Miért tett le a városvezetés az M4-es metró meghosszabbításáról?
Mindig azt hozzák fel indoknak, hogy a 4-es metrót kevesen használják. Jelenlegi formájában valóban, hiszen a kezdeti tervek szerint is Újpalotától kellene közlekednie Budaörs határáig. Így már valóban lenne értelme, forgalma, hiszen kiválthatná a 7-es buszcsalád forgalmának nagy részét.
Mégis mit várnak ettől a rövidke szakasztól? A 3-as metró sem akkor lett ilyen forgalmas, amikor még csak a Deák Ferenc tér és a Nagyvárad tér között járt...
A metróépítés a legdrágább városi közlekedési forma, szimplán annyiról van szó, hogy a Keleti-
Újpalota szakaszon nem térülne meg, tehát fajlagosan bődületes összegbe kerülne egy utas elszállítása.
Metrót akkor érdemes építeni, ha átlagosan óránként 10 000 utasod van irányonként egy adott szakaszon. Ennyi pedig nem lenne a Keleti-pályaudvar utáni szakaszon.
Ide villamost lenne célszerű építeni, ha jól emlékszem régebben volt is 44-es villamos errefelé, (igaz az nem Újpalotára, hanem Zuglóba járt) a vágányokat egész sokáig meghagyták, sőt tudtommal itt-ott még mindig meg is vannak pl. Bosnyák tér.
Bécsben például a semmi közepére hosszabbították meg a 2-es metrót (Seestadt), mert előre gondolkodtak és tudták, hogy az a hatalmas terület előbb-utóbb beépül, s máris van egy jó közlekedési kapcsolata a belvárossal.
Újpalotán is óriási beépítetlen területek vannak, és a terület fejlődésének óriási löketet adna egy metró.
#3 Nincs egyértelmű recept arra hogy 9999 utasnál villamos, 10000-nél metró. Itt azt kéne figyelembe venni, hogy van egy megépített, de csonka metróvonalunk, és be akarjuk-e betonozni ezt a hibát a hálózatszerkezetbe hosszú évtizedekre, vagy sem. A 4-es metró keletinél elvágása teljesen rossz helyzetet teremtene, olyan metró-villamos átszállási pontot létrehozva, aminek nem a belváros szélén lenne a helye, hanem messze kint a külvárosban. Ha megfigyeled a 2-es metró is jó hogy kimegy az őrsig, de még jobb lenne, ha a városhatáron is túlmenne. A 3-mas metró is azért kihasznált, mert eléggé kint van a vége külvárosban, de még jobb lenne meghosszabbítva. A 4-estől nem kéne elvenni ezt az esélyt.
A 4-es metrót már nem lehet visszacsinálni, ezért rövidtávú szemellenzősségnek tartom, hogy úgy teszünk, mintha nem lenne ott.
Igaz, hogy a 7-es buszcsaládot és még néhányat kiválthatna, de rossz hatásfokkal: sokkal lassabb lenne az utazóknak az átlagsebességük, ha beleszámítjuk, hogy sokan csak egy két megállót mennek és a felszínre érést is belekalkuláljuk.
Valóban erőltetett és rossz választás volt a metró, sokkal inkább sok kicsi dolgot kellett volna fejleszteni, továbbá a felszíni tömegközlekedést elsősorban.
Sok EU-s támogatást kaptunk, de csak arra volt az ész, hogy minél könnyebben egy-két cég kaparintsa meg az egészet. Ha sok kis projekt lenne, akkor kis pályázatokra többen jelentkeztek volna.
Azért a kérdés összetettebb.
Elsőnek a politikáról. Az elhibázottság akkor kezdődött, amikor politikai szempontot is belevittek. Semmit, sem metrót, sem mást nem lehet jól létrehozni politikai célzattal. A politikának itt annyi lehet szerepe, hogy eldönti: a tömegközlekedés nem jó, javítani kell, erre pénzt áldozunk. Pont. Ezután a szakmák meghatározzák az értelmes lehetőségeket. Ekkor kaphat szót ismét a politika, ha van szempontja a választáshoz. De csak ha van.
Egy metrónak nemcsak költségei vannak, hanem számos kihatása egy nagyváros életére, gazdaságára is. Ezt számításba kell venni. Például azt, milyen a beépítettség, mik a terveink. Milyen a gazdasági szerkezet, hová milyen termelőegységet lehet és érdemes telepíteni. Ezek és a lakásviszonyok meghatározzák a közlekedés fő áramlási irányait és volumenét is. Utána ezekre tervezhetünk hordóeszközt. De csak utána.
A négyes metróval, de szinte minden más közlekedésszervezéssel (és másokkal is) két fő probléma adódott. Az első, hogy a politika pökhendien és dilettáns módon meg kívánt határozni olyan paramétereket, amihez semmi köze. Ezzel megpecsételte a további hibák sorsát. A második pedig az volt, hogy alapvetően a lenyúlás eszközének tekintette. Túl nagy összegek szerepeltek, túl nagy volt a csábítás a haverok ilyetén történő jutalmazására, saját zsebbe visszacsorgatásra és hasonlókra. És túl kicsi volt ehhez a morális tartás. Ezzel végleg megpecsételte a metró sorsát, aki jó benne, az a szakemberek teljesítménye, esetleg a politikai presztízsveszteség kármentése. De ebből nem következik, hogy csak kárunk van. Elég fontos objektum ahhoz, hogy körülményeit a fontosságának megfelelőre alakítsuk. Mert azt azért ne feledjük, hogy egyre inkább egy nagyváros (lassan egyedüli) gyors közlekedési lehetősége lesz. Itt és a világon mindenütt. Ezért áldoznak rá milliárdokat is.
"a vágányokat egész sokáig meghagyták, sőt tudtommal itt-ott még mindig meg is vannak pl. Bosnyák tér."
Mintha a Thökölyn az útfelújításkor rendbe is szedték volna a pályát, bár lehet rosszul emlékszem. Azt talán olcsóbb lenne rendbe szedni, csak akkor megint szét kellene bombázni a Baross teret.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!