Apukám 4 éve meghalt. Anyukámmal élettársi kapcsolatban voltak. Én kiskorú voltam mikor apukám elhunyt. Most nagykorú vagyok és anyukámnak új barátja van. De nem jó a kapcsolatunk. Anyukámnak haszonélvezete van?
Ha a ház szüleid közös vagyona volt, akkor anyukád nem haszonélvező, hanem tulajdonos. Felerészben.
Ha örökölted, akkor az öröklési IRATOKBAN BENNE VAN, hogy mi a státusza anyukádnak. Pl hogy ha haszonélvezete van, akkor az mire terjed ki. Nagy valószínűséggel nem az egész házra.
Ha viszont haszonélvező és elköltözött, akkor ez irányba lehet lépni: a haszonélvezőnek ugyanis kötelezettségei is vannak az ingatlannal kapcsolatban.
A legrosszabb eset a kivásárlás, viszont a haszonélvezetet kizárólag a felek megállapodása alapján lehet forintosítani.
A haszonélvezet nem lehet eltörölni, anyukád halálával fog megszűnni.
A haszonélvezetnek semmi köze ahhoz, hogy milyen szülő, mert apukád miatt kapta, nem miattad.
Anyukád barátjának az ügyhöz semmi köze. Ha netűn összeházasodnak, a haszonélvezete akkor is megmarad.
"Ha viszont haszonélvező és elköltözött, akkor ez irányba lehet lépni:"
A haszonélvező albérletbe is kiadhatja a házat, és minden bevétel az övé.
Feltehetően, a ház fele az özvegy tulajdona, ha az eggyüttélésük alatt szerezték.
A haszonélvezeti jog lényege, hogy a jogosult a más személy tulajdonában álló dolgot birtokában tarthatja, használhatja és hasznait szedheti.
A haszonélvező a fenti jogai révén még a tulajdonossal szemben is védelmet élvez, így a tulajdonos néhány alapvető jogát (birtoklás, használat és a hasznok szedésének joga) csak annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogaival élni nem kíván. A lakás fenntartásával kapcsolatos költségek és közterhek - a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével – a haszonélvezőt terhelik.
A haszonélvezeti jog személyhez kötött jog, így azt a haszonélvező nem ruházhatja át más személyre, de annak gyakorlását átengedheti. Jogosult például az ingatlan bérbeadására is, de csak akkor, ha a tulajdonos - azonos feltételek mellett - annak használatára nem tart igényt.
A haszonélvezeti jog megszűnhet lemondással is, amely történhet ingyenesen vagy ellenérték fejében. Ha a haszonélvezet ily módon szűnik meg, a haszonélvező köteles a dolgot visszaadni. Felelős a dologban bekövetkezett károkért, kivéve, ha bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. A rendeltetésszerű használattal járó értékcsökkenést viszont nem köteles megtéríteni.
A haszonélvezeti jog megszűnik még abban az esetben is, ha a haszonélvezet tárgya, tehát a lakás megsemmisül, tehát az eredeti rendeltetési céljára véglegesen alkalmatlanná válik), ekkor a tulajdonos nem köteles azt helyreállítani.
A fentiek alapján indokolt a kérdés, hogy milyen jogok illetik meg egyáltalán a tulajdonost? A tulajdonos jogosult a lakás feletti rendelkezési jog gyakorlására, ami azt jelenti, hogy például eladhatja a lakást. A lakás tulajdonosának megváltozása azonban – a haszonélvező e jogról való lemondása hiányában – önmagában nem szünteti meg a haszonélvezeti jogot.
A tulajdonosnak lehetősége van még a lakás megterhelésére (pl. jelzálogjog alapítása). Tulajdonosként továbbá ellenőrizheti, hogy a haszonélvező rendeltetésszerűen használja-e az ingatlant.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!