Nem lett volna kifizetődőbb engedni tombolni a járványt?
A halálozási statisztikákat elnézve főleg idősek és betegek haltak meg. Ha a fiatalokat és egészségeseket nézzük lehet kb. az influenzához hasonló a halálozási aránya a covidnak.
Nyilván nem túl humánus de azok akiket ez a vírus komolyan megritkított volna olyan emberek akik amúgy már nem sokat tudnak hozzátenni az ország/EU fejlődéséhez míg a lezárásokkal meg pont az aktív korosztályt, a vállalkozókat, tanulókat szívattuk meg akiken a jövő múlik.
Nem csak a covid halálozásáról van szó, hanem egyrészt a kőrházi ellátásra szorulókról, másrészt, ha leterhelt a kórház, akkor azokat sem fogják tudni ellátni, akiket amúgy el lehetne.
Ha megnézed a tavaszi adatokat, akkor a leterhelt olaszországban a pozitív esetekhez képest 10%-os volt a halálozás, mivel le volt terhelve az egészségügy.
Míg Németországban, ahol elég elszortan voltak az esetek, így nem terhelte le az egészségügyet, a halálozás a pozitív esetekhez képest 0.1 körül volt.
Ha szabadon engeded a vírust, akkor sokkal több halott lesz, mintha lassan menne végig a társadalmon.
Illetve, nem tudjuk, hogy kire milyen hatással van, ha kidőlnek az emberek akár 1-2 hónapra - mivel erre is volt példa a fiatalabbak között -, akkor igaz, nem hal meg, viszont a gazdaság guyanúgy megérzi.
Szóval az időseknek és a fiatalabbaknak is jobb, hogy vannak korlátozások. A mértéke az, ami kérdés marad.
Nem igazán jól látod a kérdést, illetve rendkívül hiányosan tekinted a problémát, valamivel megpróbálom bővíteni.
Vírusok mindenhol vannak, megfertőzhetnek állatokat, növényeket, több ezer fajuk rendszertanilag be van sorolva, de cirka négyezer faj még besorolásra vár.
Ezek másképpen fejtik ki hatásukat, felépítésük is különböző, így a virológia tudománya különféle csoportokba osztja őket, jellegileg az élet határán vannak, mert vita van arról, hogy élőlények e, lévén nincs saját sejtjük és gazdaszervezet nélkül hiányos az életciklusuk.
Ellenben igen változatos mutációkra képesek, számos, akár halálos betegség okozói lehetnek, mint a fekete himlő vírusa, amely kiirtotta az amerikai őslakók nagy részét. Ez a vírus mára teljesen ki lett irtva, de van belőlük elraktározva több helyen, például az USA, vagy a Szovjetunió biztosan tett el mintát belőle és ennek utódállamaiból akár terroristák kezébe is kerülhet, újra halálos pandémiát okozva, mivel a mai népesség nincs ellene beoltva.
Sok vírus megfertőzhet embert is, meg állatot, mint a veszettség vírusa és felhívom a figyelmedet, hogy a száz évvel ezelőtti spanyol nátha vírusa egyszerű influenzából mutálódott halálos járványt okozó vírussá, amely főleg az aktív felnőttek között tarolt és biztosan több áldozatot szedett, mint a világháború.
Azt is figyelembe kell venni, hogy a bakteriális fertőzéseket jórészt leküzdöttük az antibiotikumokkal, bár az újabb törzsek rezisztenciája okoz aggodalmakat, de a modern kor veszélyes kórokozója a vírus lett, aminek az egyik oka a nagy népszaporulat. Ötven éve még csak hárommilliárd ember élt a Földön, ma már nyolc körül jár és hát értelemszerű, hogy nyolcmilliárd emberben megtalálható vírusokból, mert ugye vírusok minden emberben vannak, könnyebben mutálódik olyan változat, amely nehézségeket okozhat számunkra.
Az elmúlt évtizedekben egyre komolyabb vírusos járványok jelentek meg, a szarvasmarhák száj és körömfájásától a sertésvészig, vagy a madárinfluenzát is megemlíthetem, az emberekre erősen ható gyermekbénulás, vagy a HIV vírus, az ebola, a SARS, a MERS, a hepatítisz B,C, a Herpesz, a rákot is okozó papillomavírus, stb..., vagy most ez a COVID19, amely bármikor a mostaninál is gyilkosabbá válhat, hiszen minden megfertőzöttben kialakulnak mutációk, továbbá a mostani járvány egy figyelmeztető jel, mert bármikor kialakulhatnak a jövőben is különféle egyéb járványok, sőt, egészen biztosan ki is fognak és ha most az egészségügyet alaposan leterheli is, talán van esélye annak, hogy a jövőre meg felkészíti a védekezésre, vagy arra, hogy valamilyen életformaváltással egyfajta gátat lehessen szabni a járványoknak, mert mostanában semmilyen gát nem létezett a járvány előtt.
Mindezért kötelességünk a jövőre nézve teljes erővel küzdeni a járvány ellen, azt is figyelembe véve, hogy minden egyes meggyógyított ember a járvány leküzdéséhez járul hozzá egy kicsit, kialakítva egy nyájimmunitást, ami lényegében kissé hasonló módon működik, mint az atomerőművekben a szabályozó sugárzáselnyelő rudak.
Meglepő adat, mert magam is csodálkoztam amikor olvastam, hogy elegendő a járványok leküzdéséhez a harminc százalékos oltottság, vagy védettség, akkortól elkezd csökkenni a fertőzöttek száma, majd rövidesen a járvány megszűnik, így azon felül, hogy senki nem szeretné elveszíteni szüleit, nagyszüleit, a betegek gyógyításával a saját fertőződésének kockázatát is csökkenti.
Az sem teljesen ad okot a megnyugvásra, hogy sokaknál semmi, vagy szinte alig érezhető tüneteket okoz a fertőzés, mert a vírusok egyik specialitása, hogy a fertőződött emberekben képesek megmaradni életük végéig, aztán sokáig inaktív állapotban maradni, majd egy legyengült immunrendszeri állapot esetén, ami bárkivel előfordulhat, újra színre lépve csapást mérni a szervezetre, sőt lappangva is okozhatnak esetleg súlyos károsodást, mert hiába marad látens, gyanítják, hogy egyes vírusoknak köze lehet pl.: a sclerosis multiplex, vagy a skizofrénia kialakulásához.
Na persze a gazdaság, természetesen az fontos, de én rábízom a szakemberekre, akiknek minden szakmából kiválasztott csoportjai világszerte komoly számításokkal bajlódnak, figyelembe véve rengeteg körülményt, hogy mi az aktuális teendő.
Tudtad, hogy sokkal kifizetődőbb gazdaságilag, ha nem osztunk nyugdíjat, nincs állami egészségügyi ellátás, nincs állami munkanélküli támogatás és gyes/gyed? Miért csináljuk mégis?
Mert nem akarunk egy olyan országban élni, ahol ha mondjuk megbetegszel, akkor senkit nem érdekel, és hagynak meghalni.
Nem lett volna kifizetődőbb engedni tombolni a járványt?
De, egy temetkezesi vállalkozónak vagy koporso keszitonek biztos nagyobb lenne a forgalma.
#3 A 10%-os arány ahhoz képest volt akik kórházba kerültek, mert szinte csak azokat tesztelték, pl. Spanyolországban(ott többen haltak meg arányaiban mint Olaszországban ) utólag úgy számolgatták hogy a tavaszi hullámban 3-5%-a kapta el a teljes lakosságnak a betegséget, ehhez képest 1 millió lakosra volt 650 halálozásuk. Ha ezt szimplán felszorozod, hogy mondjuk elkapta volna 60% akkor egy Magyarország méretű országnál lett volna 80 ezer halott. (de mivel nálunk is főleg kórházakban, öregek otthonában terjedt a vírus ahol sokan vannak összezárva így valószínűleg ez is egy túltolt szám, mert főleg a betegek kapták el)
#3/#4 A kórházi ápolásról meg annyit, hogy akik oda bekerülnek azoknak a jelentős része olyan ellátást kap amit otthon is meg tudna kapni, azok akik intenzív ellátásra szorulnak azoknak a fele meg meghal, szóval ha ebből indulunk ki akkor jelenleg a kórházak átalakításával, az orvosok, ápolok áldozatos munkájával megmentettünk 300 65 év alattit és 2700 nyugdíjast.
#5 a konkrét betegségről eddigi tapasztalatokról nem írtál semmit se :) de azért köszi a felvilágosítást és a történelmi áttekintést :)
#6 ez nem feltétlenül igaz de azért van egy szint amikor már illene elgondolkozni, hogy mi a fontosabb, hogy Gizike néni ne 76 évesen haljon meg hanem 78 évesen vagy az, hogy a kis Kolompár Józsika megtanuljon normálisan olvasni és a társadalom hasznára tudjon válni.
#7 az ami egyénileg előnyös nem biztos, hogy társadalmilag is az. Pl. busmanok ha szárazság van simán képesek az újszülött gyerekeket hátra hagyni, mert tudják hogy a többiek esélyét is rontják a túlélésre.
#9 ha el akarsz mindenki látni és széllel szemben pisilni akkor összeomlik. Ha azokra koncentrálnánk akikért érdemes harcolni akkor már nem biztos. A legdurvább előrejelzések szerint is lett volna 1 millió fertőzött egyszerre, ebből jó ha 100 ezer olyan aki a jelenlegi ellátási szint mellett kórházi ellátásra szorulna, de aki meg tényleg intenzív ágyra kéne menjen az ennek a számnak is csak egy töredéke lenne. (arról nem is beszélve, hogy azoknak így is úgyis is a fele meghal)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!