A The Guardian szerint Orbán Viktor autokráciát épít és szélsőjobbodali összeesküvés-elméleteket hirdet. Szerintetek?
A The Guardian című brit lap Orbán’s Hungary is not the future of Europe: it represents a dying past címmel közölt véleménycikket, amelyben az orbáni politizálás szélsőjobboldali voltára világít rá, és leszögezi, hogy Orbán szélsőjobboldali vezetőkkel barátkozik, illetve szélsőjobboldali összeesküvés-elméleteket hirdet, miközben autokratikus rendszert épít fel Magyarországon.
A neves angol lap véleményrovatában 2018 áprilisában megjelent elemzés részletesen mutatja be a hazai választásokat és annak eredményeit, illetve Orbán elmúlt nyolc évének politikáját, és többek között arra a megállapításra jut, hogy Orbán liberális demokráciából illiberális kleptokráciává változtatta Magyarországot:
"Orbán has been in power for eight straight years, during which he first transformed Hungary from a troubled liberal democracy into an illiberal kleptocracy..."
Szerintetek nevezhető-e szélsőjobboldalinak Orbán és a Fidesz, vagy ez csak újságírói túlzás?
Illetve jó vagy rossz hatással van az országra, hogy ilyen lett a nemzetközi megítélésünk?
Mit tehetnénk, illetve mit tehetne a kormány, hogy javuljon az ország megítélése Európában?
Megkerestem a cikket. aszongy a The Guardian:
"Hungary has an electoral system with the highest disproportionality in terms of translating votes into seats of all the EU member states"
Ezeket csöppet sem zavarja, hogy a saját választási rendszerükben 90%-a lenne a Fidesznek? :D
"Ezeket csöppet sem zavarja, hogy a saját választási rendszerükben 90%-a lenne a Fidesznek? :D"
Nagy lófüttyöt lenne, mivel össze sem nagyon lehet hasonlítani a két rendszert, csak a Fidesz nyomja nektek ezt a hülyeséget, hogy terjesszétek, védjétek a korrupt rendszert. És ti bőszen fújjátok is rendületlenül. Ne zavarjon, hogy mindenki tudja, náluk nincs lista, nincs töredékszavazat, nincs győzteskompenzáció(1,2 millió szavazat a semmiből). Egy darab ország nincs, ahol ezt az eredményt kihozná a korrupt kormány magának.
Erről beszélek, kis butus. Náluk nincs lista, nincs töredékszavazat, nincs győzteskompenzáció, kizárólag egyéni mandátumok vannak.
Tudod, amiből nálunk az összes 106-ból 91-et a fidesz vitt.
Na, szeretnél brit választási rendszert?
Kár erőlködni, annyira más rendszerről van szó, nem tudhatod megjósolni milyen más felállást váltott volna ez ki az ellenzékből, ugyanúgy a szavazókból sem, akik meg is próbálkoztak meghekkelni a hülye ellenzéket a taktikai szavazással, tök másra szavazgattak listán mint egyéniben. Az angol rendszerben egészen biztosan máshogy rendezkedne be az ellenzék, kénytelen lenne. Csak ismételni tudom magam: "Egy darab ország nincs, ahol ezt az eredményt kihozná a korrupt kormány magának."
Na meg aztán a többi. A választási körülményeink, a gyönyörű csalások, a közpénzes propaganda az ellenzék teljes kizárásával, a buszoztatott külföldiek, a levélben anonim szavazgató tömegek, a disznóóli lakosok, a tüzifás romák meg mind olyan egyedi alkotóelemei a választási rendszerünknek amitől egy angolnak igen leesne a pofája a sárga földig :D.
Szerintem is autokráciát épít. Mondom ezt elég régóta a The Guardian nélkül is.
Nem tudom, a szélsőjobboldali nem igazán kifejező az orbáni rendszerre.
"Tudod, amiből nálunk az összes 106-ból 91-et a fidesz vitt.
Na, szeretnél brit választási rendszert?"
Ez egy tipikus fideszes mantra, ami nem állja meg a helyét.
Az angolszász rendszerek sajátossága, hogy a nagy pártoknak kedvez, ezért "kiöli" a kicsiket.
A legöbb angoszász rendszerű parlament emiatt alapvetően kétpárti, az emberek nem igazán szavaznak kicsi pártokra, mert azok úgysem szerezhetnek mandátumot.
Azaz: bejut két nagy párt, egy erős kormánytöbbség, egy erős, vezető ellenzék, és esetleg maximum egy rétegpárt plusz független jelöltek.
A 2018-as magyar választási eredményt nem lehet így "nettósítani" az angol választási rendszerre nézve, mivel ha Magyarországon angolszász rendszer lenne, akkor NEM IS LÉTEZNE ENNYI PARLAMENTI PÁRT.
Mégpedig a következő okokból:
1. Az angolszász rendszerekben az ellenzéki pártoknak nem érdekük egymást segíteni, visszalépegetni egymás javára, hanem az az érdekük a legnagyobbaknak, hogy kiüssék a kisebbeket, annak érdekében, hogy kizárólagos ellenzéki hatalomkoncentrációt hozzanak létre maguknak.
(Ennek sok oka van, például nem érdekük több frakciót létrehozni, mert a frakcióknak nincsenek olyan plusz kivátságaik mint nálunk. Magyarországon a több frakció több pénzt hoz (frakciótámogatás), több felszólalási lehetőséggel jár, több bizottsági tagsági helyet jelent, stb. Ezért az ellenzék érdekelt benne, hogy sok frakciót hozzon létre, de még a kormány is érdekelt benne, hogy külön KDNP-frakciót alakítson, mert így két frakciója és két frakcióvezetője van a parlamentben.
Az angolszász rendszerekben a kevesebb, erősebb frakció alakítása az érdeke a pártoknak, ez végül történelmi távlatokban általában kétpártrendszerre szűkíti a demokráciát).
2. Az angolszász rendszerekben a képviselőket nem országos, hanem teerületi logika szerint választják: sokkal erőteljesebben képviselik egy adott körzetnek az érdekeit. Emiatt maguk a szavazók is teljesen máshogy szavaznak, kevésbé pártpolitikai logika mentén, sokkal többet számít a jelölt SZEMÉLYE, ki ő, mit tett eddig a közösségért, jól fogja-e képviselni a városomat, megyémet, stb.
Egy angolszász rendszer néhány év alatt megváltoztatná a magyar szavazók választói magatartását is, a pártok kénytelenek lennének erősebb jelöltekkel előrukkolni helyi szinteken, és sokkal több lenne a független jelölt, amolyan Melár Tamás-féle, helyben népszerű emberek viadala a választás.
3. Magyarországon a 2018-as választásokon eleve nem lett volna ennyire sokszínű a paletta, hiszen már 2010-ben kialakult volna egy KÉTPÁRTI PARLAMENT, hiszen CSAK ÉS KIZÁRÓLAG a Fidesz, az MSZP és egy független jelölt jutott volna be.
Az angolszász rendszerek EGYESÍTIK és MOZGÓSÍTJÁK AZ ELLENZÉKET, míg a magyar megosztja és passzívvá teszi - épp ezért nem tudjuk, hogy állna valójában a helyzet, ha Magyarország is egy angolszász típusú kétpárti demokrácia lenne. Egy biztos: csak két nagy párt közül lehetne választani: Fidesz és MSZP.
Jobboldalon nem létezne a KDNP, a Jobbik, pláne nem a Mi Hazánk Mozgaom, a baloldalon nem lenne DK, Együtt, PM, MOMA, stb. és nem létezne az LMP sem.
Egyszerűen nem lehet kiszámítani, hogy ez milyen választói magatartást hozna ki az emberekből, még az is lehet, hogy már újra az MSZP volna hatalmon.
Az angolszász rendszereknek sok hátránya mellett előnye, hogy a pártok ritkán szakadnak, és erősebb ÖNTISZTULÁSON mennek keresztül egy kudarc után például. A bukott politikusok pedig örökre távoznak a politikából, ha a saját pártjukon belül elvesztik a bizalmat.
Magyarországon pl. Gyurcsány Ferenc már rég nem lehetne parlamenti tényező, nemhogy a pártjának saját frakciója legyen.
Mivel 2010-ben, 2014-ben, sőt, még 2018-ban is erősebb volt az MSZP mint a DK, nagy valószínűséggel a DK már eltűnt volna a süllyesztőben, mert az MSZP-t nem tudta volna megverni sehol, ha egymás ellen indulnak.
Azaz: lehet, hogy egy adott választás elsöprő Fidesz-győzelmet hozna egy angolszász rendszerben, de már a következő nem volna ilyen egyértelmű, mert kétpártrendszerben mindig erős ellenzéki hatalomkoncentráció alakul ki, egy egységes, erős ellenzéki nagypárt pedig minden esetben veszélyeebb kihívó, mint egy széttöredezett, felaprózott, sokszínű ellenzék, amelyik nem tud erőt mutatni.
Az megint egy sajátos különbség az angolszász rendszerek és a magyar között, hogy az angolszász rendszerekben NEM LEHET KÉTHARMADDAL ALKOTMÁNYT MÓDOSÍTANI.
Azaz: a Fidesz, bár kormányon lehetne, messze nem garázdálkodhatna ilyen szabadon mint nálunk, az alkotmányhoz egyedül hozzá sem nyúlhatna (így pl. a választási rendszert sem alakíthatta volna át egyedül, tehát már az a rendszer sem jöhetett volna létre, amit itt most összehasonlítunk az angolszász rendszerekkel).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!