Jelzáloggal terhelt ingatlant örököltem, miylen sorrendben kell kifizetni a meglévő tartozásokat?
Az ingatlant csak a tulajdonosok közösen adhatják el, ha te örökölted a felét, akkor csak úgy adható el ha azt mindketten csináljátok. Ha még nem vagy 18 éves akkor pedig nem adható el csakis a gyámhatóság engedélyével és külön kikötésekkel, ami biztosítja, hogy ne legyen a kiskorú kiforgatva az örökségéből.
A jelzálog kvázi tulajdonost/tulajdonrészt jelent, vagyis az eladáskor kell a bank beleegyezése is és először automatikusan a jelzálogot kell kifizetni az eladási árból - vagy ezt megelőzően a jelzálogot egy másik ingatlanra kell bejegyeztetni.
A jelzálog kifizetése után keletkezik maga az örökölt vagyon. Mivel az anya és apa közösen vették fel a hitelt - házastársakként nem kell hogy a neve mindkettőnek rajta legyen a szerződésen, akkor is közös - így a hiteltörlesztést is felesben kell az örökösnek (neked) és az apának vállalnia. Innentől az eladási árból az anya hitelrészét neked, mint örökösnek mindenképpen ki kell fizetned és ha marad ebből a valami - az ár feléből a hitel felének kifizetése után - az lehet a tied.
A hitel másik felét, ami apád része, azt nem kell azonnal kifizetni ha nincs a házra terhelve, ha a hitel nem csak egyben fizethető vissza. Mivel ő a hitelfelvevő és neki van szerződése hogy mondjuk 10 év alatt kell törlesztenie, akkor ez nem változik meg attól, hogy a házastársa elhunyt. Tehát ő a maga 50%-nyi ingatlantulajdoni része miatt a jelzálog kifizetése után megkapott pénz feléből nem fizet semmit most a hitelekre, hanem törleszti azokat sorban a szerződései szerint. De ez minden esetben az adott hitel szerződésétől függ, hogy az hogyan szabályozza.
A hagyatéki tartozások kielégítése
Az örökös a hagyatéki hitelezői igényeket az I. pont szerinti kielégítési sorrend megtartásával teljesítheti, azzal, hogy a sorrendben előbb álló csoportba tartozó igények a kielégítés alkalmával megelőzik a hátrább álló csoportba soroltakat. Abban a csoportban, amelyben valamennyi tartozás teljes kielégítésére nincs lehetőség, a kielégítésnek a követelések arányában van helye.
Ez azt jelenti, hogy amennyiben a hagyaték ereje nem nyújt fedezetet valamennyi hitelezői igény kielégítésére, úgy elsősorban azon hitelezők nyerhetnek kielégítést, akik a kifizetési sorrendben előbb állnak. Amennyiben a hagyaték mértéke nem teszi lehetővé az azonos sorban álló hagyatéki hitelezők teljes követelésének kielégítését, úgy ezen hitelezői követelések esetében azok arányosítása alapján kerülhet sor a kifizetésre.
Itt nem tér ki külön a jelzálogra. Az összes hitelt egységesen meg megfizetni
Mint mondtam, a jelzálog más, mert az kvázi tulajdon. Azért jegyeztetnek be jelzálogot az ingatlanra mert az a fedezete a hitelüknek. Nem adhatod el az ingatlant és fizethetsz ki belőle mást, ha egyszer pont az ingatlan maga az ami a hitel visszafizetését kell biztosítsa.
Nem állnak azonos sorban a hitelezők, mert a jelzálog bejegyzésével ez a hitel előrébb került.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!