Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ti mit gondoltok Ferenc...

Ti mit gondoltok Ferenc Józsefről?

Figyelt kérdés
Szerintem egy magyarellenes ember volt, aki háborúba rángatott minket...

2015. jan. 6. 14:53
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
52%
Semmivel sem volt különb a többi habsburgnál.
2015. jan. 6. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Igaz, hogy fellendült az ország uralkodása idején, de nem voltak jó nézetei a magyar népről, gondolom '48 miatt...
2015. jan. 6. 15:05
 3/14 anonim ***** válasza:
66%

Olyan volt, mint a többi Habsburg, Nem a magyar ellenessége miatt rántott bele minket a háborúba.

Megölték a trónörököst, ezért hadat üzent Szerbiának. Mivel a Monarchia tagja voltunk, mi is beléptünk velük a háborúba. Ahogyan a Monarchia többi tagja is.

2015. jan. 6. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
68%

Véleményalkotásom róla a forradalom leverésétől függetlenül:

Horthy Miklós haditengerészeti főparancsnok lévén többször találkozott Ferenc Józseffel, írásaiból kiderül, hogy kb. 5:00-től 22:30-ig dolgozott minden nap (papírmunka, különböző személyek fogadása, stb...), emellett beszélte a Monarchia több nyelvét, ismerte a magyar mellett a nemzetiségek kultúráját is(Petőfi idézeteket is mondott Horthynak), tisztában volt a földrajzi, gazdasági lehetőségekkel, Horthy szavaival élve ,,Tökéletesen ismeri a birodalmat." . Horthy ezért is volt Monarchia-hű, mert látta, hogy van jövője ennek a birodalomnak, csak modernizálni kell (ez volt talán mindkettőjük legnagyobb szerencsétlensége, hogy a XX. századra előző századi emberek maradtak)! Az első világháborúba menetele természetesen hatalmas hiba volt, de ettől függetlenül egy sikeres államférfi volt, szerintem nem négy év alapján illik megítélni majdnem 60 év munkáját (a már említett magyar politikusunknál is szokásos kb. negyed évszázados pályafutása utolsó 5-6 évével dobálózni), az osztrákok is általánosságban pozitív képet alkotnak róla.

2015. jan. 6. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

"Szerintem egy magyarellenes ember volt, aki háborúba rángatott minket..."


Ez tipikusan olyan vélemény, ami mint tény, nem állja meg a helyét, mert nem objektív. Hogy ha mondjuk megnyertük volna a háborút, akkor biztos te lennél az első, aki magasztalnád, hogy Mátyás óta nem volt ilyen jó királyunk...


Azt akarom ezzel mondani, hogy könnyű úgy megítélni valakit, hogy ismered a dolog végkifejletét, 100 év távlatából. Viszont ott az ő fiát gyilkolták meg, és hadat üzent Szerbiának. Ennyi.

Nem rángatott senkit világháborúba, mert nem tudta, hogy ebből világháború lesz (jó, azt lehetett sejteni, hogy az oroszok nem hagyják annyiban Szerbia lerohanását stb., de nem biztos, hogy átlátta Ferenc József, hogy 20 millió áldozatot követelő világháború, Monarchia szétesése stb. stb. lesz ebből).


Ez olyan, hogy ha mondjuk csinálsz egy szülinapi bulit, akkor a buli előtt nem fogod tudni, hogy mi lesz a bulin. 3 hét múlva amikor mindenki rajtad röhög, hogy telehánytad magad, akkor visszamenőleg elítéled magad, de a buli előtt miért ítélnéd el magad? Nem tudod, mi fog történni. Úgyhogy Ferenc József sem "rángatta" bele a magyarságot a háborúba.


Tudom, hogy maga a tény számunkra tragikus, hogy nem is a mi ügyünk volt a háború. De akkor is, ez ennél sokkal bonyolultabb politikai folyamat volt, nem Ferenc József, mint egy ember személyén múlik ez! Az első világháború akkor is kitört volna, ha nem ölik meg Ferenc Ferdinándot. Mert kitört volna más ok miatt... A feszültségek Európában megvoltak, csak egy szikra kellett, ami belobbantotta. De ez az egész nem Ferenc József személyén múlott!


És magyarellenes sem volt, ezt kifejtette az egyik előttem válaszoló. Igenis, több nyelven beszélő, művelt, a népeiért felelősséget érző, nagy munkabírású, a munkáját komolyan vevő politikus volt. Tehát nem a henyélős fajta, aki élvezi, hogy uralkodó és a legyezteti magát stb., hanem hajnali 4-kor felkelt, sétálni ment, reggelizett és 6-kor elkezdte az államügyeket intézni egészen estig. És ezt késő öregkorában is így csinálta. Császár létére pedig eléggé szerény körülmények között élt, nem nagyon engedett meg magának luxust.


És Horthy tényleg csodálta, pont ezek miatt a tulajdonságai miatt. A jó államférfit látta benne, akit példaképének tekintett később.


Persze én nem vagyok Ferenc József iránt elfogult, most, mint embert mutattam be. Természetesen, mint magyar, elítélem a szabadságharc leverése utáni megtorlásokért, hogy szabad kezet adott Haynaunak, hogy önkényesen végeztessen ki embereket.


De akkor is, itt látni kel azt, hogy nem mindenki gondolkodik úgy, ahogy egy magyar. Ferenc József egy birotdalom uralkodója volt. Nem kell ezzel egyetérteni, de el kell fogadni. Ez van, nem mindenki magyar, nem mindenki fog mindig úgy tenni, hogy nekünk az jó legyen. És nem kell mindenkivel egyetérteni, de ez ne jogosítson már fel arra, hogy alaptalanul fogalmazz meg ítéleteket, hogy "utálta a magyarokat". Mert nem utálta egyáltalán őket.


És ez is mi, hogy "olyan, mint a Habsburgok?" Mert a Habsburgok milyenek? Minden Habsburg más volt, és igaz, hogy sokat harcoltunk ellenük, de ez nem azért volt, mert ők személyesen utálták a magyarokat, hanem azért, mert ők egy birodalmat vezettek, mi pedig egy önálló államot szerettünk volna. Két ellentétes elképzelés. Ha úgy adódtunk, hát harcoltunk. De ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy utáltak minket. A császári család tagjainak még magyarul is meg kellett ám tanulnia! Mária Terézia óta ezt mindenki megkövetelte. A Birodalom többi nyelvét nem követelték meg a gyerekeiknek, de a magyarul tudást igen.

2015. jan. 6. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Amúgy még annyit elmondanék Ferenc Józsefről, hogy amikor a Schönbrunni kastélyban jártam Bécsben, akkor megtekintettem a császári/királyi család életterét, láttam Sissi királyné szobáját, az öltözőhelységét, az kastély báltermét stb. Tehát ahol az uralkodói család élt.


És láttam Ferenc József dolgozószobáját.


Bevallom, meglepődtem. Azt hittem, hogy ő, mint császár, majd ilyen hatalmas nagy, márványpadlós, fényes, páncélokkal, kardokkal teli, hatalmas teremben, mahagóni íróasztal mögött dolgozott. Aha. Egy levegőtlen, ablaktalan lyuk volt az egész, egyszerű faasztallal, az íróasztalán pedig a családtagjai fényképével. Csupasz falakkal. Ez volt a dolgozószobája! Az én szobám nagyobb itthon és jobban be van rendezve!


Szóval tényleg nagyon puritán módon élt, és a hatalmas, pompás kastélyban a legkisebb lyukat használta dolgozószobának. Bevallom, azelőtt tényleg nem szerettem őt, az 1849-es dolgok miatt, de ezek után meghatott. Főleg, amit Horthy ír róla, hogy a saját kényelmével nem törődött, hanem csak az államügyekkel. Ő volt az az uralkodó, aki a munkáját hivatásnak tekintette, úgy érezte, a feladata a népei jólétének előteremtése, és ennek a saját életét alávetette. Csak ritkán ment el kirándulni, általában cska dolgozott, korán kelt, későn feküdt és mindig abban a lyukban dolgozott. Megdöbbentő.


És biztos vagyok abban is, hogy odafent a mennyben, amikor látta, hogy vereséget szenved a Monarchia, és feldarabolják, benne Magyarországot is, akkor szerényen odament Istenhez és megkérte, hogy helyezze őt át inkább a pokolba, mert ezek után úgy érzi, ott a helye. A tököm rá, hogy ez így volt!

2015. jan. 6. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hozzászólásokat, talán mostantól én is másképp tekintek rá.
2015. jan. 6. 23:55
 8/14 anonim ***** válasza:
Én csak annyit szeretnénk, hogy Ferenc Ferdinánd nem a fia, hanem unokaöccse volt. A fia még korábban, öngyilkos lett. A magyarellenesség nem helyes, ő egy uralkodó volt, egy régi dinasztia feje. Ha a te birodalmadban lázadoznának, te is levernéd őket. XVI. Lajos máshogy képzelte, nem is élte túl.
2015. jan. 11. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Az összes habsburg a magyarság ellenében tevékenykedett.Ez tény.Nincs értelme ezt szépítgetni.
2015. jan. 11. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

8-nak.

1848-ban nem lázadtak fel a magyarok. Létrejött egy magyar kormány, ami megszüntette a rendiséget. Ez az egész legitim volt, mert az uralkodó mindent jóváhagyott (V. Ferdinánd). Ezután a bécsiek leváltották V. Ferdinándot, amit a magyar kormány nem fogadott el, tehát Ferenc József nem volt magyar király. Majd csak 1867-ben koronázzák meg. És mondhatják erre a Habsburgok, hogy az ő birodalmuk része Magyarország, de a Pragmatica Sanctióban is már elismerik, hogy Magyarország csak a saját törvényei szerint irányítható. Ez az egyik, a közjogi oldala a dolognak.


A másik pedig, hogy ezután fellázították ellenünk a horvátokat és a szerbeket. A szerbek fegyverhez nyúltak a Délvidéken, a horvát bán pedig, Jellachich betámadott magyar területre. Mivel a Habsburgok keze volt a dologban, így kijelenthetjük, hogy a Habsburgok támadtak rá Magyarországra. Innentől kezdve teljesen jogos volt az önvédelem, hogy elkezdtünk honvédeket toborozni. Utána pedig történt, ami történt.


És még azt is megjegyezném, hogy az akkori katonák, akik a királyra esküdtek fel, csak azért voltak hajlandóak Kossuth mellett harcolni, mert V. Ferdinánd aláírta az áprilisi törvényeket, vagyis a magyar kormány legitim volt. Amikor Kossuth Debrecenben kikiáltotta a Habsburg-ház trónfosztását, akkor viszont elég sok magyar katona otthagyta a honvédsereget, sok tiszt lemondott. Úgyhogy én nem mondanám a szabadságharcot lázadásnak.


Október 6 kapcsán pedig ott van Battyhány Lajos, aki mérsékelt liberális lévén azonnal lemondott a miniszterelnökségről, amikor elkezdődött a szabadságharc. Szóval az ő kivégzése Pesten önkényes és törvénytelen volt, a módja pedig egyszerűen megalázó. Akasztásra ítélték. Abban az időben csak a zsiványokat, a betyárokat, tolvajokat akasztották! Ez elárulja, hogy mit gondoltak a Habsburgok a magyar kormányról, amit pedig V. Ferdinánd szentesített... (egyébként nem akasztották fel, hanem golyó által végezték ki, de ennek gondolom ismert a története, miért).

2015. jan. 11. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!