Hogy is volt amikor a fidesz megszólta az MSZP-t a multiknak kedvező törvények miatt?
Azóta több mint 2000 kisebb élelmiszer ipari cég zárt, pedig ha jól emlékszem a fidesz nagyon szidta az MSZP-t a multiknak kedvező törvények miatt.
2010-ben azt ígérték, hogy segítik majd a magyar vállalkozókat, vége lesz a multiknak kedvező törvényeknek, stb. Azóta mi lett? 400 órás túlóra, adó csökkentés a multiknak, kedvező feltételek, munkáltató barát munkatörvénykönyv, stb.
Hogy is volt a "segítjük a magyar vállalatokat" és a "fúj MSZP a multi barát politika miatt"?
A multik legnagyobb seggnyalója a fidesz.
Mercedes becsalogatva. (✔)
Dolgozók kiszolgáltatva. (✔)
Munka törvénykönyve átírva. (✔)
Rabszolgatartás engedélyezve. (✔)
A rendszer valóban épít mindenekelőtt a német gazdasági érdekek kiszolgálására, részben politikai célzattal. A helyzet ennél ugyanakkor ezzel együtt bonyolultabb.
A dolog kulcsa voltaképpen az, hogy hogyan értelmezzük a „magyar vállalatok” fogalmát, ha ugyanis nem csupán kisvállakozókban gondolkodunk, hanem általában magyar gazdasági szereplőkben a Fidesz-kormányzatok valóban az előző kormányoktól eltérően viszonyultak a magyar vállalatokhoz.
Scheiring Gábor (!) a Mércén (!) közölt adataiból egyebek mellett a következő konklúziókat vonja le:
„A Külügyminisztérium adatai szerint az EU-hoz történő csatlakozás óta 238 támogatott beruházás valósult meg. 2004 és 2010 között a támogatások teljes értéke 130 milliárd forint volt, 2011 és 2018 között ez 347 milliárdra nőtt.
2004 és 2010 között a támogatott projekteknek mindössze 7 százaléka volt magyar tulajdonú cég beruházása, 2011 és 2018 között viszont már a 21 százaléka.
A nemzeti tőke részesedésének növekedése még jelentősebb, ha a támogatások értékének alakulását elemezzük. A transznacionális társaságok állami támogatása 2004-2010 közt 127,3 milliárd forint volt, szemben a magyar vállalatoknak jutó 2,9 milliárd forinttal, ami az összes kiosztott támogatás 2 százaléka. Ehhez képest 2011-2018 közt a nemzetközi cégeknek jutó állami támogatás értéke megduplázódott (263,2 mrd), a magyar cégek támogatásának értéke pedig 29-szeresére emelkedett (83,6 mrd). A nemzeti tőkének jutott a támogatások értékének 24 százaléka 2011-2018 között, szemben a korábbi 2 százalékkal. Az Orbán-rezsim tehát jelentősen megnövelte a nagyvállalatok támogatását és ezzel párhuzamosan a magyar nagytőke részesedését e támogatásokból. E támogatások egyértelmű nyertesei a feltörekvő és a kooptált kapitalisták, illetve a technológiai ágazatok transznacionális vállalatai. A politikai kapitalisták [i.e. Mészárostiborcz és a többiek] részvétele e támogatásokban nem jellemző.” (a teljes elemzéstt és a hozzá fűzött politikai kommentárt l. [link] )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!