Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Osztatlan közös ingatlanban...

Osztatlan közös ingatlanban (családi ház) vagyok öröklés útján tulajdonos a testvéremmel együtt. Mit tehetünk, hogy megvédjük az örökségünket?

Figyelt kérdés
Szeretném a segítségeteket kérni. Osztatlan közös ingatlanban (családi ház) vagyok öröklés útján tulajdonos a testvéremmel együtt. A harmadik tulajdonos rokon, aki eladósodott és ez miatt elárverezik az ő tulajdoni hányadát. Az ügyvédünk gyakorlatilag megfenyegetett bennünket, hogy mihamarabb adjuk el neki a többségi tulajdonunkat (67% kettőnké, 33% az eladósodott rokoné), különben az árverésen megveszi a 33%-os tulajdoni hányadot, majd bírósági úton kirakat bennünket az örökségünkből. Valóban megteheti ezt az ügyvéd? Utcára fogunk kerülni?
2019. okt. 29. 13:56
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%

Kérheti a közös tulajdon megszüntetését, de ebben az esetben is megkapjátok a rátok eső részeteket pénzben. Ha árverésre kerül a sor, akkor kevesebbet ugyan.


Inkább ajánljátok fel, hogy kifizetitek a rokon egyharmad részét, és köszönjetek el egymástól. Azt nem tudom, hogy ilyen esetekben van-e elővásárlási jog, de a bíró szerintem a ti pártotokra fog állni, ha azt látja, hogy felajánlottátok a rokon tulajdonrészének a kifizetését, csak ő azt valamilyen irracionális oknál fogva visszautasította.

2019. okt. 29. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

Az első válasz helyes. Eladathatja az ingatlant, ha övé lesz a 33 %, de a tulajdonrészetek árát meg fogjátok kapni.

Valami rejtett mikrofonos módon érdemes lenne felvenni, ahogy az ügyvéd elmondja nektek, hogy kirakat a házból. Ha jól sikerül és érthető meg egyértelmű lesz az egész beszélgetés, akkor ki lehetne rúgatni az ügyvédi kamarából. Vagy, hogy jövedelmező legyen a dolog, amikor megvette a résztulajdonjogot, akkor megfenyegetni, hogy feljelentitek, ha nem adja el nektek a részét fele áron.

2019. okt. 29. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy #1 is írta, vegyétek meg azt a 33%-nyi részt tőle - elővásárlási jogotok van rá.

Ez az árverezésnél nem számít, csak eladásnál és annyit jelent hogyha most találna arra a résztulajdonra vevőt 6 millióért, akkor elször nektek lenne jogotok ennyiért megvenni és csak ha nem akartok ennyit fizetni, akkor adhatná el másnak.

Az árverezéssel a rokonotok veszítene, sokat - hiszen résztulajdont eleve nem tudnának normális áron eladni, az árverezés pedig akár tizedére is leviheti így azt amit kapna a tulajdonáért. A hitelét sem fedezné és laknia sem lenne sehol.

Beszéljetek a rokonotokkal - ne az ügyvéddel és ne is előtte. Nézzetek körbe hogy egy hasonló ingatlan most mennyibe kerülne a piacon ott ahol a tietek van - most hasraütésre mondok egy számot, legyen 30 millió. Akkor az ő része ebből 10 milla lenne - ha az egész házat eladnátok, de ti nem akarjátok eladni, így csak az ő részét adhatják el, ami így sokkal kevesebbet érne - megint hasraütésre mondom, legyen 7 millió. Nézzetek utána hogy ti ketten hogyan juthattok most a legkedvezményesebben hitelhez (fele-fele arányban a tesóddal), majd hogy ennek mi a költsége. Mivel ti nem akartátok volna most megvenni a részét, a költség feleslegesen terhel titeket, tehát ezzel is csökkennie kellene a rokon tulajdoni részének. Legyen így 6,5 millió a része.

Nyugodtan megbeszélhetitek a rokonnal, hogy nem adjátok el az ügyvédnek a részeteket, marad az árverezés, amikor is a 6,5 millió helyett lehet hogy 1-2 milliót fog csak kapni a tulajdonáért. Kössön veletek eladási szerződés, amiben eladja nektek a részét úgy, hogy egy összegben (hitelből) fizettek neki 4 milliót és a többit havi részletekben X év alatt. Ezzel már eleve több pénzhez jutna, mint amennyi az árverésből neki összejönne (arányokat tekintve és nem a konkrét összeget, az ügyvéd sem hiszem hogy jobb ajánlatot tett volna neki, mint a 6,5 millió, amiből 4 egyből meglenne) és még ráadásul ha az adóssága miatt a jövedelméből letiltanának, akkor is biztos havi bevétele lenne tőletek amíg ki nem fizetitek neki a maradék 2,5 milliót.

A lényeg, hogy nézzétek meg mennyiért lehetne eladni a házat rendesen, mennyiért szoktak hasonlót árverezésen eladni (szerintem a fele harmada áron néha) és a rokonotoknak kínáljatok fel egy olyan egyezséget, amivel jobban jár mintha az ügyvéd kezére jut a házatok, de ti sem fizettek rá az üzletre. Mindenképpen megéri hitelt felvenni és akár így havonta szűkebben élni a pénzetekből, mert cserében nem veszítitek el a házatokat, sőt, most kevesebbért a tietek lehet az egész. Ha elveszítitek akkor havonta sokkal többet kell majd kiadnotok lakbérre, mint amennyit most a hitelre meg a rokonotoknak a törlesztésre adnátok.

de az első hogy kirúgjátok ezt az ügyvédet és egy fillért nem adtok neki többet, ahogy zsarolás miatt nem ártana bejelentést tenni róla az ügyvédi kamarához is. Persze csak ha tudjátok bizonyítani, pl. csináljatok legközelebb hang vagy videófelvételt amikor vele beszéltek.

2019. okt. 29. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%

1 ügyvéd ellen panaszt benyújtani a kamaránál

2 egyelőre elővásárlási jogotok van, vegyétek meg a 33%-ot a rokontól, akár hitelre is

3 ha meg is veszi a 33%-ot árverésen, azért nem olyan egyszerű a közös tulajdon megszüntetése, de sajnos meg tudja keseríteni az életeteket

4 akár ti is megvehetitek az árverésen, de én nem húznám addig, éljetek az elővásárlási jogotokkal

2019. okt. 29. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
29%
"Eladathatja az ingatlant, ha övé lesz a 33 %, de a tulajdonrészetek árát meg fogjátok kapni."nem adhatja el, csak a saját részét
2019. okt. 29. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Ha megvesz 1/3 részt a végremaffiás ügyvéd, hogy fogja eladni 1/1 ben?
2019. okt. 29. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
65%

Itt kiegyenlítettek az esélyek. Ha aprópénzért akarják elárverezni, akkor megveszitek. Banknál tájékozódjatok, hogy a 2/3-otokra milyen jelzáloghitelt tudnak adni, van olyan ami feltételesen lehívható. Az 1/3 piaci értéke így a ház értékének az 1/6-a. E felett hagyjátok hogy megvegye más az 1/3-ot.


Utána testvéreddel többségi tulajdonosként döntsetek úgy, hogy ő pl. a kerti kutyaólat használhatja, amire még táblát is rakhattok ki a nevével, ide vonatkozó olvasnivaló:

[link]


Neki ez természetesen nem fog tetszeni. A) eladja nektek a részét. B) bírósághoz fordulhat, hogy az ingatlant osszátok meg, ami akkor lehetséges, ha van benne pl. két külön bejáratú lakás, ha nem akkor árverezés jön.


És akkor most ugorj vissza az első mondatomra...

2019. okt. 29. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat, egyelőre megpróbáljuk értelmezni és átrágni magunkat rajtuk. Olyasmit is olvastam, hogy aki osztatlan közös tulajdont vásárol, az tudja azt, hogy mit vásárol, így nem kezdeményezheti az osztatlan közös tulajdon megszüntetését. Konkrétabban:


"VII. A Ptk. 147. §-a szerint a közös tulajdon megszüntetését bármelyik tulajdonostárs követelheti. E jog érvényesítésének időbeli korlátozásáról a jogszabály nem rendelkezik, a Ptk. miniszteri indokolása arra utal, hogy a megszüntetés jogának visszaélésszerű, a többi tulajdonostárs méltányos érdekeit sértő gyakorlása ellen a Ptk. 5. §-a védelmet nyújt. Ilyen joggyakorlásként értékelhető például az, ha valaki megszerzi a közös tulajdonban álló ingatlan egy hányadát és rövidesen közösségmegszüntetési perrel lép fel az anyagilag jóval erőtlenebb, a magához váltásra fel nem készült bennlakó tulajdonostárssal szemben. Megtörténhet, hogy a bennlakó tulajdonostársnak hibáján kívül elnehezült helyzetét akarja a másik tulajdonostárs kihasználni, miként az is, hogy az egyik fél a másikkal szemben úgy lép fel, hogy annak inkább zaklatási jellege van."


Erről mi a véleményetek?

2019. okt. 29. 20:56
 9/19 A kérdező kommentje:
Illetve két külön lakásról van szó, mindig is külön voltak használva. Közösen az udvar és osztva az alagsor. Közös lépcsőház, azonban leválasztva közművekkel, fallal, külön bejárati ajtóval.
2019. okt. 29. 20:58
 10/19 A kérdező kommentje:
Illetve sajnálatos módon mindig annyira rossz volt a viszony a rokonnal, hogy tárgyalni sem lehet vele. Banki hitelre nem mertünk gondolni, mert ekkora tételnél (8,5 millió forint) havonta 140 ezer forintos részletek vannak, 10 éven át.
2019. okt. 29. 21:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!