Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért van Horthynak olyan...

Miért van Horthynak olyan nagy kultusza? Miért tisztelik őt sokan?

Figyelt kérdés

Horthy Miklósnak több szobra is van az országban és a két legnagyobb párt: a Fidesz-KDNP és a Jobbik tiszteli őt és az ő ideológiájából merítettek sokat.


Hiszen a kormány egy horthysta rendszert hozott létre, ugyanazt a tekinytélyelvű-nacionalista maszlagot tolja a Fidesz is mint Horthy.

Ott van pl a Békemenet stb


És azt vettem észre, hogy nagyon sok ember van jó véleménnyel Horthyról.

De miért?


Horthy Miklós rendelte el a fehér terrort, amelyben mindenkit kivégeztek akinek bármi köze volt a Tanácsköztársasághoz, kb ezer áldozat volt, többségük ártatlan munkás, bányász stb volt.


A rendszere egy bűnös rendszer volt: 3 millió koldus országának nevezték, mert olyan nagy volt a szegénység, feudális viszonyok voltak még mindig, arisztokraták, hűbéri rendszer, bigott nacionalista-konzervatív ideológia,



Horthy emellet felül akarta vizsgálni Trianont és állandóan uszított a románok, jugoszlávok és csehszlovákok ellen.


Emellet 1938-ban volt az első zsidótörvény, ő maga saját bevallása szerint is antiszemita volt.

Kiszolgálta a náci Németországot, 400 000 zsidót küldött a vágóhídra, Hitler mellett lépett háborúba és támogatta őt Románia, Csehszlovákia és Jugoszlávia megszállásában , a Szovjetúnió megtámadásában ami 200 000 magyar katona értelmetlen halálával járt akiket golyófogónak a Don-kanyarba küldtek.


És noha kiakart ugrani de addigra már túl késő volt és eleve a rendszere is egy bűnös rendszer volt.


A Horthy-rendszer egy feudális-nacionalista-tekintélyelvű rendszer volt, amelynek része volt még a revizionizmus, rasszizmus, antiszemitizmus.


Véleményem szerint Horthynak egy normális demokráciában, jogállamban semmiképpen nem lehet szobra, kultusza.


Amiket leírtam róla azok tények.


Miért istenítik őt mégis sokan?



2017. febr. 18. 22:00
1 2 3 4
 21/38 anonim ***** válasza:
9%

20#

Azon áron, hogy lerohanjuk Csehszlovákiát? Inkább nem, köszi.

2017. febr. 19. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/38 anonim ***** válasza:
95%

'Nem ő vezette ki az országot a válságból, hanem a szakemberek, és nagy volt a szegénység utána is (3 millió koldus országa).'


Ezt a 3 millió koldus országát -ami mellesleg Oláh György szélsőjobbos publicista találmánya- meddig szajkózzátok még?

2017. febr. 19. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/38 anonim ***** válasza:
55%

Ha tárgyilagosak akarunk lenni, akkor az 5-6 millió szegény ember országának nevezhetjük, de semmiképp sem 3 millió koldusénak. Ne feledkezzünk meg arról, a gazdasági válság Horthy idején keményen éreztette hatását.


Továbbá: soha nem veszett oda 200 ezer magyar katona a Don-kanyarban. ez is egy csúsztatás.

[link]

2017. febr. 21. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/38 anonim ***** válasza:
Persze, nem veszett oda 200 000 a Don-kanyarnál, de összességében a háborúnak 300 000 áldozata volt, utána még 200 000, akik a Gulágon haltak meg. Az akkori gazdasági válság ide Magyarországra kevésbé gyűrűzött be. Nagy volt a szegénység. Szegény József Attila is már kis korától dolgozott, sosem keresett jól.
2017. febr. 21. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/38 Muráti Emőke ***** válasza:
44%

"Véleményem szerint Horthynak egy normális demokráciában, jogállamban semmiképpen nem lehet szobra, kultusza."


Nem hogy szobra nem lehetne, de hogy annak idején megúszta Nürnberget, ma minimum Hágában kellene állnia a bírák előtt...


Csakhát

2017. febr. 21. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/38 anonim ***** válasza:
0%

25#


Az általad mélyen tisztel komcsi férgek - Rákosi, Kádár - példaképe, Sztálin is védte.

2017. febr. 21. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/38 anonim ***** válasza:
27%
Különben meg érdekes olyantól vádaskodást látni Horthy ellen, aki azt a rendszert élteti, ami miatt 100 millió ember halt meg (ezen felül a névtelen, 21/22%-os profilodon gyilkosságra uszítasz - ne tagadd, ugyanolyan tapló paraszt ugyanazon szűk látókörrel).
2017. febr. 21. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/38 A kérdező kommentje:

I Ferenc József


Na takarodj innen! Ha csak mocskolódni tudsz akkor nem vagyok rád kíváncsi.


Muráti Emőke egy teljesen korrekt választ írt ami igaz te pedig útszéli módon gyalázkodsz.


Agymosott jobber vagy te is.

2017. febr. 21. 19:42
 29/38 anonim ***** válasza:
Kérdező, nem tisztem védelmezni másokat, de azért te is csúsztatsz rendesen, hiába voltak hibái Horthy rendszerének is.
2017. febr. 21. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/38 anonim ***** válasza:

'Robgros te azt mondod nem véded hortit de közben hazugságnak találod hogy 200.000 magyar katona halt meg a don kanyarban és hazugságnak nevezed a 3 millió fōs szegénység!'


Jól van, koma, ha nekem nem hiszel, akkor tessék:

-Don-kanyar vesztesége

'Az 1526-os mohácsi csatában a 24 ezer fős magyar sereg nagyjából 70 százaléka pusztult el. Ezzel szemben a mintegy 210 ezer fős 2. hadseregből 1943 január–február között 42 ezer fő halt meg, részben harc közben, részben mert megfagyott. Ez, szemben a mohácsi 70 százalékkal, „csak” 25. De ha ehhez hozzávesszük a fogságba esett 26 ezer főt és a 28 ezer sebesültet, még akkor is kisebb számot kapunk, mint a teljes állomány fele. Ezzel szemben a Don-kanyartól délre, Sztálingrád térségében védekező mintegy 260 ezer német katonát teljesen bekerítették és ebből a létszámból csupán 42 ezer főt (90 százalékban sebesülteket) evakuáltak repülőgépen, 107 ezren estek hadifogságba és közülük csak 4 ezer tért vissza. Magyarán: a német csapatok veszteségei arányaiban is sokkal súlyosabbak voltak, mint a 2. magyar hadseregé. Ha a szovjet oldalt nézzük, akkor is az állapítható meg, hogy számukra a magyar csapatok elleni hadművelet nem volt sétagalopp: a Voronyezsi Front támadó hadművelete során 33 ezer halottat és 61 ezer sebesültet vesztett, ennek mintegy felét magyar csapatokkal szemben. A magyar veszteségek csak a munkaszolgálatosok esetében értek el megdöbbentően magas értékeket. Közülük gyakorlatilag minden második meghalt vagy hadifogságba esett. Egy munkaszolgálatos 50 százalékos eséllyel jött haza a Don-kanyarból, míg egy honvédnak erre körülbelül 75 százalékos esélye volt. Ennek az aránytalanságnak egyetlen magyarázata lehetséges, nevezetesen az, hogy a hadsereg tervszerűen elhanyagolta munkaszolgálatos katonáinak ellátását. Mindez nem lett volna szükségszerű, ugyanis a munkaszolgálat, minden ezzel kapcsolatos mítosz ellenére, nem volt „mozgó vesztőhely”. A háború teljes időtartamát nézve egy munkaszolgálatosnak jóval több esélye volt a túlélésre, mint egy fegyveres katonának.'


Innen copyztam ki:

[link]


A 3 millió koldusról:

'A Horthy-korszakkal kapcsolatban sokszor beszélnek a "hárommillió koldus országáról". Az elnevezés a később a szélsőjobbra sodródó falukutató-szociológus, Oláh György 1928-as könyvének címéből származik, amely akkoriban komoly figyelmet keltett. Oláh a magyar népesség több mint felét kitevő parasztság föld nélküli és kis-vagy töredékparcellákat birtokló részét kerekítette ki hárommillióra - és ez a szám nem is járt messze a valóságtól. A hárommillió koldus megjelent József Attila Ady emlékezete című versében is, amelyet a költő a falukutatást is végző Bartha Miklós Társaság 1930-as ünnepélyére írt - Ady síremlékének felavatása alkalmából:


"Teste a földé. Földmívesé lelke,

ezért koppan a kapa néhanap.

Sírja három millió koldus telke,

hol házat épít vet majd és arat.

Verse törvény és édes ritmusában

kő hull s a kastély ablaka zörög,-

eke hasit barázdát uj husában,

mert virágzás, mert élet és örök."


[....] A helyzet a legrosszabb természetesen a nagy gazdasági világválság idején, az 1930-as évek első felében volt - ekkor Budapest lakosságának egynegyede közsegélyre szoruló "ínségesnek" számított, és országosan mintegy egymillió volt a valóban koldusszegények száma. A válság miatt óriásira nőtt az ipari munkanélküliség, a mezőgazdasági termékek a világpiacon jószerével eladhatatlanná váltak, ezért alig akadt napszámosmunka, a kistermelők, az egy családot jó években is alig vagy egyáltalán nem ellátó 1-5 holdas gazdák (a parasztság túlnyomó része) nyomorgott, de még a kispolgári-tisztviselői réteg egy része is a szegénységi küszöb alá került.

Hárommillió igazi "koldus" valójában természetesen sosem volt a 8-9 milliós lakosságú országban, de a szegények száma az egész Horthy-korban jóval több volt hárommilliónál. Ferge Zsuzsa szociológus a magyarországi szegénypolitika történetét feldolgozó könyvében úgy számol, hogy a korszakban az akkori jóléti indexek szerint (ezeket a közgazdász Matolcsy Mátyás számította ki Az életszínvonal alakulása Magyarországon 1924-1944 című, 1944-ben megjelent könyvében) az ország lakosságának 55-75 százaléka volt szegénynek tekinthető. Vagyis a Horthy-kor Magyarországa nem igazán a "hárommillió koldus", hanem sokkal inkább az 5-6 millió szegény ember országa volt.'


Forrás: Kérdések és válaszok a Horthy-korról, 45-47. old.

2017. febr. 21. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!