Mi a véleményetek egy progresszív, sávos SZJA-ról, egy degresszív támogatási rendszerrel párosítva?
Ez egy elméleti kérdés, szóval nem érdekel, hogy "a baloldal jól kifosztotta az embereket a többkulccsal" stb. stb.
Legyen az SZJ emelkedése 15-20-25%
Nettó 250 fölött kezdődik a 20%
nettó 550 fölött pedig a 25%
De ami érdekesebb az a kérdés második része, a degresszív támogatási rendszer. Most jobb ötlet híján igazítsuk a határait az előző adórendszerhez.
Pl.: a családi adókedvezmény (aminek akkor alakítani kéne a feltételrendszerén)
Az első adózási sávba tartozók kapnák a jelenlegi (vagy akár több) kedvezményt.
A második sávba tartozók kevesebbet
a harmadik sávba tartozók pedig akár 50%-kal is kevesebbet kaphatnának, vagy még többet.
Szerintem ebben a rendszerben a gazdagok és a középosztály felső része fékeződne, a szegények és alsóközéposztálybeliek pedig felemelkednének.
Tudom, hogy sokan csak a címet olvassák el és úgy írnak hozzászólást, viszont ha te eljutottál idáig olvasó, akkor szeretném, ha lehetőség szerint belecsempésznéd a válaszodba a következő pontokról alkotott elképzeléseidet:
- Szerinted mely transzfert kéne degresszívvé tenni?
- Szerinted milyen szabályozás tudná elejét venni annak, hogy élősködjenek ezen a rendszeren? (Igen, a romákra gondolok sajnos)
- Szerinted van-e egyáltalán jövője ennek a megközelítésnek?
Az a véleményem, hogy dögöljél meg, de nagyon gyorsan!
Szóval magyarra lefordítva nemcsak a középosztály (ami már így is a hátán viszi az egész országot) adóterheit emelnéd az égbe, de még külön lesújtanál a több gyerekes középosztálybeliekre.
Mélységesen alattomosnak és felháborítónak tartom pusztán a felvetést is!
Tulajdonképpen a többsávos adórendszerrel nem lenne bajom (annak ellenére, hogy speciel én jelenleg a legmagasabba esnék, de adóztam már 36%-ot is:-)), ennek egyik komoly hátulütője az, hogy nagyban elősegíti az ügyeskedést, zsebbe fizetést, bonyolultabbá teszi a rendszert. A másik pedig az, hogy nem motivál kvalifikáltabb, jobban fizető munka elérésére, márpedig egy gazdaság felpörgetséhez ez elég fontos. Csak csendben jegyzem meg, hogy a sávokat bruttó bérhez kell kötni, nem nettóhoz.:-) Ugyanakkor a családi adókedvezmény sávosítását hülyeségnek tartom, aki dolgozik, az most is teljes egészében ki tudja használni.
Nettó 250 ezer egyébként nem egy kiemelkedően magas jövedelem, bárki bármit mond. Műszaki vonalon technikusi végzettséggel, pályakezdőként is elérhető, márpedig tetszik, nem tetszik, jelenleg és a jövőben is elsősorban műszaki, informatikai szakemberekre lesz szükség, már most is komoly hiány van belőlük. Nagy hiba lenne tovább rontani az ezen a területen kialakult munkaerőhiányt.
Nettó 250 fölött kezdődik a 20%
nettó 550 fölött pedig a 25%
szóval az alkalmazottam többet fog keresni mint én, ásd el magad köszi
hulyeseg mar megint
miert kell a 800 eurot megkeresot megint gazdagnak nezni aki mar csak korfun tud nyaralninmert mar annyi a penze?!
"Csak csendben jegyzem meg, hogy a sávokat bruttó bérhez kell kötni, nem nettóhoz.:-)"
De nem könnyebb elképzelni a nettót? :D
"Nettó 250 ezer egyébként nem egy kiemelkedően magas jövedelem, bárki bármit mond."
Szerintem a 20% adó sem kiemelkedően magas, főleg ugye, hogy csak az afölötti részre vonatkozik.
Az első válaszoló pedig...
Most csak az elméletre kérdeztem rá, külföldön a legfelső kategóriákba tartozóktól 50%-ot is elkérhetnek, mint pl.: a szomszédos Ausztriában.
És történetesen az Mszp kormány alatt 18 és 36% volt.
1998-ban mikor a Fideszt megválasztották: 20-22-31-35-39-42%
2002-ben, a Fidesz kormány leváltásakor: 20-30-40!
Egyáltalán nem elrugaszkodott számok a 15-20 és 25%-aim. A sávhatárokon vitatkozhatunk, de még mindig elméleti a kérdés, és örülnék ha nem ezen rugóznánk... A magasabb adókulcsoktól (csak és kizárólag az SZJA kapcsán) még egy ország sem roppant össze, ahogy Magyarország sem.
Ráadásul az átlagbér Magyarországon 200 ezer forint. Az én fiktív sávjaim szerint az ország döntő részének az adózása változatlan lenne, egyáltalán nem beszélhetünk arról, hogy megint a szegény embert húzzák le és nézik gazdagnak.
"Nettó 250 fölött kezdődik a 20%
nettó 550 fölött pedig a 25%
szóval az alkalmazottam többet fog keresni mint én, ásd el magad köszi"
És ez neked mégis hogy jött ki? Mondd már el, hogy mennyit keres az alkalmazottat és mennyit keresel te!
Az első vagyok.
Önmagában a többkulcsos adórendszer eleve nem szimpatikus, hiszen aki többet keres, az arányosan több adót fizet be egykulcsos rendszer esetén is.
Hiába csak 15% az SZJA, ehhez még hozzá jönnek az egyéb járulékok (10% nyugdíj + 8.5% EÜ), amivel együtt már 33.5%, és még nem vettem semmit a pénzemből. Tehát nem fizettem még ki a rekorder 27% ÁFÁ-t. Ha ezt is hozzávesszük, 60.5%-nál járunk, tehát kevesebb, mint a fizetésem 40%-át kapom meg!
Ebből kellene eltartanom a családom (feleségem pedagógus, na ez hol van figyelembe véve a progresszív adózásnál?!), és gyűjtenem az elérhetetlen magasságokba emelkedő ingatlanárak megfizetésére.
Erre jössz az ötlettel. hogy - mivel én magyar viszonylatban jól keresek - további pénzeket vonjanak el az én családomtól, ráadásul olyan módon, hogy ha ezt ellensúlyozandó netán megpróbálnék még magasabb fizetést kiharcolni, ne érjek vele semmit, mivel akkor további családi adókedvezménytől esnék el - tehát pont azt a célt nem érhetném el soha, ami miatt nagyobb jövedelemre próbálnék szert tenni, ti, hogy jobb élete legyen a családomnak.
Hát tudod mit, elmész te a jó francba az ötleteiddel.
Akkor már tényleg nem maradna semmi, csak a külföldre költözés (ahol 3-5-szörösét kereshetném meg ugyanezzel a munkával, igaz némiképp magasabb költségek mellett).
Tehát ez egy kiváló módszer lenne rá, hogy további dolgozó, adózó embereket üldözz el vele az országból. (Persze, ha eleve ez a célod, akkor remek ötlet.)
"Nettó 250 fölött kezdődik a 20%
nettó 550 fölött pedig a 25%
szóval az alkalmazottam többet fog keresni mint én, ásd el magad köszi"
És ez neked mégis hogy jött ki? Mondd már el, hogy mennyit keres az alkalmazottat és mennyit keresel te!
A fizetést nem Nettóban hanem Bruttóban fizetik szóval ha két alkalmazottaim között van 5% fizetés eltérés ami majdnem ugyan annyi lessz a fizetésük pedig a munkakör és a felelősség se ugyan az ezért az alkalmazottaim akár sztrájkba is kezdenének hogy mégis hogy is van ez hogy a műszak vezető és a helyettesi pozícióban lévő között zéró bérkülömbség lenne
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!