Nagyszülőként végrendelkezhetem úgy, hogy a két gyerekem mellett az egyik unokámra is hagynék bizonyos részt a házamból?
Kisebb fiam és az ő gyereke velem él a családi házban. Nagyobb fiam 30 éve külön él, családja van.
Szeretném, ha az ingatlan egy részét a jelenleg is benne élő unokám örökölné. Nagyobb gyerekem szerint ezt nem tehetem meg, az ilyen végrendelet törvényellenes, ő pedig azonnal perre fogja vinni, ha az ő örökrészét csökkentem a testvére gyerekének a javára.
Mik a lehetőségeim?
Azt akarom, hogy halálom után az unokám a házban maradjon, öregebb gyerekem viszont el akarja adni a házat, amit a két kezemmel építettem.
Hogy biztosíthatom, hogy unokám is örökölhessen utánam?
Ha lehet, hozzáértő véleményeket kérek.
Végrendelettel arra hagyod a vagyonodat, akire akarod, és akkor sem törvényellenes, ha az unokád javára végrendelkezel.
Ha csak rá hagynád az egészet, akkor is a törvényes örökösök csak a köteles részt kapják belöle.
De ettöl függetlenül el lehet adni a házat, amennyiben legalább az egyik résztulajdonos ragaszkodik hozzá (kivéve, ha a többi örökös kifizeti a neki járó öröség összegét), mert kérheti a közös tulajdon megszüntetését és kényszerértékesítését-
De ettöl függetlenül a nagyobb fiad el van tévedve, mert amíg te élsz, neki nincs öröksége, az akkor "keletkezik", amikor te meghalsz.
Amíg élsz, azt csinálsz a saját vagyonoddal, amit akarsz, neki nincs beleszólása.
Ha eladod a veled élö gyerekednek a házat, akkor attól kezdve az az ö tulajdona, a másiknak ettöl ekzdve semmi köze hozzá. (Ha biztosítani akarod magad, akkor fenntartasz magadnak haszonélvezeti jogot az adásvétel során)
De a helyedben megkeresném a közjegyzöt és töle kérnék pontos felvilágosítást, illetve ö tud olyan szerzödést/végrendeletet készíteni, ami leginkább megfelel a te elképzelésednek.
Jogilag semmi akadálya sincs, hogy ilyen végrendeletet készíts. Ha a két gyerekednek is megfelelő örökrészt biztosítasz a hagyatékból, nyugodtan készíthetsz ilyen végrendeletet. A legjobb teljes bizonyító erejű magánokiratot készíteni: ha te végig tollal , saját kézzel írod, és aláírod-- abba nem köthetnek bele. Ha géppel írod vagy mással íratod, írd alá, és kell két tanú is , akik aláírják. A tanúk lakcímét is fel kell tüntetned. Ezek a leggyakrabb fajtái a teljes bizonyító erejű magánokiratnak. De elmehetsz közjegyzőhöz is, hogy közvégrendeletet készíttess.
Ha magánvégrendeletet készítesz, azt tedd közjegyzői letétbe (vagy akár bírói letétbe is teheted).
Unoka 30, gyerekeim 55 és 60 évesek.
Ha ügyvéddel íratom a végrendeletet és letétbe helyeztetem vele, az öregebb gyerekem meg tudja támadni?
Ha az számít -mert írod is-, hogy a két kezeddel építetted, és arra hagynád, aki megtartja és vigyáz rá, mert értékeli a munkádat, akkor ezt mindenképpen bele kell, hogy írjad a papírjaidba. Akár végrendelet, akár ajándékozás, akár eltartási szerződés.
Mert hiába látod MA úgy, hogy ez vagy az a rokon, gyerek vagy unoka fogja megtartani a házadat, mégis egy pillanat alatt megváltozhat, mondjuk egy feleség hatására.
Ki tudja, lehet, hogy nagyobb fiad egyik gyereke jobb unokád lett volna, ha hagytad volna, és többre értékelné a kezed munkáját, mint a benne élők, akiket hagytál magad mellett élni.
A végrendelet járható út, azonban utána kel nézni annak, mennyi a "köteles rész" amit a gyereknek mindenképpen joga van rökölnie a szülő hagyatékából.
Ennél kevesebbet nem lehet ráhagyni, csak ha előtte kitagadja őt a szülő.
De ahogyan előbb már valaki írta is, miért is kellene megkülönböztetni a kétgyereket és azok unokáit?
Biztos, hogy valóban az lakik ott aki a leginkább akart és nem akaratán kívül vannak távolabb a többiek?
Az öröklés szerint a gyerekek egyenlő részben örökölhetnének és csak az ő részük jutna később örökségként az unokákra. Ettől persze mindenkinek joga van eltérnie, végül is az övé.
De ott van lehetőségként a haszonélvezeti jog is. Attól, hogy a nagyobbik fiú is azonosan örököl, az unoka megkaphatná végrendeletben a teljes házra a haszonélvezeti jogot. Vagyis nem az övé lenne, de nem is adhatják el a feje felül és nem rakhatják ki belőle.
Idővel gyűjtse össze az ingatlan értékének azt a részét, amivel megveheti a ház másik részét a nagybátyjától és akkor a házat is "eladta" a nagyobbik fiú - mert gondolom a pénzre lenne inkább szüksége helyette - és a ház is megmaradt.
Azonban arra is figelni kell, hogy ha már csak ön él és a házastársa nem, akkor a házastárs tulajdonrésze eleve a gyerekek tulajdona lett már részben, csak még nem éltek ezzel a tulajdonjogukkal.
Az öröklésnél nem felttlenül kell, hogy mindenből egyformán felesben örököljenek a gyerekek, ha pl. vannak egyéb vagyontárgyak, kézpénz vagy autó, akkor a másik gyermekre lehet azokat hagyni a ház felének kiváltására, vagy a házból kisebb örökölt részért cserébe.
De mindenképpen el kellene kerülni egy tiszta helyzet teremtésével, hogy összevesszenek egymással a rokonok az örökség miatt. És itt bejöhet a képbe az unoka felé történő ajándékozása pl. a ház negyedének. Akkor a szülőjével közösen már kifizethetnék később a testvérnek az örökölt részét a házból annak eladása nélkül.
Ha végrendelkezel az unoka javára, akkor a két gyerekedet köteles rész illeti meg, ami a harmada annak, ami neki, mint örökösnek jutna.
Ha a teljes vagyonodat az unokára szeretnéd hagyni, akkor öröklési szerződést (eltartási szerződés) tudsz kötni. Ebben az esetben a tartás fejében az szerződésben meghatározott ingó és ingatlant teljes mértékben örökli.
"Ennél kevesebbet nem lehet ráhagyni, csak ha előtte kitagadja őt a szülő."
A kötelesrészt nem kell ráhagyni az örökösre, az majd a hagyaték során bejelenti rá az igényét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!