Miért nem tudnak sokan túllépni Trianonon? Miért népszerű a revizionizmus?
Gyakran hallom, hogy sokan még mindig Trianon miatt panaszkodnak, a területek visszaszerzését követelik.
Trianon jogos és elkerülhetetlen volt, hiszen vesztes oldalon álltunk.
Nem a múlton kellene rágódni.
A határon túli magyarok pedig nincsenek elnyomva, mert a szlovákok, románok stb már nagyrészt leszoktak az ellenségeskedésről.
Mégis itt hazákban mindenhol azt hallom, hogy "Vesszen Trianon" meg éljen Nagymagyarország stb.
Miért nem lehet végre a jövőbe tekinteni? Mi az oka annak, hogy a magyarok nagy része még mindig az ilyen sérelmeken rágódik?
„Miért nem tudnak sokan túllépni Trianonon?”
„Mi az oka annak, hogy a magyarok nagy része még mindig az ilyen sérelmeken rágódik?”
Mert egy nemzet tragédiáján nem lehet túllépni, elfogadni el lehet a jelen helyzetet, de emlékezni és emlékeztetni kell rá, ahogy írták is.
Más népek miért nem lépnek túl a maguk tragédiáján? Vagy másoknál nem baj?
És te miért nem tudtál túllépni azon, hogy reggel törölték a kérdésedet? :) Pedig a kettő nem egy súlyú dolog. Bár legalább a legprovokatívabb részeket kihagytad belőle, de még ígyis nagy része kitaláció. Ráadásul az is szabályellenes, hogy még egyszer megkérdezed ugyanazt.
Miért népszerű a revizionizmus?
Mert a döntés jogtalan és igazságtalan volt. Igazából Európának is be kellett volna ezt már régen látnia.
„Trianon jogos és elkerülhetetlen volt, hiszen vesztes oldalon álltunk.”
Nem volt sem jogos, sem elkerülhetetlen. Vagy szerinted midnen országot minden háborúban felosztanak, amelyik a vesztes oldalon állt? Ausztriát meg Németországot sem osztották fel az 1. világháború után. A háború kitöréséért pedig pont legkevésbé a magyarok voltak okolhatók. Mellesleg az elcsatolás után a Felvidéken nem volt még 50% sem a szlovákok aránya, Erdélyben a románok aránya is éppen elérte az 50%-ot, a soknemzetiségű Vajdaságban meg ígyis a magyarok voltak a legnagyobb arányú nemzetiség. Kárpátalja rutén lakossága szintén olyan országhoz lett csatolva, ahol továbbra is kisebbségben éltek, csak épp kevesebb joggal.
Egyébként Magyarország mindig mintaszerűen bánt a kisebbségeivel, sehol máshol nem volt a nemzetiségeknek ennyi joga, mint Magyarországon. Nálunk született a világ első nemzetiségi törvénye is. Erdélyben pl. több román nyelvű iskola volt, mint az akkori Romániában. Ehhez képest meg lehet nézni, hogy a trianoni diktátum után hogy bántak a magyarokkal (és bánnak máig) „kedves” szomszédainknál.
Aztán az sem segít abban, hogy jogosnak és igazságosnak érezzük, hogy tudjuk, hogy mekkora erőszakkal változtatták meg az etnikai arányokat.
Sokat kell még tanulnod történelemből, empátiából, meg az élet dolgaiból is.
„A határon túli magyarok pedig nincsenek elnyomva, mert a szlovákok, románok stb már nagyrészt leszoktak az ellenségeskedésről.”
Szép, szép, csak sajnos nem igaz.
Románia alkotmányából mikor törölték, hogy „Románia nemzetállam”?
A Benes-dekrétumokat mikor helyezték hatályon kívül?
„Gyakran hallom, hogy sokan még mindig Trianon miatt panaszkodnak, a területek visszaszerzését követelik.”
„Mégis itt hazákban mindenhol azt hallom, hogy "Vesszen Trianon" meg éljen Nagymagyarország stb.”
Én nem hallom gyakran. Azt többször hallom (de szerencsére azt sem gyakran), amit a magadfajták képviselnek.
Érdekes, hogy te mégis gyakran hallod, pedig szerintem te inkább ultraliberális körökben foroghatsz. Vagy szelektív a hallásod. Gondolom a szomszédinknál tapasztalható magyarok elleni negatív diszkriminációról nem hallassz gyakran...
„Miért nem lehet végre a jövőbe tekinteni?
A jövőbe IS kell tekinteni, de a múltat sem szabad feledni. Már csak azért sem, hogy lássuk, milyen a demokratikus és liberális Európa valójában.
Egyébként a trianoni döntés következményeit máig viseljük. Pl. családunknak voltak birtokai a Vajdaságban. Egyszer Vajdaságot elcsatolták. Utána visszakerült Magyaroprszághoz. Később megint elcsatolták (mivel léynegében a trianoni határokat állították vissza a 2. világháború után is), a család kint élő tagjait lemészárolták, csak azért mert magyarok voltak. Most szó van róla, hogy kapunk kártérítést, mert a földeket már ugye nem lenne egyszerű visszaadni. De mindig csak az ígérgetés megy. És nagyon sokan vagyunk még így, bár gondolom, erről sem hallottál.
Gondolkodj el ezeken a dolgokon, és akkor talán már nem hiába tetted fel ezt a kérdést újra.
# 10/12 Időpont ma 21:17
Azért azt tegyük hozzá, hogy a törökökkel összehasonlítani a mi helyzetünket baromság. Itt voltunk gyakorlatilag csak és kizárólag ellenséggel körbevéve, sokat nem tudtunk volna nyerni egy honvédő háborúval, ám annál többet veszíteni.
Trianon igazságtalan volt, de lehet ha nekiállunk követni a török módszert, megmaradt volna Budapest mint városállam, vagy csak a Dunántúl.
De "mi lett volna ha"-kkal amúgy sem érdemes foglalkozni.
Oké, Magyarország vesztett, de Románia is és mégis Erdélyt hozzácsatolták. Erdélyi vagyok és nem olyan fényes a helyzet, mint ahogy gondolod. Ha a barátod román lenne már magától értetődik az esetek többségében, hogy te akkor is románul beszélsz ha magyar ismerőseiddel találkozol ha ott van a srác. A románok vagy más nemzetiségűek többsége maximum pár magyar káromkodást tud akkor is ha az élettársa magyar, mert ő nincs kisebbségben.
A másik ügy a nemzeti ünnepek. Ha te magyar vagy és kiméssz kokárdával egy többségben románok lakta városban akkor szépen megvernek, de pl a magyar iskolákból kérnek diákokat, hogy résztvegyenek Románia nemzeti ünnepén.
Nincs bajom azzal, hogy tudok egy idegennyelvvel többet, sőt jól fog, de időnként érződik, hogy mi csak a munkaerőt alkotjuk.
'Oké, Magyarország vesztett, de Románia is és mégis Erdélyt hozzácsatolták.'
Mert Romániát elverték ugyan, mint a lovat, de jól tudott helyezkedni és a történtek fényében ez elég is volt.
Látom, hogy összegyűlt néhány válasz.
Akik a holokauszttal párhuzamba állítják azoknak szólok, hogy a holokauszt iparszerű népirtás volt ahol több millió zsidó és más ember vesztette életét. Trianon pedig határmódosítás volt. Nem halt meg senki, nem volt különös kegyetlenség benne.
Szóval aki párhuzamot von a kettő között annak problémái vannak.
A határon túli magyarok pedig nincsenek elnyomva, biztonságban vannak. Vannak erdélyi, felvidéki és délvidéki ismerőseim is és semmilyen elnyomásról nem beszéltek.
Jan Slota meg néhány hozzá hasonló nacionalista gyűlölködőt leszámítva senki nem akar rosszat a kisebbségeknek, többek között a magyaroknak.
Egyik barátom volt többször is Erdélyben és azon túl is főként román lakta városokban és semmi atrocitás nem érte őket.
Igen régen voltak konfliktusok a második világháborúban és azután pl Benes-Dekrétum, délvidéki vérengzés stb amelyeket én nem támogatok de el kell ismerni ez bosszú volt a magyarok és németek bűneiért.
De mára már nincs ilyen.
„Nem halt meg senki, nem volt különös kegyetlenség benne.”
Tudod, nem feltétlenül a határmódosításba halnak bele az emberek, hanem lehet, hogy a határmódosítás teszi lehetővé a későbbi népirtásokat. Meg a kitelepítéseket sem nevezném éppen humánus cselekedetnek, sőt néha különös kegyetlenséggel történtek dolgok. Vajon akik azért haltak meg, mert elvesztették az otthonukat, őket nyilvántartja bárki? Ennek átlátása némi intelligenciát és empátiát igényel.
„A határon túli magyarok pedig nincsenek elnyomva, biztonságban vannak. Vannak erdélyi, felvidéki és délvidéki ismerőseim is és semmilyen elnyomásról nem beszéltek.”
Akkor ők a szerencsések között voltak. Nekem is vannak ismerőseim, és ők viszont beszéltek elnyomásról. Meg az itteni kb. 15 hozzászólásban is elhangzott több példa, de biztos hazudunk... De akár a médiából is lehetne tájékozódni:
„Jan Slota meg néhány hozzá hasonló nacionalista gyűlölködőt leszámítva senki nem akar rosszat a kisebbségeknek, többek között a magyaroknak.”
Kit akarsz meggyőzni? A tények ugyanis nem azt látszanak alátámaszatni, hogy neked van igazad...
„Igen régen voltak konfliktusok a második világháborúban és azután pl Benes-Dekrétum...”
Amely még mindig érvényben van, nem helyezték őket hatályon kívül, bocsánatot sem kértek érte soha. Ez meg az EU-t is minősíti, nem csak Szlovákiát.
„de el kell ismerni ez bosszú volt a magyarok és németek bűneiért.”
A délvidéki magyarok semmilyen bűnt nem követtek el.
Ha te ennek ellenére elismered, akkor neked vannak nagyon komoly problémáid. Népirtásra SEMMI nem lehet mentség. A „magyarok és a németek bűnei” meg már valamilyen kollektív felelősség elve szerinti kategória...
„De mára már nincs ilyen.”
Vérengzés szerencsére nincs. Én ismerek olyat, akit megvertek, csak azért magyarul mert beszélni „Szlovákiában”.
Meg ugye szóba került a nyelvhasználat korlátozása, a Székelyföldi autonómia kérdése is, a felvidéki magyarok magyar állampolgárságáról nem is szólva, stb. Amelyek itt is elhangzottak, de azért te még mindig azt hajtogatod, hogy semmi probléma nincs. Ilyenkor látszik, hogy a kérdésed célja a provokáció és saját nézeteid terjesztése, amikor a neked nem tetsző válaszokat (tehát a válaszok nagy többségét) figyelmen kívül hagyod, pedig eddig abban reménykedtem, hogy nem vagy ennyire rosszindulatú, csak tájékozatlan.
Miért nem tudsz túllépni azon, hogy nyilvánvalóan valótlan állításokat terjessz?
A kérdésedre bőven kaptál válaszokat, ne vitatkozz hát velük, inkább nézz utána annak, hogy mi a valóság. De szerintem tudod te is, csak valamiért ebben leled örömöd.
"Miért nem tudnak sokan túllépni Trianonon?"
Mert szeretnék újrajátszani a két világháborút.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!