Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az ellenzéki pártok miért...

Az ellenzéki pártok miért egymás választóinak elcsábításában, közös listákban vagy politikai szempontból teljesen passzív emberektől remélik a Fidesz leváltását ahelyett, hogy Fidesz szavazókat próbálnának átállítani a saját oldalukra?

Figyelt kérdés
A politizáló magyarok száma nagyjából adott és jelenleg úgy néz ki, hogy a Fidesz ezen szavazóknak kb. a felét a saját oldalán tudhatja, így még egy nagy összefogás ha működne is maximum egy szűk többségre lenne elég ellenben a túl sok párt, túl sok érdek teljesen megbénítana egy ilyen "szivárvány" koalíciót. Ellenben ha sikerülne szavazókat elszívni a Fidesztől az esélyt nyújtana arra, hogy az összes pártnak közösen akár kétharmada is lehessen vagy legalább ne kelljen mindenki mindenkivel összefogjon a kormányzásért.

2019. márc. 6. 21:10
1 2 3 4
 31/33 anonim ***** válasza:
100%

#22


Én azt érzem a #21-essel folytatott vitádon, hogy egy beépített fideszes agitátornak gondolod őt. Holott csak érvekkel és logikus dolgokkal próbálja alátámasztani a véleményét. Próbáld meg prekoncepció nélkül olvasni amit ír. Ha valamilyen állításával kapcsolatban fenntartásaid vannak akkor annak utána tudsz járni a neten.

Közismert tény hogy minden netes felület tele van fizetett vagy felbujtott fideszes trollokkal, agitátorokkal. Tehát maximálisan megértem a gyanakvásod. Én nem jártam utána a #21-es állításainak de szerintem észszerűen, logikusan érvel. Továbbá az eddigi felületes ismereteim is azt mondatják velem, hogy van alapja annak amit állít.

2019. márc. 8. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/33 anonim ***** válasza:

#23

31-es vagyok továbbra is. Az előző választási rendszer nem volt rossz. Aki az ellenkezőjét állítja az vagy fideszes vagy hülye. Aki politikailag tájékozott -és nem a fidesz híve (vagy fidesznek dolgozik)- mindenki tudja, hogy ezt a választási rendszert a fidesz magára írta. A továbbra is meglévő 2/3-os hatalmával bármikor át is tudja írni és saját ízlése szerint igazítani.

Szerintem az is közismert tény, hogy ez egy kétpárti vagy kétlistás választási rendszer. Ezzel kár vitázni. Ha az ellenzék nem ezen a rendszeren belül gondolkodik és nem képes összezárni a fidesz ellen akkor soha nem lesz esélye nyerni. Nagy kihívás ez mindenképp az ellenzéki pártoknak. Egy normális demokráciában és normális választási rendszerben egymással versengő pártok mérettetik meg magukat. De itt most a fidesz diktálja az összes szabályt és valóban nekik lejt a pálya. Már csak azért is mert minden pénz és minden hatalom a kezükben van. De két lehetőség maradt az ellenzék és az ellenzéki szavazók beleállnak ebbe az igazságtalan, aránytalan küzdelembe vagy kitör a forradalom. A forradalomnak jelenleg nagyon kicsi az esélye Magyarországon.

2019. márc. 9. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/33 anonim ***** válasza:

Kedves 23:37-es!


Részben az a problémám a vitapartneremmel, hogy megfogalmazok egy kérdést, de nem kapok egyenes választ rá.


A szavazatkompenzáció az előző rendszerben úgy működött, hogy az egyéni körzetekben vesztes jelöltek szavazatai átkerültek a saját pártjuk listás szavazataiba (persze nem ugyanakkora súllyal, innen jön a "töredékszavazat" elnevezés). Ez eddig a győztes jelöltnek, illetve annak pártjának nem járt.


A győzteskompenzáció utóbbit változtatja meg, és azt mondja, hogy ha a nyertes körzeti jelöltnek csak 6 ezer szavazatra lett volna szüksége a győzelemhez, de 10 ezret kapott, akkor 3999 töredékszavazatot kap a pártja, olyan címen, hogy ez a 3999 szavazat "felesleges volt" és kompenzálni kell.


Erre mondja azt a vitapartnerem sejtésem szerint, hogy nem többletmandátumot szerzett a Fidesz, hanem a "hiányát" csökkentette. Én ezt nonszensznek tartom és igazságtalannak, mert a győzteskompenzáció úgy ad + listás szavazatokat az adott pártnak, hogy az már szerzett 1 mandátumot az egyéni körzetében. Szóval olyan szavazatok is beszámítanak az adott párt eredményébe, amik már elérték céljukat és eredményezték egy mandátum megszerzését.


Én az előző rendszer tükrében szemlélem ezt a kérdéskört, és az előző rendszerhez KÉPEST megállapítható, hogy a fidesz a győzteskompenzációval több mandátumot gyűjtött, mint ahogy azt tette volna az előző rendszerben. Ez az én álláspontom.


Illetve a vitapartnerem ahogy láttam, előszeretettel hangoztatja azt, hogy ez minden pártra igaz. Ha egy körzetben az ellenzéki jelölt nyer, akkor ő részesül a győzteskompenzációban. De ez miért számít, miért lényeges? Nem teszi demokratikusabbá, vagy igazságosabbá a dolgot, tekintve, hogy bár fordítva, de ugyanúgy elmondható ez a régebbi rendszerre:

Amelyik körzetben a fidesz jelöltje nem nyert a körzetben, ő is vihetett töredékszavazatokat a saját pártjának. Nem ugyanaz az egyenlőség áll fel itt is? Szerintem nagyon is.

2019. márc. 9. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!