Köteles -e a főbérlő bejelenteni az albérlőt? Akkor amikor a bérlő vidéki és még orvoshoz sem tud menni a bejelentés hiánya miatt, és parkolásért is a többszörösét fizeti szintén a bejelentés hiánya miatt.
Én kiadom a lakásomat, és nem vagyok köteles állandóra bejelenteni az albérlőt. Ugyanis akkor sem tudnám kitenni csak bírósági úton ha nem fizeti a bérleti díjat. Viszont tartozkodási helyként mint ideiglenes lakcím már engedélyezhető, és engedem is. Ideiglenes lakcímmel, is tudja az albérlő igazolni a tartozkodási helyét, orvoshoz is tud menni, és a parkolásért sem kell többet fizetnie.
Szerződést mindig ügyvéd előtt írjuk, szóval így türvényszerű.
Oké, akkor hivatkozzunk jogszabályokra:
1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról ( [link] )
┌───
5. §
[…]
(2) A polgár lakóhelye: annak a lakásnak a címe, amelyben a polgár él. A lakcímbejelentés szempontjából lakásnak tekintendő az az egy vagy több lakóhelyiségből álló épület vagy épületrész, amelyet a polgár életvitelszerűen otthonául használ, továbbá - a külföldön élő magyar és nem magyar állampolgárok kivételével - az a helyiség, ahol valaki szükségből lakik, vagy - amennyiben más lakása nincs - megszáll.
(3) A polgár tartózkodási helye: annak a lakásnak a címe, ahol - lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül - három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik.
[…]
26. §
(1) A Magyarország területén élő, e törvény hatálya alá tartozó polgár [4. § (1) bekezdés] köteles beköltözés vagy kiköltözés után három munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni (a továbbiakban együtt: lakcímbejelentés)──┘
Ha az ingatlant nem raktárnak, vagy irodának bérelted ki, hanem ott laksz, ott élsz, akkor az a lakhelyed, és így köteles vagy bejelenteni.
Pl. mégis mi mást jelentene be lakcímnek egy fiatal, ha a szüleitől elkötözve egy albérletben lakik? A szülei lakcímét? Miért is? És ha az ország másik felén él, akkor oda menjen el a háziorvosához, oda vigye a gyerekét bölcsődébe?
Vagy mi a fenét jelentene be lakcímként az az 50 éves ember, akinek már a szülei sem élnek, és aki egy válás után – a közös ház eladása után – albérletben él?
> Én kiadom a lakásomat, és nem vagyok köteles állandóra bejelenteni az albérlőt. Ugyanis akkor sem tudnám kitenni csak bírósági úton ha nem fizeti a bérleti díjat.
A lakcím bejelentése – sem az (állandó) lakcímé, sem a tartózkodási helyé – semmiféle jogot nem ad.¹ Ugyanolyan könnyű, illetve nehéz kitenni a nem fizető albérlőt, akkor is, ha be van jelentve, és akkor is, ha nincs. Csak annyi történik, hogy ha sikerül kitenni az albérlőt, akkor ő köteles három napon belül bejelenteni az új lakcímét, de nyilván neked az már nem fáj. A tartózkodási hely és a lakcím ugyanúgy lakcím, az (állandó) lakcím annyiban kitüntetett, hogy az „alapértelmezett” cím, ha a hatóság levelet ír neked – és nincs egyéb értesítési cím megadva a nyilvántartásban –, akkor az (állandó) lakcímet fogja ráírni a borítékra.
A tartózkodási hely lehet opció, de akkor kell, hogy legyen a bérlőnek valamilyen állandó lakcíme, olyan ház, lakás, amiben jogszerűen élhet életvitelszerűen. Ha ilyen nincs, akkor nincs más opció, mint a bérleményt állandó lakcímként bejelenteni. És ez nem lehetőség, ez kötelezettség.
- - - - - - -
¹ 1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról ( [link] )
┌───
26. §
[…]
(5) A lakcímbejelentés és az értesítési cím bejelentésének ténye önmagában a lakás vagy az ingatlan használatához fűződő, valamint egyéb vagyoni jogot nem keletkeztet és nem szüntet meg. Érvénytelen a bejelentett lakcímadat, ha a polgárnak a lakás használatára vonatkozó joga megállapodás alapján már nem áll fenn, illetve jogerős bírósági vagy véglegessé vált hatósági határozat alapján megszűnt és a határozatot végrehajtották.──┘
"Köteles -e a főbérlő bejelenteni az albérlőt?"
Nem. A bérlő a SAJÁT lakcímét köteles bejelenteni.
Sok esetben a lakcímbejelentéshez nem szükséges a tulajdonos hozzájárulása, pl. teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt bérleti szerződés esetén. Ha mégis szükséges, akkor köteles hozzájárulni, nincs mérlegelési jogköre, ugyanis valójában ezzel nem engedélyt ad, hanem egyfajta hitelesítése annak, hogy te valóban ott laksz, és nem egy random címre akarsz bejelentkezni.
Amennyiben a bérbeadó nem járul hozzá a lakcímbejelentéshez, azzal joggal való visszaélést követ el, bíróságon megtámadható és szükség esetén a bíróság pótolja a hozzájárulást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!