Lehettséges, hogy az ingatlan-nyilvántartásban nem szerepel a haszonélvezeti jog?
"A Ptk. 5:146. §-a tartalmazza a haszonélvező ingatlannal kapcsolatos jogait(a szerződésen alapuló haszonélvezet keletkezése). Haszonélvezeti jog létrejöttéhez az erre irányuló szerződésen vagy más jogcímen felül a dolog birtokának átruházása; az ingatlanon vagy ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jogon alapított haszonélvezeti jog esetén a haszonélvezeti jog ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése szükséges." - [link]
A teljes tulajdoni lapon nem szerepel haszonélvezeti jog semmilyen személyhez köthetően, ennek ellenére azt hallottam, hogy "kimaradhat" a bejegyzésből. Ez igaz?
A haszonélvezeti jog szerepel az ingatlannyilvántartásban. Ha nem szerepelne, olyan mintha nem is lenne.
Természetesen előfordulhat, hogy szerződésben rögzítenek haszonélvezeti jogot, de azt nem küldik be a földhivatalhoz. Ekkor nem kerül rögzítésre. De ugyanígy működik az ingatlan adásvétel is. Ha megveszel egy földdarabot, de azt nem küldöd be a földhivatalhoz, akkor a nyilvántartásba a tulajdonjogot sem jegyzik be.
Kérdező
Ha még nem jelentette be a haszonélvezeti jogát az illető akkor lehetséges.
Pl. ha egy szülő nekiajándékozza a gyerekének a házát, azzal a kikötéssel, hogy a haszonélvezeti jog az övé marad, akkor előfordulhat, hogy ez a bejelentés még nem jutott el a hatósághoz és nem került átvezetésre.
Ha ez a gyerek, mint új tulajdonos viszont azonnal el akarja adni a házat, lehet hogy még olyan tulajdonlapot fog tudni kikérni, amin nem lesz rajta a haszonélvezet.
De ez is csak akkor lehet, ha az ajándékozási szerződésben nincs benne egyben a haszonélvezeti jog kikötése is, hanem arról valamilyen más szerződést írtak. Mert ha egy szerződésben van a kettő, akkor a tulajdonos neve sem az új tulajé lesz, hanem még az ajándékozás előttről való.
Vagy olyan eset lehetséges még, hogy egy élettársi kapcsolatban a lakás tulajdonosa haszonélvezeti jogot ad a másiknak, de csak ha majd meghalt. Rokonaimnál ilyen volt. Ebben az esetben a tulajdoni lapon nincs haszonélvezet, hiszen még él a tulajdonos és az élettársának még nem adta meg a haszonélvezetet a házra. Amint meghalt, a haszonélvezetet bejegyezték a házra és az örökösök meg csak pislogtak, hogy még sem tudják az asszonyt kisemmizni és kitenni 20 év után az utcára, ahogy elképzelték - és eladni a gyerektelen nagybácsi házát. Az öregnek volt esze és esküvőt ugyan nem akart már a nyugdíjhoz közel amikor összejöttek, de mégis gondoskodott a párjáról.
Szerepelnie KELL.
De attól még a gyakorlatban előfordul hiba. Csak épp az nem jó, és akkor javításra szorul.
Főleg arra irányul a kérdés, hogy mennyire nehéz jogilag akár szándékosan megkerülni azt, hogy a tulajdoni lapra kerüljön. Ezek szerint több mód is van rá, illetve feltételhez is köthető, időzíthető.
lemaradt a teljes link: [link]
"A tulajdonos csak és kizárólag abban az esetben élhet a használat és a hasznosítás jogával, amennyiben azzal a haszonélvező nem kíván élni."
Tehát ha tulajdonos vagyok és írok rola egy papírt, hogy beengedem a házamba pl egy rokonomat határozott ideig, de a házamban él a haszonélvező akkor az ő joga ebben az esetben erősebb és elküldheti a rokonomat?
Igen. A haszonélvezeti jog erősebb a tulajdonjognál.
Lényegében azt jelenti, hogy az ingatlan eladásán kívül mindenben a haszonélvező dönthet. Még abban is hogy kit enged be és kit nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!