Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A társadalmi nemek szaknak és...

A társadalmi nemek szaknak és a gendernek mi a lényege?

Figyelt kérdés
2018. aug. 11. 11:04
1 2 3 4 5
 1/49 A kérdező kommentje:
És egytértesz a betiltással?
2018. aug. 11. 11:06
 2/49 anonim ***** válasza:
73%

Semmilyen tudomány betiltásával nem érthet egyet egyeten normális ember sem, még akkor sem, ha az adott tudományterületet egyesek nem tekintik elég "komolynak". Utoljára a kommunisták csináltak ilyet, amikor betiltották a pszichológiát, mert az szerintük "polgári csökevény", burzsoá kitaláció (mintha félhüye politikusok meg tudnák ítélni tudományosan, mi kitaláció és mi nem!)...


Ez abszurd és elfogadhatatlan. Ne politikusok mondják meg, politikai alapon, hogy milyen a hasznos és jó tudomány, és mit kell betiltani!


A legtöbbjüknek még egy mesteri fokozata sincsen, az egyetem óta pedig csak hülyültek a magyar politika bárgyú és szellemtelen posványában, amiben imádnak dagonyázni!


Emelgessék csak a saját fizetéseiket az ingyenélő politikusok, ahogy szokták, ne pedig azokat zaklassák, akik az ő tiszteletdíjaik töredékéből élve próbálnak értékteremtő tudományos kutatómunkát végezni!

2018. aug. 11. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/49 anonim ***** válasza:
79%
Nem, nem értek egyet. Előbb rakjanak rendet az egyetemi oktatásban és utána keménykedjenek a szakok bezárásával.
2018. aug. 11. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/49 anonim ***** válasza:
66%

#2

Pedig ez még csak a kezdet. Lesznek itt olyan csuda dolgok 4 év alatt, hogy még Lukasenka is elégedetten fog csettinteni egyet a végén.

2018. aug. 11. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/49 anonim ***** válasza:
60%
A társadalmi nem (vagy gender) olyan tanult tulajdonságok, szerepek, viselkedésmódok halmaza, amelyet a társadalom elvár az egyéntől biológiai neme alapján. A genderelmélet hivatalosan a hagyományos női és férfi szerepeket vizsgálja a társadalomban. Túl van lihegve a téma, mind pro mind kontra a sok hörgő prolinak valószínűleg fogalma sincs a szó eredeti jelentéséről. Nyilván magának a kurzusnak ettől függetlenül nincs semmi értelme, ezt nem lehet tudománynak nevezni, bárt ezt a felsőoktatási szakok 70%-árol ugyanúgy el lehet mondani.
2018. aug. 11. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/49 anonim ***** válasza:
53%

A medve nem játék a gender meg nem tudomány.


Egy humbug az egész, pár hülye feminista jár ilyen szakra,hogy kimaxolják az egyetemen töltött idejüket, minél később kelljen a munkaerőpiacra lépni.

2018. aug. 11. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/49 anonim ***** válasza:
85%

Egyébként a genderelméletről, ha lehántjuk a politika és a politikai ideológia sarát, egy koherens, épkézláb tudományos elméletet kapsz, ami egy interdiszciplináris tudományterületként sok más tudományág számára is hasznos tanulságokkal kecsegtet (főleg a szociológia, pszichológia, filozófia, politológia, kommunikációtudományok, antropológis stb. számára).


Ezt nem elfogutan kellene szemlélni: a gendertudomány nem állít mást, mint hogy a társadalmi nem és a biológiai nem egymáshoz kapcsolódó, de nem ok-okozati viszonyban álló fogalmak.


Különböző korokban, különböző országokban, különböző kultúrákban, különböző társadalmi rétegekben más és más viselkedésférmákat kötnek például a "férfiasság" vagy a "nőiesség" fogalmához, és ez a társadalmi elváráshorizont adott esetben jobban meghatározza az egyén viselkedését mint a tulajdonképpeni biológiai neme.


Más viselkedést várnak el egy férfitól a Székelyföldön mint egy budapesti hipszter közösségben például.

Az erdélyi közösségek némelyikében a "férfiasság" fogalma például gyakran feltételezi a szűkszavúságot, minél kevesebbet beszél és gesztikulál egy férfi és minél tömörebben fogalmaz, annál "férfiasabb" - ezért gyakori, hogy a magyarországiakat például nőiesnek vagy nyápicnak tekintik pusztán a bőbeszédűség vagy az élénk gesztikuláció miatt.


Ázsiai kultúrákban fontos, hogy a nők minél magasabb hangon beszéljenek (még hangszálműtéteket is végeznek emiatt), Kínában pedig az, hogy legyen minél kisebb a lábfejük (más, afrikai kultúrákban pedig a nyakat nyújtják). Ezzel szemben az európai nők hangja évtizedek óta, generációról generációra mélyül.


Más-más közösségek másként és másként látják az ideális férfit, nőt, az ideális családmodellt (pl. monogámia, poligámia, poliandria társadalmi státusza), a férfi-nő hierarchiát (patriarchális társadalmak, matriarchális társadalmak, egyenjogúságra törekvő társadalmak, stb.).


Ezeket nemi SZEREPEKNEK hívjuk, amelyek nincsenek közvetlen összefüggésben az illető biológiai nemével, sokkal inkább a társadalmi elvárásokkal.


A nemi szerepek egész társadalmakat alakítanak, formálnak, a társadalmi nemek meghatározzák az emberi közösségeket. Többet megtudva róluk, az egész társadalomról tudunk meg többet.

2018. aug. 11. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/49 anonim ***** válasza:
25%
Arról szól hogy különböző genetikai rendellenességeknek köszönhetően nem csak férfi és nő nem létezik hanem ezek különböző változatai (keverékei)
2018. aug. 11. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/49 anonim ***** válasza:
44%

8.


Nem, mert betiltás ellenállást szül. Csak szép csendben kellett volna ellehetetleníti.

2018. aug. 11. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/49 anonim ***** válasza:
86%

Nem, nem erről szól.


A biológiai nemek "keveredéseivel", pl. hímnős biológiai mutációkkal, egyes nők szervezetében lévő rejtett herékkel és tesztoszterontermeléssel, férfiak hormonzavaraival a gendertudomány NEM FOGLALKOZIK.


Ezekkel a biológia, az orvostudomány foglalkozik, ezek ugyanis a BIOLÓGIAI NEMISÉG kérdéskörei.


A TÁRSADALMI NEM a biológiai nemtől eltérő dolog, sokkal inkább a nemiséghez kapcsolódó társadalmi elvárások, képzetek tanulmányozását jelenti (pl. mi "férfias"? Bizonyos korokban egy szőrös, pockos, ápolatlan gorilla, más korokban pedig borotvált, szőrtelenített, atlétikusra sportolt, illatos, ápolt "úriember". Bizonyos korokban a nők kövéren szépek, más korokban és társadalmakban pedig soványan. Bizonyos társadalmakban a nőknek több férjük van, másokban a férfiaknak több nejük, bizonyos társadalmakban matriarchák vezetik a családokat, klánokat, másokban patriarchák, megint másokban egyenjogúságra törekednek, stb.).


Ezek a TÁRSADALMI nemek, nem a biológiai nemek ismérvei.

2018. aug. 11. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!