Ha a haszonélvezeti jogot a szüleim szeretnék gyakorolni, akkor itt valami nincs bűzlik?
Saját lakást tervezek venni, a hitelre megvan az önerőm, ehhez viszont hozzájönne még a szüleim által is vezetett lakástakarék, továbbá a nekem félretett pénzük. Most arról akarnak meggyőzni, hogy a haszonélvezeti jog legyen az övék, mivel ha esetleg olyan párom lesz, aki ki akar időve forgatni a vagyonomból, akkor ez nekem egy biztosíték. És szerintük többen így csinálják.
Én viszont inkább úgy érzem, hogy anyám, aki lévén egyke vagyok egész életemben rám volt szállva érzelmileg, most csak egy újabb eszközt akar a kezében, hogy ezen keresztül is kontrollt gyakoroljon rajtam, ne engedjen soha teljesen önállósodni. Tudom, hogy konteósan hangzik ez, de nem ismeritek őt.
A lakásts szeretném, ha teljesen az enyém lenne és jogilag független mindenki mástól. Szerintetek igazat beszélnek, vagy csak a kontroll gyakorlás van a dolog mögött? Van egyáltalán ennek a szülői haszonélvezeti dolognak valami hagyománya itthon?
1. Amit házasságkötés elött veszel, akár lakás, akár más vagyontárgy, az soha nem lesz közös szerzemény, semmi esetre sem lesz a fele a párodé válás esetén.
2. Haszonélvezeti jogot adni nem szabad, mert nemcsak, hogy nem adhatod el a lakást (illetve igen, de a haszonélvezeti joggal együtt), emellett a haszonélvezö joga megszabni, ki élhet az adott lakásban, és ebböl akár a tulajdonost is kizárhatja - magyarul adott eetben van egy lakásod, amiben nem lakhatsz vagy csak a párodat tiltják ki.
A szüleid ezzel megvonnak töled minden jogot, ebbe semmiképpen ne menj bele. Inkább spórolj még vagy vegyél fel valamennyi hitelt, de ilyen módon ne zárd ki magad a saját lakásod használatából.
A lakástakarék, és a "nekem félretett pénzÜK" egyelőre a szülőké, amennyiben nem gyerek nevére nyitották a számlát.
Ha ezzel hozzájárulnak a lakás, joguk van feltételeket szabni. ezeket nem kötelező elfogadni, de akkor máshonnan kelll előteremteni a hiányzó összeget.
Ne engedd semmiképpen se!
Ha ezen múlik akkor ne fogadd el a pénzt, nem ér annyit. Ha lesz haszonélvezetük akkor az életbe nem fogsz tudni előrelépni a házzal mert bármit kitalálsz mondjuk bővíteni, átalakítani stb... lesz joguk beleszólni és ha olyan kedvük van gond nélkül lecuccolhatnak, vagy odaköltöztethetnek valakit ha olyan kedvük tartja éppen. Gyakorlatilag minden jog az övéké lesz kivéve az eladása, de akár ki is tehetnek abból a házból. Szóval kegyetlen módon megszívattatod magad ha ezt engeded.
Ez a duma hogy védve legyél ha lesz nőd és bekattan és ki akar forgatni ez süket duma.
Ha házasság előtt lesz tiéd a ház, akkor az a tiéd is marad. Persze létezik egy olyan jó dolog házassági szerződés, abban kinyilatkozod hogy házasság után is tiéd maradjon a ház teljes egészében, ez a legjobb biztosíték arra az esetre ha ki akarna forgatni a vagyonodból, és nem az hogy a szüleidnek adsz haszonélvezetet.
Ha tőlük kapod a pénzt még ha csak egy részére is akkor jogosan kérhetnek haszonélvezetet amit inkább saját hasznukra kérnék mint arra hogy neked segítsenek vele. Ebből a szempontból ha ők besegítenek anyagilag valamilyen szinten jogosan kérhetik a haszonélvezetet, tehát én azt mondom ne menj bele!
A haszonlevezo kirugjatja a tulajdonost a lakasbol.
A tulajnak kell fizetnie a rezsit,akkor is,ha csak a haszonelvezo lakik ott.
A haszonelvezo berbeadhatja.
Eleted vegeig zsarolna vele. Az en anyam is ilyen hanyinger beteges kontrollmanias.
NE MENJ BELE!!!!
Ha nagyon kompenzálni akarod őket a segítségükért, akkor adj nekik egy kisebb tulajdonrészt, mert még azzal is könnyebb lesz boldogulni, mint a haszonélvezettel.
A másik lehetőség az, hogy visszautasítod a pénzüket és még rádolgozol az önerődre. Kérdéses, hogy erre hogyan reagálnának a szülők, de csak nem ad jogalapot hisztire az, ha a gyerek önerőből akar valamit csinálni.
Nagyon sok butaság elhangzott itt.
Nem tudom, hogy minek adtok tanácsot, ha fű-zöldek vagytok a témához?
1. A haszonélvezeti nem "erősebb" jog, mint a tulajdonjog, csak más.
2. A tulajdonosnak NEM KELL FIZETNIE A REZSIT egy haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan esetén. Az MINDEN ESETBEN a használót, a haszonélvezőt terheli, de jobbára azt, akinek a nevére szól a szolgáltatási szerződés.
3. A haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan is FORGALOMKÉPES, annak eladásához NEM KELL A HASZONÉLVEZŐ BELEEGYEZÉSE.
29
De, erősebb, a tulajdonjog korlátja. A haszonélvezőt a tulajdonos nem rakhatja ki az ingatlanból, míg fordítva simán. A való életben meg az számít igazán, hogy kinek van joga egy adott lakásban tartózkodni. A hajadra kenheted a tulajdonjogod, ha be se léphetsz a lakásodba. Igen, el lehet adni, de haszonélvezettel terhelten. Az új vevő tehát ugyanúgy nem mehet be sem a lakásba, ahogy a régi tulajdonos a haszonélvező engedélye nélkül. Lássuk be, kevesen áldoznak X millió Ft-ot egy olyan ingatlanra, ahol Mari néni engedélye nélkül a küszöböt se léphetik át... mivel a haszonélvező használja, ezért nyilván a rezsit ő fizeti, így pedig valóban a tulajdonos kvázi olyan helyzetben van, mintha lakása se lenne. Ez nyilván korlátokkal (pl állagmegóvó felújítások), de ilyen részletesen felesleges belemenni. Akinek van esze, nem köt haszonélvezetet semmire, mert tulajdonosként csak szívni fog vele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!