A kommunizmusban nincs magántulajdon?
73%-os, a te érvelésed, hogy miért keres többet egy mérnök mint egy pék, az nagyon helyes érvelés, de kapitalista gondolkodás szerint. A kommunista gondolkodás szerint a kétkezi munkás bármilyen munkaért többet érdemel mint a humán, vagy műszaki értelmiségi. Mert a kommunizmus a munkásosztály ideológiája! A mérnök pedig azáltal, hogy ő tanult és nem két kezével végzi a munkáját, kiesett a munkásosztályból.
A kommunista ideológia szerint a hierarhia ez: 1. munkásosztály, 2. parasztság, 3. értelmiségi réteg.
Egy munkás gyermeke a szociban bejutott az egyetemre, mint megbízható származású, a paraszt gyerek már nehezebben (a parasztság nem volt megbízható a kommunizmus építésében, mert az elvett földtulajdon megrontotta őket), kivétel volt a falusi proletariátus, a "nincstelen paraszt" (valójában a vidéki napszámos) az proletár lévén, majdnem olyan szinten volt mint a gyárimunkás. Egy értelmiségi gyermeke előtt csak a szakiskola állt nyitva, azután mint munkás káder, már esetleg elvégezhette távúton a főiskolát (feltéve, ha beállt az egyetlen pártba).
Egy munkás káder sérthetetlen volt. Válalati igazgató az lehetett aki munkás volt, párttag és elvégezte a Marxista-Leninista esti egyetemet (Foxi-Maxi Egyetem, nem véletlenül csúfolták így), ahol ideológiát tanult. Szakmai főiskolai végzettség nem követelmény volt, hanem hátrány.
Én öcsém, ezt megéltem. Mivelhogy apám műszaki tisztviselő volt, aki a Magyar királyi felső ipariskolában éretségizett, és anyám kisiparos családból származott, én nem voltam jó származású (burzsuj) és nem volt esélyem felvételizni főiskolára. Középkáderként az 1980 as évek elején (bérelszámolás) a havi fizetésem bruttó 1800 korona volt (nettó 1500) míg a fizetések amiket akkor másoknak csináltam : favágó 2400 Kčs, traktoros 2800 Kčs, kocsis 3000 Kčs, erdőn dolgozó asszonyok 1600 Kčs, irodista nők 1500 Kčs, erdőmérnök 2200 Kčs, főkönyvelő 2500 Kčs, munkás káder igazgató (volt favágó) 3500 Kčs. (ekkor a legjobban a vájárokat fizették, azok 5000 is megkerestek)
Ez volt a reál szocializmus Csehszlovákiában. Nem hiszem hogy a helyzet magyarországon más lett volna.
1987 ben már állami hivatalban 3000 Kčs volt a fizetésem, de akkor egy munkás fizetés 3500 volt, pontosan annyi mint egy orvosé. 1990 után ez már nem így volt, de az már kapitalizmus volt, akkor az ész lett megfizetve (meg a spekuláció).
mustafa33:
Csehszlovákiáról sajnos nem tudok nyilatkozni, de...
Először is, ezt már elmondtam jó néhány kérdésnél, a kommunizmus valós eszméjét és a szovjet-típusú szocializmust nem érdemes azonosítani.
Másodszor pedig, apám textilmérnök végzettséggel rendelkezett. Eleinte valós kétkezi munkát végzett a gyárban, 700 forintért ha jól emlékszem. Majd egyre előrébb haladt, végül valamilyen gyártás tervezet készítő vagy mifene lett. Akkorra pedig azt hiszem 1400 forintot keresett. Lehet, hogy a pontos értékek falsok, szóval ez nem teljesen biztos, viszont arra tökéletesen emlékszem, hogy 100 Ft-onként emelték a fizetését kb egy-fél évente. A lényeg az, hogy többet keresett akkor, amikor értelmiségi munkát végzett.
Ez igaz egy másik ismerősömre is, aki pedig kezdetben szállodaportásként, majd 80 körül szállodaigazgatóként dolgozott. Jóval többet keresett, mint egy átlag gyári munkás.
Persze lehet, hogy Csehszlovákiában teljesen máshogy volt, nem akarlak megcáfolni anélkül, hogy tudnám.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!