Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Mennyire logikus, működőképes...

Mennyire logikus, működőképes Az éhezők viadalának politikai logikája?

Figyelt kérdés

NEM könyves/filmes kérdés! Szándékosan írtam a Politika kategóriába!


Van ugye Az éhezők viadala c. regény és folytatásai, illetve az ezekből készült filmek.

Akik nem ismernék: a sztori egy disztópikus világban játszódik, és a fő cselekmény kezdete előtt 74 évvel ebben a világban volt egy lázadás, amit levertek. Azóta az elnyomó rezsim hatalma korlátlan, és minden évben megrendezi az Éhezők Viadala nevű eseményt. Ez abból áll, hogy a nagyrészt elnyomásban, szegénységben tartott lakosság köréből gyerekeket/fiatalokat sorsolnak ki, akiknek életre-halálra kell megküzdeniük egymással, ezt pedig a "TV"-ben közvetítik a fővárosban, illetve óriáskivetítőkön az egyszerű lakosságnak.

Ennek az értelmét azzal magyarázzák, hogy egyrészt ez szórakozást, néznivalót ad a lakosságnak (kenyeret és cirkuszt, ugye), másrészt pedig emlékezteti a lakosságot arra, hogy mi történik, ha lázadni mernek, és így nem kísérlik meg újra.


A kérdésem lényege: ez így logikus, működőképes lenne a valóságban? Én inkább pont arra gondolnék, hogy kifejezetten rossz ötlet évente triggerelni az amúgy is nyomorgó lakosságot azzal, hogy a fiataljaikat gyilkolják, és még nézni is kell, azért, mert egyszer lázadni mertek az elnyomás ellen.

Mit gondoltok?



jan. 26. 19:02
 1/4 Fsms ***** válasza:
0%
Lassan itt tartunk. Nógrád, Borsod már lehet készen áll.
jan. 26. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Annyit tudnék hozzáfűzni, hogy érdekes mód a koncepció ellentmond a legtöbb valóságos példának. A legtöbb diktatúra és elnyomó hatalom a történelem során kifejezetten el akarta feledtetni az előző felkelések emlékét, gyaníthatóan egyrészt azért, mert szégyenteljesnek tartották, hogy ilyen megtörténhetett, másrészt pedig mert kiakarták törölni a közemlékezetből, hogy ilyen opció is van. Ennek ellenkezőjére csak akkor volt példa, mikor nem a saját népüket igazgatták, hanem a megszállt lakosságot akarták megfélemlítés alatt tartani, de annak megintcsak más a kontextusa.
jan. 26. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Hát, a Kádári "nem számít mi áron, de betömjük a szádat kajával, csak fogd be" politika mindenképp realisztikusabb volt. A mű már-már extremitásba viszi a társadalmi egyenlőtlenségek szintjének a fokát. Ennek nyilvánvaló oka, hogy az olvasó/néző könnyen azonosulni tudjon a főhőssel és a "forradalommal". Viszont ennek megfelelően nem túl realisztikus világépítés szempontjából.
jan. 26. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Kérdező, alap, hogy SOHA nem hisszük el a regényeket, hogy azok valóságban is működnének! Az adott sztori pedig olvasni, nézni filmen nagyon szórakoztató, azonban alapvető ostobaságokra épül, mint a régebbi Mad Max történetek is. Az ember nem ilyen. Nem fog ott maradni és lassan meghalni egy olyan világban ami számára nem élhető. Vagy elmegy onnan vagy megváltoztatja. Amit te kihagysz a sztoriból, hogy az Éhezők viadalának társadalmában nem egy "a fő cselekmény kezdete előtt 74 évvel ebben a világban volt egy lázadás, amit levertek", hanem ezt megelőzte egy világégés, aminek következtében kevesen maradtak és a kevesek egy csoportjának uralmát tartja fenn az a rendszer. Miközben elfeledkezik a történet arról a másik apróságról, hogy a Föld nevű bolygón nem egy ekkora földterület létezik csak, hanem ez csupán egy kis része egy kontinensnek, és van sok másik kontinens is.

Én is szeretem azt a könyvet, filmben is nagyon jól meg van csinálva. Azonban az ember alapvetően nem ilyen. Ha van valahol valamiféle technológia azt bizony az ember megszerzi, ellopja ha kell és utána használja. Akkor nem tesz ilyet ha nincs ilyen körülötte senkinek, mint az egyes harmadik világbeli régiókban, ahol a fegyveres katonai csoportok tartják uralmuk alatt a helyet. Ahol viszont együtt élnek a technológiával az emberek ott bizony azt megszerzik maguknak és használják is. A szegénységet ez nem szünteti meg, ellenben ilyen szétválasztott társadalmak nem tudnak megmaradni hosszabb távon.

Nézd meg a valóságot inkább kérdező! Hol látsz te olyat akár a múltban, akár a jelenben, ahol lehetett bárkit is így fegyelmezni hosszabb ideig? Régen a rómaiak használták az oroszlánok elé vetést és hasonlókat, de ott épp a lakosság szórakoztatása volt a cél és közben az ellenségeik megölése. ettől még maga a birodalom nagyon nem úgy működött, hogy abban mindenki félt volna, meg nem is voltak túl hosszú életűek még azok sem akik a hatalom csúcsára kerülhettek.

jan. 26. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!