Valaskor a penz szamonkerheto?
A házastársi közös lakás
Házastársi közös lakás az a lakás, amelyben a házastársak egyike vagy mindkettőjük:
tulajdonjoga,
haszonélvezeti joga
bérleti joga
alapján a házassági életközösségük alatt, illetve a házassági életközösség megszűnésének időpontjában együtt laknak.
A használat közös jogcíméről például akkor beszélünk, ha a lakás a házastársak fele- fele arányú tulajdonában van. A házastársi közös lakás fogalom ebben az esetben nem a tulajdonközösséget fejezi ki, hanem a használati közösséget a lakás felett, pontosabban fogalmazva az utolsó közösen használt lakásról van itt szó.
A házasság felbontása vagy az életközösség megszűnése nem szünteti meg az utolsó közösen használt lakásra vonatkozóan egyik fél használati jogát sem. Ez azt jelenti, hogy erre vonatkozó megállapodás vagy jogerős bírósági határozat nélkül egyik házastársat sem lehet arra kötelezni, hogy azt a lakást, ahol utoljára együtt laktak elhagyja, onnan elköltözzön.
Ha a házastársak mindegyike rendelkezik valamilyen fenti jogosultsággal az utolsó közösen használt lakásra vonatkozóan, akkor ezen lakás használatáról az életközösség fennállása alatt, és annak megszűnésétől a lakáshasználat rendezéséig a házastárs a házastársával együttesen vagy házastársa hozzájárulásával rendelkezhet. Együtt kell, hogy határozzanak tehát például arról, hogy a lakásból mindketten kiköltöznek, és azt bérbe adják.
Mentés
Külön ki kell emelni azt az esetet, amikor az egyik házastárs kizárólagos tulajdonában lévő lakásban lakott a házaspár 2 gyermekkel. A tulajdonos házastárs sem az életközösség fennállása alatt, sem annak megszűnésétől a lakáshasználat rendezéséig a kizárólagos jogcíme alapján használt lakással nem rendelkezhet házastársa hozzájárulása nélkül olyan módon, amely házastársának vagy a lakásban lakó kiskorú gyermeknek a lakáshasználatát hátrányosan érintené. Ez azt jelenti tehát, hogy a jogszabály védelmezi azt a házastársat és a kiskorú gyermekeket, akiknek nincs is tulajdonjoguk, haszonélvezeti joguk vagy bérleti joguk a lakásra. Ez a védelem a házassági és családi kötelékre tekintettel áll fenn és azt biztosítja, hogy a lakásban tulajdonjoggal nem is rendelkező házastársat és a kiskorú gyermekeket a tulajdonos házastárs önkényesen ne tehesse ki az utcára.
"ha méltányosan lennének kezelve ezek az ügyek és 50-50% lenne az elhelyezések aránya."
Ilyen sosem lesz, egyszerűen azért, mert a legtöbb esetben a férfi nem is akarja nevelni a gyereket. Rákényszeríteni meg senkire nem fogják.
Mennyi ilyen van itt falun...
A nagyszülők összedobják az önerőt, a friss házasok hitelre megveszik a házat. Apuci tolja a műszakokat, hogy családod eltartsa, hitelt fizesse. Anyuci babázik.
Majd mikor anyuci talál valakit, akki többet foglalkozi vele mint a munkában ülő apuka, akkor hupp...Fele ház anyucié, másik fele apucié. A házrészt apuci nem tudja kifizetni. Természetesen anyuci marad a gyerekekkel. Apuci költözhet vissza szülőkhöz. A hitelt így is felesbe kell fizetni, de a gyerektartás fedezi anyuci részének nagy részét. Tehát apuci ugyanúgy fizet, csak már se gyerek, se ház.
Szóval ja, mindennek a felét vigyed. Ne menj bele olyanba, hogy a kocsiról lemondasz pár millióért, meg hasonlók. Ha fele-fele, úgy is te fogod használni, mert "gyereket kell ovodába vinni" meg hasonlók. Hogy pappíron a fele az övé, az ne érdekeljen. Írj távoltartást, vagy hivatkozz gyerekre. Bár ha nincs gyerek, akkor jóval nehezebb lesz.
Pénznek is a felét nyugodtan viheted. Egy jó ügyvéd kell, de ezek a válóperes dolgok mindig sokat hoznak, szóval nagy a verseny. Van jó ügyvéd viszonylag olcsón is.
Apucinak pont ugyanannyi joga a közös házban lakni válás esetén, mint anyucinak, nem kell elköltözzön, ha nem akar. Nem értem miért kell ezt is a nőkre fogni, hogy kiteszik apucikát a házból. Nem teszik. Vagy kivásárolják egymást, vagy ha ez nem megy, akkor szépen eladják és felezik a pénzt, ennyi. Fele-fele, mindkét félnek jár az 50%, nem csak anyucinak. A hitelt is ugyanúgy fizetik mindketten, nem csak apuci, de bizony anyuci is.
A gyerektartást meg hadd ne keverjük már ide, az a GYEREKRE jár, ha már az egyik fél egyedül neveli a közös gyereket, akkor a vele járó költségeket ne egyedül kelljen állnia. Aki ezt képes felhánytorgatni, mondván a nő ennyivel többet kap, miközben ezt a tulajdon gyerekére fizeti, az szégyellje magát.
Felénk is rengetegen váltak, mégsem volt olyan eset, hogy anyuci kirakta a közös házból apukát. Általában a ház eladásáig együtt éltek, majd után felezték a pénzt és mindenki ment a saját dolgára. Vagy valamelyik fél elköltözött az eladásig, de ez vegyes arányban, nem csak apuci ment el, volt ahol anyuci csomagolt és költözött el addig. Az ment, aki kevésbé bírta au ex-xel való együttélést.
Nem. Talán nem ártana tisztában lenni, mielőtt ideböfögsz dolgokat. Alapjáraton az a mérvadó, hogy külön szerződésben megállapodtak-e a felek egy válás esetén a közös ház használatát illetően. Ugye aki ennyire a válásra készül, az eleve úgy megy bele a házasságba, hogy ezeket a kérdéses eseteket tisztázza.
Ha ilyen nincs, a bíróság dönt, az alap eljárás pedig, hogy felosztja a közös házat és mindkét fél szépen ottmarad. Esetleg akkor szólítja fel az egyik felet távozásra a bíróság, ha a lakás/ház felosztása nem lehetséges a mérete, egyebek alapján, de akkor sem csak úgy utcára penderítik az egyik félt. Igen, ha van gyerek és a nőnek ítélték a felügyeleti jogot, akkor még jó hogy ők maradnak a házban, vagy te kipaterolnád az utcára a gyerekedet?! De azért ahol van anyuka, apuka és még 1 gyerek is, normális esetben van az ingatlan akkora, főleg ha egy családi házról beszélünk, hogy fel lehessen osztani. 1 szoba az egyiknek, 1 a másiknak, fürdő, konyha közös. De mondom, ha ez nem lehetséges és a bíróság felszólítja azt a félt költöztetés, akinél nem helyeztek el gyereket, az bizony igényt tarthat a lakáshasználati jogának ellentékére, mivel azzal hogy el kell költöznie, elveszik a használati joga. Szóval ne csináljunk úgy, mintha az lenne az alap, hogy minden esetben apukát eltakarítjak 0 Ft-tal és utcára teszik a csúnya, gonosz nők. Ha apukának ítélnék valamilyen oknál fogva a gyereket (erre is van ám példa) és a ház nem osztható fel, akkor bizony anyuci távozik a házból és megkapja az ellenértéket.
A mi elvált ismerőseinknél egyetlen egy esetben sem fordult elő, hogy bármelyik felet is távozásra szólították volna fel, ott maradhatott a nő és a férfi is, eladáskor pedig feleztek.
De jelezném, ha valakinek nem tetszik ez a rendszer és jogszabály, akkor nem házasodik, gond megoldva. Vagy köt házassági szerződést, nem olyan bonyolult ám....
"Szerintem sokkal hosszabbak lennének a kapcsolatok, ha méltányosan lennének kezelve ezek az ügyek és 50-50% lenne az elhelyezések aránya."
Nem azért megy tönkre egy kapcsolat, mert másmilyen a gyerekelhelyezések aránya.
A legtöbb esetben nem akarja az apa a gyereket, azokban az esetekben, amikor igen, akkor 50-50%-ban ítélik az anyának vagy az apának.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!