Beperelhet a buszsofőr azért, mert lefényképeztem és elküldtem e-mailben a BKK ügyfélszolgálatának?
A BKK-nak elküldtem egy autóbuszvezetőről készült felvételt egy olyan ügyben, amivel kapcsolatban jogos volt a panaszom. A BKK viszont figyelmeztetett, hogy a képeket törölték, mert sérti a képen látható személy jogait. Felhívták arra is a figyelmemet, hogy
"Amennyiben az Ön által készített képfelvétel készítéséhez a felvételen látható személyek hozzájárulása nem áll rendelkezésre, azok felhasználása jogellenes felhasználásnak minősül. Önnel – és bármely más, a felvételt felhasználó személlyel – szemben a sérelmet szenvedő fél jogai védelme érdekében felléphet."
Három kérdésem lenne ezzel kapcsolatban:
(1) A BKK felhívhatta-e a figyelmét a buszsofőrnek, hogy róla készült fényképet kaptak tőlem egy e-mail címről?
(2) A buszsofőrnek megéri-e bírósági feljelentést tenni az ügyben? Mekkora pénzbírságot szabhat ki a bíróság, illetve mekkora perköltséggel kell számolnia, amit később átháríthat rám?
(3) Elő lehet-e szedni valakit a magán e-mail címe alapján?
1) Ha elég tudálékoskodó volt a főni, akkor meg se kérdezték a sofőrt, egyből szúrkálódni akartak. Nem eldönthető a dolog.
2) Nem éri meg neki, mert ha a bíróság neki is adna igazat (és már ezt sem hiszem), akkor sem történt olyan személysérelem (értsd.: nem rontottad a hírnevét, nem tetted nyilvánosság elé, csak a munkáltatójának stb.), hogy az abból befolyó kártérítés és a per költsége pozitív egyenleget adjon ki. És azt sem tartanám valószínűnek, hogy egy ilyen piszlicsáré dolog miatt rád terhelnék az ő perköltségeit.
3) Elméletben igen, ha be van vonva a rendőrség is. A gyakorlatban pedig ilyen kis ügyeknél nem szoktak fáradni vele, amúgy is bárki csinálhat e-mail címet.
Mint mondtam, nem voltam benne biztos, hogy be van kamerázva a vezetői fülke környéke. Ezt írták a válaszban?
"Felhívjuk szíves figyelmét, hogy AMENNYIBEN az érintett járművek rendelkeznek kamerával, és a kamerafelvétel mentését megőrzési időn belül kéri, azt is megteheti az alábbiakra figyelemmel..."
És mi van, ha valahol nincs kamera? Ott hogy vizsgálják ki, hogy mi történt a járművön belül?
Nem valószínű, hogy az személyiségi jog sértése lenne, ha valakit munka közben filmezel azért, hogy bizonyíthasd, hogy szabálytalanul látja el a munkáját.
A te adataidat nem adhatták ki a sofőrnek, mert akkor a te személyiségi jogaidat sértenék meg.
Még ha be is van kamerázva, akkor se biztos, hogy működik. Mármint külföldön biztos, azt tudom, hogy falból bekamerázzák a boltot, de nem működik. Csak akkor derül ki, hogy kamukamerák, amikor történik valami.
És a különben működő kamerarendszer is meghibásodhat.
Nem a kérdezőt szándékom mentegetni, csak mondom.
Ők kameráznak téged, ahogy utazol, te kamerázod őket, ahogy utaztatnak. Ennyi.
A sofőr is és a bkk is elmehet e mérgezett halál f.szára.
Bárkiről kép ill. hangfelvételt készíteni engedély nélkül alapesetben jogsértés, DE NEM bűncselekmény. Még csak szabálysértés sem vbalósul meg, kizárólag jogsaértés, amivel szemben az elszenvedő fél peres úton /polgári per/ léphet fel.
Ha azonban a felvétel kifejezetten egy jogsértés bizonyítása érdekében történik, akkor elmehet a felvételt sérelmező a meleg mackó f..ára, mert a /polgári/ bíróságon is ki fogják röhögni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!