rendezése iránti perben a szülők egyezséget köthetnek; egyezségük hiányában a kapcsolattartásról - kérelemre vagy a gyermek érdekében hivatalból - a bíróság dönt. Ha házassági vagy a szülői felügyelet rendezése iránti per nincs folyamatban, a kapcsolattartásról a szülők megegyezésének hiányában a gyámhatóság dönt. A döntés előtt az érdekelteket és az ítélőképessége birtokában lévő gyermeket meg kell hallgatni.


(2) A kapcsolattartásról a bíróság vagy a gyámhatóság a gyermek korának, egészségi állapotának, életkörülményeinek, a szülők személyes körülményeinek és az ítélőképessége birtokában lévő gyermek véleményének figyelembevételével rendelkezik.


(3) A kapcsolattartásra vonatkozó határozatban rendelkezni kell a kapcsolattartás gyakoriságáról, időtartamáról, folyamatos vagy időszakos voltáról, arról, hogy felügyelt kapcsolattartásra kerül-e sor, továbbá a gyermek átadásának és visszaadásának helyéről, idejéről és módjáról, a kapcsolattartás elmaradására vonatkozó értesítési kötelezettségről és az elmaradt kapcsolattartás pótlásáról.


(4) * Ha a kapcsolattartás kérdésében a bíróság döntött, a kapcsolattartás megváltoztatását is a bíróságtól lehet kérni.

2021. jún. 20. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!