Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Ha a házkutatás során lefoglal...

Ha a házkutatás során lefoglalt számítógép titkosítva van mit tudnak csinálni?

Figyelt kérdés
Csak elméleti kérdés. De olvastam hogy a gépet is lefoglalhatják ilyenkor. Mi van ha titkosítva van és azt mondja valaki elfelejtette a jelszót. Köteles ilyenkor kiadni, vagy mit tudnak vele csinálni?

2023. ápr. 5. 10:17
1 2 3 4 5
 11/45 anonim ***** válasza:
29%
#8 Ezt úgy képzeld el mint hogy van egy kapud ami be van zárva. Nem próbálgatják bele a zárba a világ össze kulcsát hanem neki esnek flexszel, bontókalapáccsal vagy átmásznak a kerítésen.
2023. ápr. 5. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/45 anonim ***** válasza:
74%

Nyomozószervek sokat nem szöszölnek, ismertebb ügyeknél egyszerűen a gyártóhoz fordultak, akiktől bírói/ügyészi felhatalmazással kikérték a szoftverekhez való direkt hozzáférést.

Nem valószínű, hogy Ödönkére rábízzák, hiába is volt *5-ös c++++++ ból.

2023. ápr. 5. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/45 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

@5:

Az etikus hackerek sem tudják feltörni. :-)

Jelenleg a 128 bites AES titkosítást nemzetbiztonsági célokra is megfelelőnek tartják, ezeket reális időn belül nem lehet feltörni. (Természetesen ELVBEN mindent fel lehet törni, kérdés, hogy érdemes-e rááldozni a szükséges időt, pénzt, energiát?)

A rejtjelzők/rejtjelfejtők folytonos harcában jelenleg (a számítástechnika rohamos fejlődése miatt) a rejtjelzők vannak nyerőben. Vannak olyan "egyirányú függvények", eljárások amelyeket egyik irányban "egyszerű" végrehajtani, visszafelé viszont nem. Ilyen pl. az RSA algoritmusban használt moduláris hatványozás --> a mod.hatványozást könnyű végrehajtani, de szinte lehetetlen az eredményből (ami egy 500-600 jegyű hatványnak egy 500-600 jegyű számmal való osztási maradéka) visszaszámolni az eredeti számokat. Pontosabban lehetséges, csak éppen a végrehajtási időt saccolják a számok hosszúságától függően több ezer, millió, vagy éppen milliárd év gépidőben.

Természetesen a számítástechnika fejlődése ezeket az időket jócskán lerövidítheti, de nem hiszem, hogy egy mai embernek számottevő lenne, hogy 50 millió vagy csak 50 ezer év alatt törik fel az általa használt rejtjelzett kódot.

Vagyis ha egy (jó minőségű) kódoló eljárással, megfelelően hosszú, lehetőleg véletlenszerű jelszót használva rejtjelez valaki egy adathalmazt (pl. a Veracrypt programot használva), azzal a legképzettebb és legügyesebb etikus hacker sem tud mit kezdeni.


@12:

Egy titkosítás esetén hiába fordulnak a "gyártóhoz", az sem tud segíteni. Egyrészt a rejtjelző eljárások teljesen függetlenek az operációs rendszertől, másrészt a rejtjelző eljárásokkal szembeni követelmény, hogy ha a támadó a rejtjelkulcson kívül mindent ismer (tehát a módszert, a konkrét eljárást, a használat módját, stb), akkor is matematikailag nehéz feladat (azaz belátható időn belül nem végrehajtható feladat) legyen a feltörés.

Az említett AES és RSA algoritmusok pl. tökéletesen megfelelnek ennek a feltételnek (természetesen sok egyéb eljárással együtt).

2023. ápr. 5. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/45 A kérdező kommentje:
13, Ez jó és részletes válasz, köszi! Végre valaki aki ért is hozzá.
2023. ápr. 5. 11:01
 15/45 A kérdező kommentje:
Veracrypt-ben például van olyan opció, hogy kettő partíciót tudsz létrehozni. Az egyik rejtett a másik pedig nem. Így ha valaki kéri, hogy írd be a jelszót be írod, de nem a rejtett jelszód írod be hanem a másikat, így úgy tűnik mint ha feloldottad volna, de nem azt oldod fel amin az adatok vannak. Elég bonyolultan fogalmaztam :D De a program azt állítja, hogy a rejtett partíciót nem lehet bizonyítani rajta, hogy létezik.
2023. ápr. 5. 11:05
 16/45 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

@15:

Önmagában azt, hogy a diszken VAN rejtett partíció, pillanat alatt felfedezik, ez a "védelem" csak a takarítónéni ellen jó. A partíció TARTALMÁT viszont a jelszó ismerete nélkül képtelenség feltörni.

Ha Veracrypt volume-ot használsz, annak is van nyíltan felfedezhető szerkezete, tehát azt, hogy van ilyen partíciód, vagy rejtett volume-od nem tudod eltitkolni. Csak a tartalmát.

:-)

2023. ápr. 5. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/45 anonim ***** válasza:
75%

Már a középkorban feltalálták a vízbefontásos kínzást. Azt alkalmazzák amíg el nem árulod a jelszót. Esetleg felakasztanak egy lábujjadnál fogva és korbáccsal vernek közben. Ha kiszakad van még további 19 lehetőségük. Ezen módszerek jól működtek mind a németeknél mind az oroszoknál 80 éve.. az amerikaiak csak 30 éve alkalmazzák.


De ennél valószínűbb hogy a titkosító személy alapvető hibát vét amit kihasználnak a visszafejtéshez.

2023. ápr. 5. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/45 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

@17:

Ezek valóban nagyon jó módszerek egy titkosítás feltöréséhez, csak egyetlen egy bajuk van: civilizált társadalmakban ezek nem megengedett módszerek.

Ami azt jelenti, hogy a maffia, vagy a végletekig dühös szomszédod alkalmazhat ilyet, de az állam (beleértve az összes jogi- és fegyveres testületét) viszont nem.

:-)

2023. ápr. 5. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/45 anonim ***** válasza:
100%

#13

Na végre valaki, aki nem hülyeségeket írkál, amit a filmekben látott.


Bizony az a helyzet, hogy ha egy megfelelően nagy blokkméretű titkosítással enkriptálod a merevlemezed tartalmát, akkor bizony lóf-szt nem fog tudni vele a rendőrség.

Meg úgy alapvetően senki.

Illetve hát elindítják a kulcs-próbálgatást, és úgy 10 ezer milliárd év múlva meg is lesz.


A kérdés persze, hogy a kulcsot hol tárolod hozzá, mert ha egy plain txt-ben, vagy egy pendrive-on ott van bedugva a gépbe, és azzal együtt lefoglalják, akkor mondjuk pont nem lesz nehéz dolguk.


Viszont ha biztosítod, hogy kulcshoz ne férjenek hozzá, akkor bizony gyakorlatilag semmit nem fognak tudni kezdeni a HD-n lévő adataiddal.

2023. ápr. 5. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/45 anonim ***** válasza:
66%

18

Igazad van, nem történt meg se Guantánamo se Treblinka, ezeket mind csak kitalálták (szerinted).

2023. ápr. 5. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!