Mivel akarják a pártok megoldani a fiatalok lakáshelyzetét és a gyerekvállalást a CSOK-on kívül?
A CSOK miatt felmentek a lakásárak. Nem lehet kivitelezőt találni, mert egyszerre indult be a piac egy nagy pangás után, amire nem volt felkészülve az ország.
Az elmúlt 2 éveben nagyon megnőttek az ingatlan árak. Ez nagyon sok fiatalt még jobban külföldre és gyermektelen létbe kényszerít. A CSOK ezen nem segít, hanem ront.
Más pártoknak mi a nézőpontja? (A gyűlölködés, ami a sajtóban megy, meg a parlamentben pont annyira taszít a politikától, hogy ilyen formában tegyem fel ezt a kérdést, mert máshonnan nem kapok választ a kérdésekre.)
Én és sok kollégám a 25-35-as korosztályban is hasonlóan gondolkodunk: A lehetetlen lakhatás miatt nem vállalunk gyereket.
Az elmúlt 2 évben kevesebbet kerestem összesen mérnökként, mint amennyivel drágultak az 65-80nm-es ingatlanok. 3 gyerekről már rég lecsúsztam 35 éves fejjel, ha ez így folytatódik, ebből nem lesz 2 gyerek, de a végén még egy sem!
"Berlinben meg Párizsban be voltak vezetve árplafonok albérleteknek, de ezen kívül ki lehetne adni olcsón a több tíz-, vagy inkább százezer üresen álló önkormányzati lakást is.
"
érdekes, hogy a piacmániás libsiknek már megint piackorlátozó megoldást sikerült kiölteniük
tudod mi lenne, hogyha bevezetnének egy árplafont? elburjánzó szürkegazdaság, zsebbefizetés, feketézés
Köszi a válaszokat nektek és további gondolatok merültek fel bennem az írások alapján:
# Berlinben meg Párizsban be voltak vezetve árplafonok albérleteknek...
És ez ott bevált? Vannak előnyei-hátrányai, amik miatt akár fontolóra is vehetné Magyarország ezt a lehetőséget?
# tudod mi lenne, hogyha bevezetnének egy árplafont? elburjánzó szürkegazdaság, zsebbefizetés, feketézés
Ez csak akkor burjánzana el, ha lenne plafon, vagy már elburjánzott és továbbra is élne?
Én jelenleg is zsebbe fizetem az albérlet egy részét. Tekintve, hogy az amúgy is leadózott pénzemből az albérlet adóköltségeit is rám hárítja a tulajdonos, tehát a zsebbe fizetéssel olcsóbban jövök ki és nem drágábban, mintha a teljes árat fizetném adózva.
Vajon ha lenne újabb államilag szabályzás. Akkor az mennyit rontana? Az kínálati részről a piac nagyon úgy működik, hogy minél többet kérek, úgy is szüksége van a sok szerencsétlennek lakhatásra és ha kaptak rá támogatást, akkor a támogatás mértékével megemelem az értéket, mert akkor jobban járok.
...
Van NÉHÁNY munkahely, ahol lehet adómentes kafetériából fizetni az albérletet. Ha a teljes árát fizetném az albérletnek és az adómentes kafiból fizethetném azt, akkor fele ennyit kéne rá költenem, mint most. DE: 1: a munkahelyemnek nem érdeke, hogy így legyen, helyette luxus termékekre lehet költeni kafiból nálunk. 2: látom a kapzsiság azon részét, hogy emiatt ismét felmennének az albérlet árak.
# Miből gondolod, hogy meg akarják oldani?
Jó kérdés. Abból gondolom, hogy szüksége lesz következő generációra és a jelenlegi helyzet pont ezt a következő generációt blokkolja, ami későbbiekben nagy gazdasági kiesét fog jelenteni, ugyanis nem lesz elég ember, akit lehet vezetni.
Ezekre meg csak reagálok:
# Elég buta lehetsz,Az albérletek árait a kereslet határozza meg. Máskülömben az albérletek jelentős többségben magánkézben vannak nem pedig államiban
1: Honnan veszed, hogy elég buta lehetek? Nem ismersz. Azért, mert nem vagyok otthon sem a pénzügyekben, sem az ingatlan értékesítésben, hanem az egészségügyben és a programozásban vagyok jártas, ettől számodra buta lettem a két diplomámmal? Valószínű nem vagyok elég ügyes, mert nincs még 35 évesen meg az az egzisztenciám, amibe egy gyereket be lehetne vállalni. Ettől rosszul is érzem magam és krízis helyzetet élek át, pedig sokat tanultam és becsületesen küzdök és dolgozok. Bár meg vannak velem elégedve a munkahelyemen és vannak területek, ahol nélkülözhetetlen vagyok, mégis értéktelen fizetést kapok, amivel nem tudok feljebb lépni az "egyetemista albérleti" színvonaltól.
Ezért ha van ÉPÍTŐ jellegű ötleted, hozzászólásod, szívesen tanulok azoktól, akik nálam kulturáltabbak ezen a téren. Csak ehhez arra van szükség, hogy valóban hasznos és új infókat közölj.
2: Mindennek az árát a Kereslet és Kínálat határozza meg az árát. Nem egydimenzós, hogy CSAK A KERESLET határozza meg. Az albérletek árát államilag is lehet befolyásolni, pl minden állami médiában azt hírdeted, hogy milyen olcsó egy 30 nm-es garzon albérleti ára 150 ezer foritntért, akkor az emberek fel fogják vinni az árakat. Élni, lakni kell valahol és ezért kereslet mindig lesz az lakásokra. Továbbá egy stadion, vagy egy olimpia árából olyan állami bérlakások ezreit lehetne megépíteni, aminek következményében akár új vállalatokat tudnánk idevonzani Magyarországra és nem csak BP-re jönnének cégek, hanem a vízfejűséget lehetne csökkenteni és a vidéket fejleszteni ezzel. De tegyük fel, hogy a focializmus fontos és nem költ erre az állam, de a cégeknek ad lehetőséget arra, hogy céges bérlakásokat adókedvezményekkel adjon a dolgozóinak, akiknek nem jelentene problémát a munkahely váltás, mert a cég tudna nekik biztosítani olcsóbb lakhatást a munkájukkal, így előbb tudnának vállalni családot.
Ilyeneken gondolkozom. De én egy senki vagyok politikai értelemben. De közelednek a választások és a jelenlegi gengszterek nem tetszenek nekem. Számomra a legfontosabb kérdés és probléma a lakhatás, amire magamtól nem tudok megoldást találni. Ezért szükségem van olyan segítségre, amik rajtam túl mutatnak. És úgy látom, hogy a CSOK rontott a helyzeten. Fellendítette az ingatlan piacot és az építőipart, de olyan hamis eredményeket is hozott, hogy új építésű ingatlanok tömege csődölt be és nem fejezik be a fejlesztéseket, mert vagy cigányok lepték el a környéket (Szigetszentmiklóson a Bucka), vagy más okok miatt nem költöznek oda emberek. Továbbá szakember hiányt okozott a fellendülés, ami miatt drágább lett az ingatlan és silányabb a minőség. És lassan jön a koppanás, de előtte még hoznak pár rendeletet és újabb ütköző pontok lesznek. A használt ingatlanok árát az új ingatlan árak felvitték és a kereslet megcsappanóban van ott is. Persze prognosztizálnak még több emelkedést és ezért aki tud, (mivel most a leejtő aljáról felfele indultunk az ingatlan árakban és csak feljebb fog emelkedni erős mértékben), veszi az ingatlant, mert tudja, hogy amit ma megvesz, januárban már többet fog érni. És csak az marad ki belőle, akinek SZÜKSÉGE van az ingatlanra, mert azok egyre távolabb kerülnek az ingatlan lehetőségétől.
Csak ennyire vagyok ostoba a szemben, hogy így gondolkodok.
Akkor most te, aki király vagy és nagyon okos, a problémámra legyél szíves olyan megoldási lehetőségeket kínálni, amiket te ismersz a nagy tudásoddal és szakértelmeddel, mert szükségem van rá.
# nem a nagy fenéket nem, jelenleg 2007-es szinten vannak a lakás és albérlet árak
Az albérlet árak nem csökkentek, miközben az ingatlan értékben volt csökkenés az elmúlt 15 évben.
2007-ben 22 ezer forintért béreltem 50 nm-es lakást a város központi részén. Ennyiért most is kivenném boldogan, csak többször ennyit kérnek érte.
# a lakásáraknak meg semmi köze nincs a CSOK-hoz.
Szerinted nincs. És szerinted teljesen véletlen, hogy a CSOK bevezetésekor negyed év alatt 30%ot emelkedtek az ingatlan árak, de előtte lévő években alig stagnáltak? Szerinted nincs összefüggés?
Miért beszélnek 10-20 millióról a CSOK esetében, amikor ez csak a maximuma, és nem mindenkinek elérhető és nem minden ingatlanra?
Miért volt az, hogy amikor a SzocPol-t kivezették, akkor hirtelen a SzocPol értékével csökkentek az ingatlan árak?
Az AIR BNB-nek van hatása, ez is igaz. De nem egy tényezős a dolog. Vidéken is befolyással volt az ingatlanokra az AIR BNB, ahol igazából kevesen használják? Országos szinten hat ki az AIR BNB a teljes árakra, mikor igazából csak néhány kerületben viszi fel az árakat?
A Párbeszéd egyfelől a devizahitelesek ügyét normalizálná, amivel számos kilakoltatást előzne meg, és sok fiatal vagy kevésbé fiatal létbiztonságát segítené, ami a családalapítás egyik alapja. (Vannak konkrét javaslatok: https://www.youtube.com/watch?v=2b2pKwg4KIM&list=PLYS0Z3NuVR..
Másfelől százezer szociális bérlakással oldaná meg a helyzetet.
Harmadsorban pedig bérplafonnal is kezelné a problémát.
Csak érintőleges, de mégis fontos lépés, hogy az energiatakarékossági beruházással, beleértve a hőszigetelést, fűtéskorszerűsítést valóban csökkentené a rezsiköltséget nem úgy,mint a kamu-rezsicsökkentés.
A fizetések megemelését is fontosnak tartják, amit egy egész másfajta adórendszerrel oldanának meg.
Nagyon is nem. :D (Azt csak én akartam megnézni VLC-n, mert youtubeon akadt, de ezek szerint vágólapon maradt.)
A helyes link: [link]
Remélem, így látható.
Az árat a kereslet-kínálat aránya határozza meg. Jelenleg rengeteg lakáshitel dől be, akik így kénytelenek albérletbe költözni, és ezzel egyben nyomják fel a piaci árakat. Százezer szociális bérlakás viszont piaci értelemben is befolyásolná az árakat, hiszen a kereslet-kínálat arány valóban alakulna.
Másfelől azért hatóságilag is lehet az árat szabályozni módjával, ahogy az uzsorázásnál is van erre lehetőség.
A rengeteg szociális bérlakásnál meg nem egy lehetetlen ígéretre kell gondolni: rengeteg üres önkormányzati tulajdonú lakás van, másfelől nem csak Budapesten kell gondolkozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!