Tényleg ennyire megállíthatatlanok az internetes csalók? Ennyire nem tesznek ellenük? Volt olyan, akit már sikerült bíróság elé állíttatni a kamuhirdetései miatt?
Édesanyám átverte egy facebook csoportban egy csaló. Egy telefont árult, 18.000 forintért. Reálisnak tűnhetett az ár, mert egy régebbi modellról volt szó. Édesanyám elutalta a számlára az összeget, majd a férfi letiltotta.
Rákerestem az alakra, akinek írtam, de letiltott engem is. Majd rákerestem a nevére és mint kiderült, egy hirhedt netes csaló, többszáz embert átvert már a párjával együtt. Egy csoport is készült róluk és többen is feljelentést tettek ellenük. De a rendőrség nem foglalkozik ilyesmivel, ugyanis senki sem kötelezte az “elszenvedőt” utalásra és szerintük a szóban forgó összegek, nem túl nagyok ahhoz, hogy ezzel törődjenek. Az ilyen emberekkel ki fog elszámolni? Senki? Nyugodtan garázdálkodhatnak, mások bizalmával visszaélve?
Ért itt már valakit hasonló incidens? Lett megoldása?
Honnan tudod, hogy nincs belőle ügy? Ha már több embert átvert (leírásod szerint több százat), akkor azért foglalkozik vele a rendőrség, ha régebben történt, akkor merem kockáztatni, már meg is vannak a csalók.
50 ezer ft alatt csak szabálysértés, felette bűncselekmény, ezt minden nap kitárgyaljuk itt a topikban, de ez nem azt jelenti, hogyha bemennél feljelentést tenni, akkor nem hajlandóak rá.
5 forint is érték, 18 ezer forint is érték, de ha csak egyedül vagy, akkor nyilván próbál meggyőzni majd a rendőr, hogy több a macera vele, mint az eredmény, tedd el tanulópénznek.
Ha azonban üzletszerűen csinálja valaki ezeket a csalásokat, és mondjuk több megyéből, több városból is megtette valaki már a feljelentést, akkor később összevonják az ügyeket, és nagy eséllyel meglesz az elkövető.
Ami viszont lényeges, és sajnálatos: akár több évnyi nyomozás, bejárkálás, meghallgatás stb ellenére nem igazán szokott a kicsalt pénz visszakerülni az eredeti birtokoshoz.
(Saját példám, - nem vásárlásos csalás, de ugyanúgy anyagi kár ért, 50-70 más sértettel együtt még rajtam kívül - 80 ezer forintom bánta, 5 évig húzódott az ügy, 2 elkövető volt, 5 társtettes. Mindenki felfüggesztett kapott. És szerinted hány forintot láttam viszont? Nullát. )
Csak a kérdésre nem válaszoltam:
Azért nem állnak le a csalók és lesznek mindig újak és újabbak, mert jól tudják ők is ezt a szabs értékhatárt.
Kicsalnak 5-10-15 ezer forintot.
Mert azt az ember úgymond könnyebben elengedi. Illetve pár ezer forintért tényleg nem éri meg beutazni városba feljelentést tenni, és 1-1 órát ülni az asztalnál.
A csalók így gondolkodnak, hogy több kevesebbel kisebb a lebukás veszélye. És végülis milyen jól gondolják, igaz?
(Csak azt felejtik el, vagy pont hogy nem érdekli őket, hogy X alkalom után már hiába szabálysértési értékhatáron belül van, bűncselekménnyé változik át. Dehát minek is érdekelje, ha úgysem tesz senki feljelentést. Ördögi kör bezárult)
Én azt mondom, a büntetési tételt feljebb kéne tornászni, főleg csalás esetén. Mert ez a leggyakoribb tulajdon elleni szabálysértés a lopás mellett. Nincs visszatartó ereje. Több millió kibányászásáért csak felfüggesztett. Még a hülyének is megéri.
Nekem barátom volt -általában okos, értelmes ember - aki szintén elkövette azt a butaságot, hogy előre kifizetett egy órát (mai áron közel 80 ezret) és utána hiába várta, hogy meghozza a postás.
Ez a rizikó benne van az ilyen ügyletekben, aminél a kényelem a vevő elsődleges szempontja, hogy nem kell odamenni személyesen a vásárláshoz, el lehet intézni az interneten átutalással.
Kivédeni azzal lehet ha nem vásárolsz az interneten magánemberektől és cégektől is csak ha azok megbízhatóak, lekövethetőek és így számon kérhetőek.
Na de pont az veszik el ilyenkor amiért az emberek (én is) az ilyen vásárlásokat megteszik - az alacsonyabb ár. Ha már be van iktatva egy számon kérhető kereskedő vagy oda kell menni személyesen, akkor az bizony többe is fog kerülni pénzben is meg időben is.
Kérdező
Szerinted hogyan lehetne az ilyet kivédenie a hatóságoknak?
Mit tehetne az állam az ilyen csalások megszüntetésére azon kívül, hogy megtiltja azt hogy magánszemélyek eladják egymásnak a cuccaikat az interneten?
#5 "Szerinted hogyan lehetne az ilyet kivédenie a hatóságoknak?
Mit tehetne az állam az ilyen csalások megszüntetésére azon kívül, hogy megtiltja azt hogy magánszemélyek eladják egymásnak a cuccaikat az interneten?"
Bár nem engem kérdeztél, de szerintem azt tehetné, hogy komolyabban veszi az ilyen ügyeket és komolyabban is büntetné. Amíg az én adómból is működik a rendőrség, addig én igenis elvárom, hogy védjenek meg - még ha nekik piti dolognak tűnik is az én problémám. (Vagy ne védjenek meg, de akkor kérem vissza az adómat.) Továbbá, ha nem csak felfüggesztettet kapnának a csalók, hanem komoly pénzbüntetést és pár év letöltendő börtönt, egyből csökkenne a motivációjuk. Az tud a legnagyobb visszatartóerő lenni, ha tudják, hogy nem fogják megúszni, ezért ebbe az irányba kellene elmozdulni.
#6
Nem a rendőrség dönt arról, hogy mi a dolog végkimenetele, hanem a jogalkotók, akik kitalálják hány évtől hány évig terjedő szabadságvesztés a jutalom, illetve a bíróság, aki meghozza az ítéletet.
#6 Hogyan kellene "komolyabban venni" az ilyen ügyeket?
Hiszen a kérdező maga írta le, hogy az illetőnek már vannak ügyei, azaz már nyomoztak ellene és fel is derítették a csalását.
HOGYAN lehetne megakadályozni, hogy akármikor egy telefonnal és új számlaszámmal megint kicsaljon pénzt valakitől? HA nem akarod MINDENKINEK lehetetlenné tenni az ilyen adásvételeket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!