Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kit illet meg a haszonélvezeti...

Kit illet meg a haszonélvezeti jog?

Figyelt kérdés
2005-ben a nagypapám 57 éves korában meghalt. Úgy végrendelkezett, hogy a ház tulajdonjogát (a ház Pellérden található) "felosztotta" apám, és a nagymamám között. Apám 25%-os tulajdonjogott kapott. 2015-ben azonban úgy összevesztek, hogy Pécsre kellett költöznöm a szüleimmel. Amikor pár héttel később ismét Pellérden voltunk, akkor kiderült, hogy a nagymamám kicseréltette a kapun a zárat, és lelakatolta a garázst. Ezekhez mi nem kaptunk kulcsot. Amikor találkoztunk vele, és megkérdeztük tőle, hogy miért nem adott kulcsot, ő azt válaszolta, hogy azért mert csak őt illeti meg a haszonélvezeti jog, mert nagyobb tulajdonrész van az ő nevén. Igaza van, és tényleg csak őt illeti meg a haszonélvezeti jog? A másik kérdésem pedig az lenne, hogy ez miatt megteheti-e azt, hogy ha már kicserélte a kapun a zárat, és lelakatolta a garázst, akkor nem ad nekünk kulcsot? Tudom, hogy ez már 5 éves sztori, de azt reméltem, hogy ennyi idő alatt kapok választ ezekre a kérdésekre.

2020. dec. 18. 19:20
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A haszonélvezeti jog nem így működik.

Van a tulajdonos és ESETLEG van haszonélvező, aki nem tulajdonos, vagy csak részben az. Attól mert valaki tulajdonos még nem válik haszonélvezővé, az egy külön státusz. Olyan, mint a tulajdonos meg a bérlő, az is két külön dolog (csak másképpen).

2013 óta van az a jogszabály életben, hogy a házastárs a közösen lakott ingatlanból nem örököl, ha gyerekek is vannak, de övé az ingatlan haszonélvezeti joga. 2005-ben ez a szabály még nem élt, tehát haszonélvezeti joggal csak úgy rendelkezhet a nagyanyád, ha azt külön szerződésben kapta meg még nagyapád életében. Ha ilyen nem volt, akkor szimplán nagyobb tulajdoni hányaddal rendelkezik. Nincs olyan, hogy akinek nagyobb a tulajdona, azé lenne a haszonélvezet, a tulajdonosokat a tulajdoni arányuk szerint illeti meg minden haszna az ingatlannak.

Bár a jog nem rendeli így, de az idősebbel, mint tulajdonossal szembeni tisztelet viszont igen, hogy apád tekintettel legyen az anyja akaratára. Végül is ez az ő háza volt, amibe apád beleszületett. Az jogos, hogy örökölt az édesapja halálakor, de ez nem változtat azon, hogy a ház az anyjáé volt. Ezért is él már a közösen lakott ingatlanra a házastárs haszonélvezeti joga 2013-tól, mert így jogos.

Gondolj bele abba, hogy te felnősz a szüleid házában, majd sajnos az egyikük meghal és akkor te, mint tulajdonos, már a másikat kitehetnéd a házból vagy beköltöztethetnéd oda a haverjaidat stb. akkor is ha a szülőd nem akarja. Nem lenne igazságos, hiszen bármennyire a te házad is, mint gyereké, mégis a szüleidé első sorban, hiszen ők vették meg (építették akár) a saját pénzükből.

Sajnálatos, hogy összevesztek a nagyanyáddal, de szerintem el kellene fogadni, hogy nem ad kulcsot hozzá. A jog szerint nem tehetné meg, perelni is lehetne érte - de megérné? A saját nagyanyádat? Apád is szerintem ezért hagyta annyiban és nem azért mert azt hinné, hogy nagymamádnak van igaza.

2020. dec. 18. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A korábbi Ptk-ban is létezett a haszonélvezeti jog házastárs általi öröklése.


1959. IV. TÖRVÉNY

"Ptk.615. § (1) Az örökhagyó házastársa, bejegyzett élettársa örökli mindannak a vagyonnak a haszonélvezetét, amelyet egyébként nem ő örököl (özvegyi jog)."


Nem pont ugyanaz, mint az új Ptk szerinti, pl. ez jóval általánosabb, mert mindenre kiterjed, amit nem ő örököl, és ez megszűnik új házasság kötése esetén.


Lényeg a lényeg, hogy a nagymamádnak jó eséllyel özvegyi joga van az ingatlanon, úgyhogy úgy használja az ingatlant, ahogy akarja. Apád tulajdonjoga ettől még az övé, csak ez nem jelenti azt, hogy az ingatlant bármilyen formában használhatná.

2020. dec. 19. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Nagyszülők házasok voltak, abban az ingatlanban laktak, emiatt van a nagyinak haszonélvezeti joga.
2020. dec. 19. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
És az özvegyi jog miatt azt is megteheti, hogy eladja a házat, az apám beleegyezése nélkül?
2020. dec. 27. 20:10
 5/8 anonim ***** válasza:

Kérdező

Eladni csak a tulajdonos adhatja el az ingatlant, haszonélvező nem. Ez az egyetlen dolog mait nem tehet meg a haszonélvező az ingatlannal.

2020. dec. 27. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"Ez az egyetlen dolog mait nem tehet meg a haszonélvező az ingatlannal."


Nem az egyetlen, mert át sem építtetheti, le sem romboltathatja, szolgalmi jogot nem jegyeztethet be rá, nem használhatja fedezetként, nem örökítheti, ajándékozhatja a haszonélvezetét.



Kérdező, a saját tulajdonrészét eladhatja, elajándékozhatja, de a 25% a másik tulajé marad, ha nem egyezik bele az eladásba. Viszont amíg él, bárkinek átengedheti a használatot, ingyen és bérleti díjért cserében is.

2020. dec. 28. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Frissítés:

Nemrég a nagymamám a 25%-ot átíratta a az apám nővére (az én keresztanyám) nevére. Ilyenkor mi változik?

2022. júl. 1. 13:36
 8/8 anonim ***** válasza:

#7 semmi.

A haszonélvezeti jog ugyanazt jelenti, mint előtte, vagy rendelkezik vele a nagymamád és akkor lényegtelen ki a tulajdonos, vagy nem ő a haszonélvező, akkor a meg a tulajdonosok közösen dönthetnek.

Annyi a különbség, hogy ha a közeljövőben nagymamád meghal, akkor ez a 25%-nyi részt amit átíratott azt lehet kérni, hogy számítsák bele az örökségbe. De ha eltelik sok év (remélhetőleg) akkor a halálakor a hagyaték ennyivel kisebb lesz.

2022. júl. 1. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!