Mi a baj azzal, hogy a Fidesz a multiknak kedvez?
Ugyanis a multik teremtettek rengeteg olyan helyen munkalehetőséget az országban, ahol addig csak segélyből, idénymunkákból és lopásból tudtak megélni. Pontosan tudom miről írok, mert egy kisvárosból kerültem fel Pestre, és akárhányszor hazalátogatok, látom a pozitív változást, hogy mostmár azok is, akik csak tengtek-lengtek egész nap minden reggel buszra szállnak és dolgozni indulnak. Persze nem nagy munkák, a nagyrészük betanított melós (a zömük 8 általánossal más nem is tudna lenni), de még mindig jobb, mintha szinte semmit nem csinálnának a segélyváráson kívül, ami ráadásul a fele volt annak, mint amennyit most megkeresnek, és a gyerekeiknek is jobb, ha azt látják, hogy a szülők dolgozó emberek és nem naplopó, züllött alakok. És ez önbecsülést is ad sokaknak.
Sok mindenben persze én sem értek egyet a Fidesz politikáját illetően, de kétségtelen, hogy sok helyen felszámolták a nyomort annak köszönhetően, hogy olyan térségekbe is bevonzották a nagy cégeket, ahol addig csak kilátástalanság volt.
Ha megfigyeled, akkor ezt nem is kifogásolják olyan nagyon sokan néhány unatkozó belpesti bölcsészen kívül. Leginkább ők és néhány maszopos nyugger visítozza a "nem leszünk összeszerelő ország!" baromságot. A 444 meg az index kommentfalain is szinte mindig ugyanaz a 20-30 széplélek károg.
A magyarok többsége pont azért, amit te is leírtál, abszolút jónak látja, hogy a kormány kedvező körülményeket teremt a multiknak.
Érdekes, hogy a második Orbán-kormány még szabadságharcot hirdetett ellenük és akkor még az ellenzékiek szolgàltàk ki Brüsszel és a multik érdekeit.
Mi is történt azóta? Mennyivel lettek jobbak?
Nekem a legnagyobb bajom ezzel az, hogy 2010 előtt ők üvöltötték a leghangosabban, hogy az MSZP kedvez a multiknak, és ezzel tönkreteszi az országot. Majd ők ugyanitt folytatták, és még büszkék is rá. :)
Abban teljesen igazad van, hogy jó, ha az emberek dolgoznak, és a multiknál még magasabb bért is kaphatnak, mint másutt. Ez viszont épp a kedvezményeknek köszönhető, sarkítva, de az állam (vagyis te meg én az adónkból) fizetjük a multik alkalmazottait. Ezzel a magyar cégek nem tudnak vetélkedni (na jó, a komáéik bizonyára igen).
Nem ragozom, itt van egy régebbi, de nagyon jó írás a témáról: [link]
Azért kimásolom ide az egyik részét, ami elég elgondolkodtató szerintem:
„Nem csak az a probléma, hogy arányaiban nagy a multik jelenléte… amíg mondjuk az Amerika és Japán között mozgó tőke magas hozzáadott értékkel bír, addig ez a mi esetünkben nem mondható el. Hozzánk ugyanis nem az értékesebb dizájntervezést, a menedzsment funkciókat vagy például a kutatás-fejlesztést telepítik a vállalatok, hanem az összeszerelést, gyártást – amelyekért alacsonyabb béreket is fizetnek.
Kulcskérdés tehát, hogy nálunk is növekedjen ez a hozzáadott érték, és ezzel párhuzamosan hozzunk létre egy sokkal erősebb hazai gazdaságot. Mindkét célt ugyanazon az úton lehet elérni: minőségi oktatásra van szükség. A magyar általános, közép- és felsőszintű oktatási rendszer javításával olyan képességeket, szaktudást, attitűdöket – nem utolsósorban nyelvtudást – kell átadni, amelyek révén Magyarország magas hozzáadott értékkel tud beilleszkedni a globális gazdasági erőtérbe.”
Pártunk és kormányunk tehát népszerűsítheti magát azzal, hogy munkahelyeket teremt (bár állami pénzből), viszont a multik addig maradnak csak itt, amíg alánk nem ajánl valamelyik ország, hiszen képzetlen Jóskapistákat találhatnak bárhol. Ahogy a szöveg említi, az oktatás lenne az, amivel ténylegesen fel lehetne számolni a nyomort – de ezt sajnos módszeresen tönkreteszi csak a kedves vezérünk.
"Hozzánk ugyanis nem az értékesebb dizájntervezést, a menedzsment funkciókat vagy például a kutatás-fejlesztést telepítik a vállalatok, hanem az összeszerelést, gyártást – amelyekért alacsonyabb béreket is fizetnek."
Igen, ebbe bele lehet látni azt, hogy a Fidesz szándékosan akarja, hogy alacsony státuszú munkaköröket töltsenek be a magyarok (bár nekem ennél az érvelésnél sosem tiszta, hogy ez miért lenne jó a Fidesznek), de helyzet inkább éppen fordított. Vagyis egyszerűen - ha leszámítjuk a legnagyobb városokat - nincs annyi szakember Magyarországon, amennyi szükség lenne az általad leírt, magasabb végzettséget igénylő szektorok felöltéséhez. Ott van teljes Kelet-Magyarország vagy a délkeleti régió, ahol még mindig a nagytöbbségnek max. érettségije van, és azt sem lehet várni, hogy csupán az oktatásnak köszönhetően néhány éven belül tömegesen jussanak el a putriból a BME mérnökinfó képzésére, mert ehhez minimum hosszú évtizedek kellenek.
Ezzel próbálkozott a szoclib éra, vagyis igyekeztek még a legrosszabbul teljesítő gyerekeket is gimikbe terelni, és tapasztalhattuk, hogy ez mennyire járt sikerrel - azon túl, hogy néha fogtak egy-egy cigány származású egyetemistát, és cirkuszi attrakcióként mutogatták őket, hogy "no lám, az integráció lassan beérik!".
Persze, egy szalagnál műanyagokat sorjázni nem túl entellektüel meló, csakhogy a rendszerváltástól egészen eddig még csak ennyi munka se jutott sokaknak vidéken, csak segélyvárás, bodzaszedés, uzsorázás, és tyúklopás.
Először is még mindig érdekel, hogy ma mivel jobbak a multik, mint 5-6 éve?
Másodszor sok ország kezdte így mint Kína, csak ők mellette el is tanultak dolgokat és létre hozták a saját iparutak, amivel akár technológiailag is a világ élmezőnyébe tartoztak.
Persze tudom Kína hatalmas és van pénzük meg emberek, de akkor meg vegyük Észtország példáját. Informatikailag az egyik legfejlettebb társadalom, pedig mi már 1 éve túl voltunk az első szabad választáson, amikor ők még próbáltak kiválni a Szovjetunióból. Az országuk fele akkor, mint Magyarország. Teljes lakosságuk kisebb, mint Budapest lakossága és mégis itt állnak a magyar egyetemeknél, hogy az informatikusokat csábítsák ki és vonzó lehet, hiszen olyan nagy vállalatok indultak Észtországból, mint Skype, Transferwise.
Itthon meg az egyetemi oktatók, főként a kezdők fizetése nevetségesen alacsony. Lehet mondogatni, hogy mennyire támogatják az informatika szakot és mennyire népszerű, ha az oktatók nem lesznek.
Én is azt mondom, hogy kellenek a multik, de azért nem kellene ennyire alárendelnünk nekik minden. Arról nem beszélve, hogy oda sem csak a végzettség nélküliek kellene, hanem szakmunkások. A szakoktatásban sem sokkal jobb a helyzet.
„Igen, ebbe bele lehet látni azt, hogy a Fidesz szándékosan akarja, hogy alacsony státuszú munkaköröket töltsenek be a magyarok (bár nekem ennél az érvelésnél sosem tiszta, hogy ez miért lenne jó a Fidesznek), de helyzet inkább éppen fordított.”
Félreértettél, nem a multik miatt írtam, hogy az oktatást leépíti a kormány. Ez a multis kérdéskör (amiről továbbra is azt gondolom, a legmókásabb benne az, hogy most pont azt csinálják, amit azelőtt a másik kormánynál kifogásoltak) annyiban kapcsolódik ide, ahogan a 7. hozzászóló leírta.
Az oktatást direktben rongálja a Fidesz, a 2010 óta hozott összes intézkedése ez ügyben csak lehúzza azt. De ez egy másik téma. Arra, hogy ez miért jó nekik, a válasz csak annyi, hogy azért, mert értelmes, gondolkodó embereket nehezebb megvezetni a baromságaikkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!