Igaz, hogy Kádár Jánosnak köze van Nagy Imre halálához? A Kádár-rendszert egyesek nagyon jónak állítják be, míg mások elítélik. Mi az igazság?
Nagy Imrét Kádár nyíratta ki.
Ugyanakkor szerintem Kádár a maximumot hozta ki abból a szerepből, ami '56 után neki jutott.
A forradalom nem lehetett volna sikeres, mert egyszerűen nem bírtunk a Vörös Hadsereggel. Ha vissza is verjük valami csoda folytán azt a sereget, amit ideküldtek leverni a forradalmat, akkor jöttek volna többen, akikkel már tuti nem bírunk.
Annyi pozitívuma volt a lázadásnak, hogy enyhült a komcsi diktatúra.
"Köszönöm a választ, de szeretném megkérdezni, hogy miért ölette meg Kádár Nagy Imrét? Mi volt pontosan a problémája vele?"
Nagy Imre egy szimbólum volt Magyarországon a forradalom leverése után. Gondolom Moszkvából érkezett a parancs, hogy minden áron el kell törölni az ellenállás szimbólumát.
És szerintem Kádárnak is érdeke volt, hogy ne üljön börtönben valaki, aki potenciális gyújtópontja lehet egy újabb lázongásnak.
Olvasd el, szép részletes cikk van Nagy Imréről a wikipedián.
Az akkori világrendben a keleti térfélen a sSzovjetúnió döntött. Hiába járt a szája a nyugati hatalmaknak, a 2. vh-t lezáró egyezséget eszük ágában sem volt felrúgni. (a pofázás a közvéleménynek szólt)
Mikor Magyarországról kimentek a szovjet csapatok, Hruscsov felhívta Eisenhowert és csak annyit kérdezett áll-még a háború után megállapított satus quo. A válasz ennyi volt: igen
..és szovjeték már jöttek is vissza.
Kádár János és Nagy Imre tényleges politikai irányvonala nagyon hasonló volt, mindketten emberarcú szocializmust, a kisemberek felemelkedését, demokratikus-szolidáris társadalmat szerettek volna, ez a hasonlóság tette őket veszélyessé egymás számára.
Nagy Imre ugyanis mindezt az akkori külpolitikai, nagyhatalmi erőviszonyok (Jaltai és Potsdami status quo) figyelembevétele nélkül akarta megvalósítani, és hagyta magát sodortatni a budapesti utca közhangulata által.
Kádár János viszont reálpolitikus volt, aki abból a helyzetből akarta kihozni a legjobbat ami akkor ténylegesen fennállt, nyilván csakis úgy, hogy mindehhez a Szovjetunió és a szocialista tömb bizalmát, támogatását is megőrizhesse.
Nagy Imre számára Kádár János veszélyt jelentett, mert személye reális alternatívát jelenthetett a Szovjet vezetés számára, ha Nagy Imre elveszítené korábban meglévő bizalmukat. (Rákosi, Gerő és társai hiába voltak a Szovjetunióban, nem voltak már használható figurák, mert lejáratták magukat és borzasztóan népszerűtlenek voltak, Kádár azonban hiteles személyiség volt és népszerű, hiszen Rákosi börtönében ült...)
Később Kádár János számára Nagy Imre veszélyes volt, mert nem lehetett már kiegyezni vele, ellenfélként pedig veszélyeztette a Kádár-kormányzat legitimitását, hazai és nemzetközi elismertetését. Kádár megpróbált Nagy Imrével kompromisszumra jutni, eleinte azt is felajánlotta, hogy hivatalos lemondása után vegyen részt a Kádár-kormányban és segítse elő a konszolidációt, majd a kibontakozást. Sajnos Nagy nem volt kompromisszum kész, mert saját magát tartotta egyedüli legitim vezetőnek és a legitim magyar kormány fejének, nem engedett erről az elvi álláspontról. Ez a Nagy Imre-i álláspont elvileg és gyakorlatilag is tarthatatlan volt. Elvileg, mert Nagy Imrét nem demokratikus választás, hanem a Párt és a Szovjetunió bizalma emelte a kormányfői tisztségbe és ez a bizalom már nem volt meg. A Kádár-kormányt ugyanaz a Dobi István elnöki tanácsi elnök eskette fel, aki a Nagy-kormányt és akkoriban az Elnöki Tanács képviselte a legális államhatalmat, a Párt bizalmát és a Szovjetunió bizalmát pedig Nagy elvesztette, Kádár pedig élvezte.
Az 56-os zavargások és a teljes államszervezeti összeomlás után mindenki akit felelősségre akartak vonni a történtekért Nagy Imrére mutogatott, hogy tőle vagy kormánya tagjaitól kapott utasítások szerint járt el. Kína és a Szovjet balosok tízezrek kivégzését követelték, annak érdekében, hogy nehogy a magyar példa ragadós lehessen. Kádár ezt akarta megakadályozni és sikerrel is járt. Nagy Imre a hajthatatlansága és kompromisszumképtelensége miatt szinte kínálta magát a bűnbak szerepére. Sajnálatos, mert egyébként Ő is kiváló ember volt és így egy nagyszerű államférfit vesztett el az ország.
A Kádár-rendszer nem volt tökéletes, sok hiányossága, hibája volt, de egyértelműen az akkor elérhető legjobb volt.
Kádár János a magyar történelem kimagasló alakja. Nagy Imre pedig szintén kimagasló egyéniség, aki azonban tragikus döntései és elhibázott politikai taktikája miatt végzetes helyzetbe került.
Kádárnak fel kellett vállalnia azt az első hallásra nem túl dícső, de szükséges szerepet, hogy szabad utat enged a Nagy elleni felelősségre vonásnak és nem próbálja a bíróság befolyásolásával megmenteni őt, annak érdekében, hogy viszont a "vezéráldozat" fejében a bosszúhadjárat időben leállítható legyen és az egész 56-os felelősségre vonás néhány száz embernél megálljon, tízezrek kivégzése helyett. Ezek után pedig milliók számára legyen megteremthető egy békés, virágzó, élhető Magyarország, egy legvidámabb barakk a nagy szovjet befolyási övezetben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!