Van másik uniós ország ahol a magyarországihoz hasonló rágalmazás-becsületsértés törvény van?
Konkrétan arra gondolok amit sokan nem is tudnak hogy itthon a való dolgok kimondása is becsületsértés-rágalmazás lehet, és csak 2 esetben van "felmentés" ami nem is felmentés hanem csak "nem büntethető", tehát a becsületsértés/rágalmazás akkor is megtörtént.
-Közérdek (Pl újság megírhat dolgokat ha fontos a köznek)
-Saját érdek (Pl ha valaki kirabolt nyilván nem kell eltitkolnod)
Btk 229. § (2)
Kérdésem az hogy van-e rajtunk kívül másik Uniós (vagy lehet nem uniós de legalább fejledt) ország ahol igaz dolgok kimondásával is elkövethetsz becsületsértést/rágalmazást?
Amúgy hogy mondjak egy konkrét példát mennyire gáznak tartom ezt az egészet, például nem mondhatod ki hogy B. Krisztián büntetőfékezett, hiába tett ki róla videót az ügyészség, a Btk 229. § (2) szerint akár letöltendő börtönbüntetést is kaphatsz érte, de minimum szabálysértést követsz el. (Nyilván kivéve ha közérdek miatt mondod, de amíg nem újságíróként írod újságba, ez aliha áll fent)
Belgiumban hasonló a törvény, bár ott két külön kategória van erre, attól függően, hogy az állítás igazságát a törvényszék elfogadja (tehát valós dologról van szó), vagy nem (tehát az állítás vagy nem igaz, vagy az nem deríthető ki). Külön súlyosbító tényező, ha faji, nemi, vallási stb. indíttatásból követték el a becsületsértést.
Finnországban szintén ketté van szedve a dolog, ott ha a nyílvánosság előtt olyat mondasz, ami valaki becsületét sérti, akkor a bíróság feladata, hogy eldöntse, ez büntethető, vagy nem. Ha a kijelentés sérti valakinek a magánélethez való jogát, akkor mindegy, hogy a kijelentés igaz-e, vagy nem, becsületsértésnek minősül az állítás. Példa: te nagy nyílvánosság előtt azt mondod, hogy Kiss Béla rendőrparancsnok csalja a feleségét, otthon folyamatosan iszik, ráadásul cigány is, ezáltal alkalmatlan a feladataira. Itt ha mindegyik állításod igaz, akkor is becsületsértést követtél el, mivel ezen állítások nem befolyásolják Kiss Béla rendőrparancsnoki feladatainak a végrehajtását, ráadásul a származását is felhoztad.
Dél-Korea ugyan nem EU-s ország, de ott még a magyarnál is szigorúbban veszik a becsületsértést, és nem számít, hogy az állítás igaz-e, vagy nem.
Köszi, de nem ez volt a kérdésem. Amúgy nem is a rendőrségnek kell ezzel foglalkoznia hanem a bíróságnak. Valószínűleg azért nincs sok ilyen ügy mert azt hiszik a való dolog állítása nem lehet se becsületsértés se rágalmazás, le merem fogadni az emberek 75%-a így gondolja.
Ettől függetlenül a jövőben még megtörténhet hogy lesz ilyen ügy, amúgy szerintem volt is már az évek során csak kissebb ügyek amik nem kerültek be a híradóba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!