Hogyan lehet Magyarországon évente 30 ezer abortuszt végrehajtani, ha az élethez való jog fogantatástól illet meg minket?
Érdekes kérdés.
Tegyük fel, hogy épp az anyaméhben vagy. Anyukád-apukád nem védekezett megfelelően, így te megfogantál. Ők nem akarnak téged, teher lennél a számukra. Alig van pénzük, ráadásul a kapcsolatuk sem áll túl biztos lábakon.
Szeretnél ebbe a környezetbe születni?
A magzatvédelmi törvény nem rendelkezik a magzat jogalanyiságáról. Törvényileg természetesen védelmet élvez egy magzat is, de ez nem egyenrangú egy megszületett ember élethez való jogával.
Hogy az anya önrendelkezési joga mennyiben korlátozhatja egy magzat jogait, azt országa, társadalma válogatja, de valamilyen szintű korlátozást mindenhol jogosnak tart a többség, és végső soron ez a döntő.
A helyzet kissé bonyolultabb ennél. A magzat életét a jog valóban kiemelten védi, ám a törvényben lehetőséget biztosít a terhességmegszakításra is, azaz "a magzatot nem tekinti embernek". Részleteiben lásd, pl. az alábbi cikkben:
Az állításod téves, miszerint "az élethez való jog a fogantatástól megillet minket". Az élethez való jog minden embert megillet. A jog kiemelten védi a még meg nem született magzatot, de nem tekinti embernek (nem jogalanya a törvénynek), ezért bizonyos feltételek mellett megengedi a terhességmegszakítást.
Jogilag két egymásnak ellentmondó alapjog között kell egyensúlyt teremteni, az élethez való jog és a nők önrendelkezéséhez való joga között. A jogalkotó így oldotta fel az ellentmondást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!