Támogatnátok Magyarországon a 12-es számrendszer és az angolszász mértékegységek hivatalossá tételét?
Tehát bevezetnék az Amerikában használt mértékegységeket, és mellette a 12-es számrendszert (űrtartalom méréséhez a 16-ost).
Ezekkel ugyanis sokkal egyszerűbb számolni, mint a 10-es számrendszerrel meg a metrikus mértékegységekkel, amikben állandóan végtelen tizedestörtek jönnek ki.
"Fiam, ugorj már le a közértbe 2f3b47 gallon tejért."
Ja, rohadt egyszerű lenne, valóban :D
A tizenkettes számrendszer nem olyan rossz ötlet, de szerintem inkább a Planck-féle mértékegységrendszert kéne bevezetni mellé... Esetleg, hogy megfoghatóbbak legyenek a dolgok, az energiát meg a tömeget mérhetnénk elektronvoltban.
Aki az 1/5-öt kifogásolja, annak nem baj, hogy tízes számrendszerben az 1/3 végtelen szakaszos tizedestört?
Válasszuk ketté a kérdést…
Az egyik kérdés a számrendszer kérdése. A tizenkettes számrendszer mellett szólnak érvek. De ezek nem túl erős érvek. Általában az egyik érv, hogy bővelkedő szám, sokkal több számmal osztható. Amíg a 10 csak 2-vel és 5-tel osztható, addig a 12 osztható 2-vel, 3-mal, 4-gyel, 6-tal is. Itt meg szokták jegyezni, hogy mennyivel szebben néz ki a harmad, negyed 12-es számrendszerben: 0,4 és 0,3, míg ugyanez a tízes számrendszerben ugye 0,333333… és 0,25.
Oké, csak a gyakorlati életben ennek nem sok jelentősége van. Bemész a boltba, kérsz egy fél kiló kenyeret, akkor az nem 0,5 kg lesz, hanem 0,48 kg vagy 0,53 kg. Ritkán szoktunk pontosan részekre osztani a hétköznapokban, a pontatlan részek meg mindig több tizedesjegyűek lesznek, akármilyen számrendszert használunk, de nem gond, mert a legtöbbször kerekíteni szoktunk, különösebben nem zavaró.
Praktikus haszna a navigációban és az időmérésben van, de ott tradicionálisan 360°-ra osztjuk a kört és 12 részre a számlapot, 60 részre egy órát. Tehát ott eleve bővelkedő számokat használnunk. Máshol meg nagyon sok gyakorlati haszna nem lenne egy számrendszer változtatásnak.
Viszont cserébe baromi nehéz lenne átszokni. Én programozóként, és a matekot kedvelő emberként jól bánok számrendszerekkel, de egy teljesen 12-es számrendszerre épülő órát képtelen lennék értelmezni évekig. Lásd: [link]
Nyilván ha ez lenne a megszokott, akkor ugyanolyan jól tudnánk használni, mint a tízes számrendszert, de átszokni?! Annyi haszna nincs.
Van valami érdekes ebben a 12-es számrendszerben, de ha komolyan kellene szavazni, hogy áttérjünk-e rá, én ellene szavaznék. Jó ez a 10-es számrendszer is, semmivel nem rosszabb, mint bármelyik más.
~ ~ ~
Ettől független kérdés a mértékegységek kérdése. Itt az lenne a racionális, és az SI mértékrendszer erre is épül, hogy minden mértékegységet a tízes számrendszer szerint használjunk.
Az angolszász mértékegységek pont ebből a szempontból észszerűtlenek. Oké, abba is bele lehetne szokni, de egy tízes számrendszerhez szokott agynak azért extra számolást jelent, hogy mekkora szélességű is egy 3 láb, 7 inch hosszúságú bútorelem, és ebből hármat egymás mellé rakva egy 13 láb, 2 inch hosszúságú fal mellet, marad-e még hely az 1 láb 10 inch szélességű szobabiciklinek a szekrénysor mellet. Ezt kiszámolni angolszász mértékegységekkel… Hajrá, aki élvezi ezt, de sokkal egyszerűbb az élet egy tízes számrendszerre alapozott mértékegységrendszerrel, ugyanezt a példát fejben is ki lehet vele számolni.
De tízes számrendszerre való törekvés ide, vagy oda, pont azokon a területeken, ahol a tizenkettes illetve hatvanas számrendszerre visszavezethető mértékegységeket használjuk, nem igazán sikerült tízes számrendszerre áttérni. (Amúgy ezek nyilván összefüggnek, a szögmérés és az időmérés az óra számlapján keresztül azért érthető módon kapcsolódik össze. Nota bene a csillagászatban szoktak idő mértékegységekkel szöget meghatározni, pl. egy adott objektum 2 órára látszik az égbolton egy másiktól)
Pl az időmérésnél is simán át lehetne térni egy tízes számrendszerű órára, ahol egy nap 10 „órából” áll, egy „óra” meg mondjuk 100 „percből”, egy „perc” meg 100 „másodpercből”. Így egy „decimális óra” 144 mai percből, egy „decimális perc” 86 mai másodpercből, egy „decimális másodperc” 0,864 másodpercből állna. Perc és másodperc szintjén nem lenne annyira probléma ezzel sem. De annyira megszoktuk a jelenlegi órát, hogy meg se kíséreltük megreformálni.
A szögmérés már érdekesebb kérdés. Bár az SI mértékegységben egy matematikai, fizikai szempontból ésszerűbb radián a mértékegység, hagyományosan a 360°-os beosztást szoktuk használni. Itt viszont történt kísérlet arra, hogy tízes számrendszerre térjünk át, van egy a kört 400 újfokra osztó rendszer is, itt ugye egy derékszög 100 újfokos. De nem nagyon terjedt el. A katonaságnál is próbáltak bevezetni egy un. vonás mértékegységet, aminek viszont kimondottan praktikus haszna volt. A modern változatánál egy 1 méter magas tárgynak 1 km-ről nézve pont 1 vonás a látószöge. A szögfüggvények becslése is egyszerűbb ezzel a mértékegységgel. De ez sem nagyon terjedt el.
De szerencsére a többi tulajdonságnál sikerült meghonosítani a tízes számrendszerre épülő mértékegységrendszert, ami jelentősen megkönnyíti a számításokat, úgy a hétköznapokban, mint a tudományokban.
"Ezekkel ugyanis sokkal egyszerűbb számolni, mint a 10-es számrendszerrel meg a metrikus mértékegységekkel,"
Ha abban nősz fel, akkor lehet. Csak elfelejted a kulturális behatás erejét, a mértékegységeidre kényszerített emberek élete azzal telne el, hogy a megszokott mértékegységre számolják át a törtjeidet.
De a tengeri mérföld! Az már valami, ott kézzel fogható a mértékegység alapja, csak éppen nem lehet semmi másba átszámolni :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!