Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Édesapám elhunyt és örökölni...

Édesapám elhunyt és örökölni fogok. Én és nagykorú gyermekem visszautasíthatjuk az örökséget, hogy az édesanyám (apám felesége) örököljön úgy, hogy én haszonélvezetet kérek az ingatlanra az visszautasításért "cserébe"?

Figyelt kérdés
Tehát édesanyám lenne a hagyatéki örökös, mivel én és gyermekem visszautasítjuk az örökséget. Viszont, én holtig tartó haszonélvezetet kérek az ingatlanra. Ez lehetséges? Ezt úgy szeretném, hogy a közjegyő a visszautasításommal egyszerre ezt jegyezze be, nehogy édesanyám "elfeljtse".

2017. márc. 6. 20:07
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
51%
Amikor édesapám elhunyt, mi is édesanyánk nevére hagytuk a házat. Tehát gyerekeiként kértük hogy édesanyám örökölje. Azt nem tudom hogy a haszonélvezettel mi a helyzet.
2017. márc. 6. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:

Ezt az édesanyjáddal kell megbeszélni. Haszonélvezetet annak adsz akinek akarsz.

Egyébként nincs sok értelme gyereknek adni haszonélvezetet, mivel a szülők fognak hamarabb meghalni. Fordítva szokás, hogy egyben le legyen tudva a ház átadása, de ne lehessen kitúrni az özvegyet

2017. márc. 6. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
ennek mi értelme van?
2017. márc. 6. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
Ez így első olvasásra zavarosnak tűnik. Miért akarnátok most azt, hogy az ingatlan az édesanyátoké legyen, amikor édesanyád halálakor úgyis ti fogjátok megint örökölni, nemde ? Miért akarod megtartani a haszonélvezeti jogot, hiszen akkor saját édesanyád orra alá törsz borsot, mivel ő, mint tulajdonos, nem rendelkezhet majd azzal a tulajdonrésszel, amire fenntartod a haszonélvezetet ?? Ráadásul, nekem az a benyomásom, hogy ti csak az állam javára mondhattok le az örökség visszautasításával. A rátok jutó örökrészt legfeljebb odaajándékozhatjátok édesanyádnak. Egyébként is a te felnőtt gyerekeid nem örökölnek még semmit (hasak édesapád cégrendeletben nem tett ilyen határozott kijelentést), tehát ők hogyan jönnek itt be a képbe ?? Mindenképpen ügyvéddel beszélj és ne innen várj útbaigazítást.
2017. márc. 6. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:

Logikátlan. Te és a gyermeked tovább fogtok élni, mint az édesanyád. Ha meg Ő meghal, úgyis te öröklöd a házat.

Egy pénzkidobás, amit csináltok...


Anyukád kapjon haszonélvezetet, neked meg marad a tulajdon jog.

2017. márc. 6. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
A haszonélvezeti jog erősebb. Mintha lemondanál egy trabantról egy porschéért cserébe. Amit te akarsz abban a helyzetben semmi nem védi anyukádat, gyakorlatilag ki van semmizve. Vér szerinti örökösödés van, azaz te örökölöd apukád részét, anyukád pedig haszonélvezetet kap, hogy ne kerüljön utcára.
2017. márc. 6. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

Lehet, de nem visszautasítással.

Elfogadod az örökséget, majd odaajándékozod édesanyádnak azzal a kikötéssel, hogy magadat teszed meg haszonélvezőnek. Egyszerre nem lehet ugyanazon haszonélvezet és tulajdonjog is, így az övé megszűnik. De ez csak abban az esetben működik, ha elfogadja az ajándékot és a teljes ingatlanról van szó.

2017. márc. 6. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

Azért szeretném így, mert édesanyámmal nem vagyunk jóban (egész életében átvert pénzügyileg), viszont én már túltettem magam a történteken. Mivel Ő élt ott édesapámmal együtt és továbbra is Ő akar ott élni, ezért legyen Ő a tulajdonos. Továbbá legyen Ő a tulajdonos azért is, mert különben velem fizetettné ki a lakás szükségszerű felújítását is. Mivel többször is átvert pénzügyileg, így most sem számítok másra. Nekem, mint haszonélvezőnek, pedig nem kellene ezeket a költségeket fizetnem. A haszonélvezőnek csak állagmegóvási kötelezettsége van, az Ő lakásukban pedig hamarosan leesik a tető, amit cirka 2 millió lenne megcsináltatni. Csináltassa meg Ő, engem már átvert elégszer és kirakott 16 évesen nincstelenül. Ezért is szeretném, ha Ő lenne a tulajdonos, fizesse a költségeit Ő maga, viszont szeretnék haszonélvezetet, hogy bebiztosítsam magam. Tudom, hogy az ingatlant a haszonélvezetemmel is eladhatja, de úgy azért elég nehéz rá vevőt találni.


4-es: A gyerekem nyílván nem örökös. Az öröklési sorrend szerint én, mint közvetlen leszármazó vagyok az örökös az édesapám hagyatékában. Miután én visszautasítom a hagyatékot, az én gyerekem a következő a sorban. Ő szintén visszautasítja és remélhetőleg így lenne az édesanyám az örökös.


6-os: Nem igazán értem mire gondolsz. Édesanyám lenne a tulajdonos, hogy lenne Ő így kisemmizve? Attól, hogy nekem haszonélvezetem van Ő, mint tulajdonos továbbra is ott élhet. Egyébként, a haszonélvezeti jog teljesen eltérő a tulajdon jogtól. A holtig tartó haszonélvező akkor is az ingatlanban maradhat, ha a tulajdonos megváltozik. Magyarán az ingatlant lehet adni-venni a haszonélvező beleegyezése nélkül mindaddig, amíg a haszonélvezete megmarad.

2017. márc. 6. 23:18
 9/19 anonim ***** válasza:
100%

te valamit nagyon keversz

anyád egy gyerekrésznyit örököl apád ingatlanból, ez nagy eséllyel az ingatlan fele, ha te egyedüli gyerek vagy, te 25%-ot örökölsz haszonélvezettel terhelten, ha többen vagytok tesók, akkor a ház fele annyi fele oszlik, ahány tesód van + anyukád


mivel ő lakik benne és ő is lesz a többségi tulaj, az állagmegóvásra vonatkozó felújítás költsége téged nem terhelhet


ha a ház nem ér túl sokat, akkor felesleges vele szarakodni, csak a gond lesz a negyed tulajdonhányadoddal!


mielőtt hülyeséget csinálsz inkább beszélj ügyvéddel!

2017. márc. 6. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

"6-os: Nem igazán értem mire gondolsz. Édesanyám lenne a tulajdonos, hogy lenne Ő így kisemmizve? Attól, hogy nekem haszonélvezetem van Ő, mint tulajdonos továbbra is ott élhet."


Pont nem. Ha neked van haszonélvezeted akkor te mondhatod meg ki éljen ott. Ő lehet hogy tulajdonos lesz, de a közelébe nem mehet az ingatlannak ha te nem akarod. Aztán meghal és te örökölöd a házat. A feleséget az öröklési jog pont azzal védi hogy haszonélvezeti jogot ad neki, de a tulajdonjog a fiúra száll. A haszonélvezeti joggal pedig használhatja az ingatlant, de az örökséget el nem herdálhatja a gyerek elől. NEm kell itt kavarni, szerintem ez lesz a legjobb mindkettőtöknek.

2017. márc. 7. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!