Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi történne, hogyha hirtelen,...

Mi történne, hogyha hirtelen, mesterségesen felemeljük ugyanarra a bérszínvonalra a magyart, mint a nyugatit?

Figyelt kérdés

Tudom, tudom "akvárium - halleves" közgazdasági dilemmája, hogy a jólét csak úgy magától jön, az államon kívül senki nem akadályozza a fejlődést... blabla


De ha a politikusok nem lopnának, az adók normálisak lennének, az állam nem csinálna semmit, fejlődne itt bármi?


2015. jan. 19. 08:06
1 2 3 4 5
 11/44 anonim ***** válasza:

Az amerikai átlagkereset blue-collar-earnerként 36 000 usd / év, white-collar-workerként 63 000 usd / év, az egyesített átlag 43 000 usd / év körül van. Ha 1 usd 284 Huf (B.Bank 2015.01.19), akkor ez 10 224e Huf/év, 17 892e / év, valamint 12 212e Huf/év kifizetett (nettó) bért jelent, vagyis egy gyári munkás átlagosan 852eHuf-ot, egy diplomás átlagosan 1 491e Huf-ot, nagy átlagban havi 1 017e Huf-ot kapnak kézhez. A segélyezés összege és elérhetősége államonként változik, a legutolsó infóm szerint Illinois államban 16 000 Usd/év, azaz 4 544e Huf /év, azaz 378e Huf/hó.

Tehát; a diplomások nem keresnek ugyanúgy + a lakhatáson kívül minden olcsóbb (saját tapasztalat), de a lakhatás is olyan, hogy rezsivel együtt értendő. Vagyis; ha kibérelsz egy XIV. kerületi panelt 70+rezsiért (átlagban legyen 50e), az havi 120e Huf, ugye? Dollárban az 422 usd lakásra havonta. Anno 700 dollárért béreltem Zuglónál jobb környéken 2 szobásat... amikor ketten béreltünk, akkor 1600 dollárért béreltünk egy 3 szobásat egy sokkal jobb környéken... no mindegy.

Nekem így jön ki a matek.


Kérdező:

Egyetlen szektort mondj, ami - a mai helyzetből kiindulva -, mondjuk... 10 éven belül önálló húzóágazattá tehető!

2015. jan. 19. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/44 Körmendi Mátyás ***** válasza:

Nézd, ha levinnénk az adókat, nem lopnák az államkasszát és esélye lenne az embereknek, hogy vállalkozásba kezdjenek, amit nem lehetetlenít el az állam vagy csak egyszerűen rendes bérért dolgozzanak másnak, akkor természetesen fejlődés lenne.


Bár ez így szerintem senkinek nem kétséges.

2015. jan. 19. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/44 anonim ***** válasza:
51%

A probléma ott van, hogy ezek a döntések a látszat ellenére nem a magyar kormány hatáskörébe tartoznak.


Észre kell venni, hogy gyarmat vagyunk.

A "fejlett" Nyugat nem azért találta ki az EU-t, hogy 500 millió emberrel osztozkodjon azon, ami addig 200 milliónak jutott.


A gyalázat az, hogy számos riport kimutatja, hogy a magyar teljesítmény a nyugati átlag 70%-a de a bérek a nyugatiénak 30-40%-a.

Észre kell venni, hogy ez jó az üzletnek. De nem nekünk.

Ettől nől mások haszna.


Szerintem azokon kell elverni a port, akik olyan egyezségeket kötöttek az EU-val, ami ezeket a mutatókat lehetővé tette.

Akik belementek abba, hogy kivágják a szőlőinket, gyümölcsöseinket, felrobbantsák a cukorgyárainkat, levágatni az állatállományt, a 700 milliárdos élelmiszerexportot felcserélni 1200 milliárdos importra és hasonlók...


A 70%-os teljesítményhez a 70%-os fizetések legfőbb akadályai az országban tevékenykedő multik.

Őket PONTOSAN az vonzza ide, hogy 30%-ért is kapnak munkaerőt.

Ha többet kérnének, akkor tovább állnának keletebbre.


De ha sikerülnek a kis és középvállalkozások arányát növelni, akkor a piaci törvények szerint a bérek a teljesítmenyek felé kezdenének tendálni.

A multiktól ne várjuk, hogy többet fizetnek.

2015. jan. 19. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/44 anonim ***** válasza:
Szerintem nem szerencsés ha nyugati bérszínvonalban gondolkozunk, mert akkor túlságosan elismerjük a többi valutát. Az a jó kérdés, hogy miből akar az ember többet? Több étel, ha igen pontosan milyen, krumpli, málna, alma és így tovább. Vagy több/jobb házat, autót. Mit jelent a jobb autó? Számít-e a szépség? Tehát a lényeget kellene tisztázni, hogy mi a cél? Mert ha az megvan, akkor már lehet rá algoritmust gyártani, amiben a matematikusok segíteni fognak, de amíg nem lehet tudni, hogy mi a cél, addig nem lesz semmi.
2015. jan. 19. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/44 A kérdező kommentje:

"Egyetlen szektort mondj, ami - a mai helyzetből kiindulva -, mondjuk... 10 éven belül önálló húzóágazattá tehető!"


Azok az országok, akik még nálunk is lejjebb (Finnország, Dél-Korea) kezdték, azzal kezdték, hogy úgy elméletben körülvonalazták a kilátásokat, mit lehet tenni, hogy és miképp, majd ezt pártsemlegesen megvitatták, vagy elmagyarázták a társadalom összes osztályával.


Na valami ilyen feladata lenne a hazai értelmiségnek (pl. HVG-nek). Ehelyett össze-vissza uszít értelmetlenül, kihasználja az emberek frusztrációját és irigységét, és őmaga asszisztál hozzá ehhez a status quo-hoz. Tudom, ahhoz olyan alázat kéne, ami a saját becsvágyukat, és pillanatnyi érdeküket nem szolgálná. De létrejönne végre béke itt.


Nem menne egyről kettőre, nyilván. De - nekem az a tapasztalatom -, hogy az ember egészen máshogy viselkedik, ha előtte egy húsvér ember áll, mint egy nicknév.

2015. jan. 19. 09:44
 16/44 anonim ***** válasza:
88%

13.


Amit leirtal abbol kabe semmi sem felel meg a valosagnak. A berszinvonalat pont a multik huzzak fel egy adott regioban, nezz korul legyszives Gyorben, vagy Kecskemeten.


"számos riport kimutatja, hogy a magyar teljesítmény a nyugati átlag 70%-a de a bérek a nyugatiénak 30-40%-a. "


Ez a kijelentesed nem allja meg a helyet.


"kik belementek abba, hogy kivágják a szőlőinket, gyümölcsöseinket, felrobbantsák a cukorgyárainkat, levágatni az állatállományt, a 700 milliárdos élelmiszerexportot felcserélni 1200 milliárdos importra és hasonlók... "


Nem vagtak ki a szoloinket, a gyumolcsoseinket. A cukorgyarainkat sajat magunk zartuk be, nem volt kotelezo (egyebkent nyugaton is bezartak egy csomot, az egesz EU cukorgyartasanak 60%-a epult le versenykeptelenyseg miatt) raadasul a cukoriparnak Magyarorszagon nem volt nagy jelentosege, ezt egyszeruen tuldimenzinaljak.


Az sem igaz hogy felcsereltuk volna az exportot importra, a magyar elelmiszerkivitel jelenleg nagyobb mint barmikor, es Magyarorszag netto exportor elelmiszerbol.

2015. jan. 19. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/44 anonim ***** válasza:

A kis tigrisek mind úgy emelkedtek fel, hogy meglovagolták az elektronikai szektor felfutását. A legtöbb - ma már - nagy távol-keleti gyáróriás pénzes, főként amerikai vállalatok beszállítóiként kezdték (pl. a Kawasaki - a gyár történetében Te magad is olvashatsz erről), akik a helyi piac felvevőképessége és az olcsó munkaerő miatt települtek a térségbe. Az extra, amit a gazdasági vezetés hozzátett, az volt, hogy ragaszkodtak ahhoz (kül. gazdpol.-i eszközökkel), hogy a belföldi létesítmények beszállítói helyi vállalkozások legyenek. Így a technológia (mivel annak birtokosai kénytelenek voltak megosztani a saját tudásukat a beszállítókkal a minőségbiztosítás érdekében) meg tudott telepedni a térségben és a saját termelés előbb-utóbb konkurálhatott a technológia eredeti tulajdonosáéval. Ma meg már ott tartunk, hogy fél USA Toyotával jár.


A mi adottságainkat ahhoz hasonlítani egy picit... túlzó? Miért érkezne ide egy vezető cég vezető technológiát telepíteni? Ez nem nemzeti konszenzus kérdése, se nem politika kérdése: ez simán csak pénzkérdés.


Ha személyesen mondom, hogy az amerikai átlagbér 43 000 usd/év, ha nick mögé bújva mondom, hogy az amerikai átlagbér 43 000 usd, attól az amerikai átlagbér 43 000 usd. A gond az ezzel, hogy ez így sem és úgy sem gondolatébresztő. Csak vicsorgás-gerjesztő... :(.

2015. jan. 19. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/44 anonim ***** válasza:

Az amerikai atlagber europai szemmel semmit sem jelent, mert teljesen mas az adok es jarulekok szerkezete.


Lehet hogy nettoban tobbet kapsz, de ha megbetegszel, es a biztositasod pont azt a betegseget nem fedezi, akkor siman elszegenyedsz.

2015. jan. 19. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/44 A kérdező kommentje:

19. Tehát akkor az a kilátás, hogy vagy Magyarország összeszerelő-műhely lesz, vagy pedig az EU-ból kilobbizunk egy KGST II.-t, ami protekcióval, óriási vámokkal, óriási redisztribúcióval megemeli a élet és bérszínvonalat.


Hűha...

2015. jan. 19. 10:20
 20/44 anonim ***** válasza:

kb az összeszerelő műhelyek az egyetlen helyek az országban ahol normális bér van fizetve...

ha lenne több mérnök jönnének a cégek csak nincs, az ellenzék meg mondja hogy jajj kell a sok büfédiploma mert az kell

2015. jan. 19. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!