Egyértelműen diktatúra volt a Kádár-rendszer is?
A Wikipédia szerint:
"A Rákosi-rendszer azért képez önálló részt a Magyar Népköztársaság történetén belül, mert csak erre volt jellemző a személyi kultusz, a koncepciós perek, a beszolgáltatási kötelezettség, az „éberség” jegyében pedig a rendőrállam fenntartása az ÁVH vezetésével."
Ebből azt hámozom ki, hogy a Kádár-rendszerben ezek nem voltak meg, tehát nem is volt igazi diktatúra, azon kívül, hogy egypártrendszer volt.
Kérem, világosítsanak fel azok, akik már éltek akkor!
18/f
Így van, a Kádár-rendszer lényegesen "puhább" időszak volt, gyakorlatilag egy felpuhult szocializmus. Öregek sokan vissza is sírják:
"Száz forint a langyos lángos,
mi lesz velünk, Kádár János?"
Nincs éles határvonal diktatúra és demokrácia között, hacsak nem azt vesszük, hogy lehet több pártra is szavazni.
De diktatúrából is lehetséges sokféle fokozat, itt van példának a Rákosi-rendszer és a Kádár-rendszer.
Demokráciából is lehet fokozat, elég csak megnézni, hogy mi megy Magyarországon és mondjuk mi megy egy nyugat-európai országban.
Ott egyértelműen erősebb a civil élet, az átlagemberek jobban benne vannak a politikában és a döntéshozatalban, míg ez Magyarországra nem igazán jellemző.
De elég csak megnézni mondjuk Oroszországot, ami tökéletes példa arra, hogy milyen egy olyan rendszer, ahol demokrácia van, de lényegében egy ember és a haverjai döntenek mindenről.
A Kádár-rendszer majdnem olyan "puha" diktatúra volt, mint ami ma van Magyarországon. Akkor is egypárt rendszer volt, de nem volt "látszat" ellenzék,mint ma.
Megélni viszont akkor mindenki tudott és nem volt ekkora vagyoni különbség, mint most.
A szociális biztonság nagyobb volt, az állam adott a kezedbe munkát, amikor végeztél a sulival, majd lakást is, hogy legyen ahova letelepedj.Nem építettek le, vagy ha mégis, akkor pár héten-hónapon belül szinte azonnal kaptál másik, hasonló munkát.
Viszont ennek ellenére is, ill. ettől függetlenül, a Kádár-rendszer egy diktatúra volt.Nem volt szólásszabadság, nem volt ellenzéki sajtó, nem volt eleve ellenzék, a választásokon csak a Népfront indult, és mindent az MSZMP KB-ban döntöttek el (a jelenlegi és akkori helyzet közötti párhuzam irreális).
"Nincs éles határvonal diktatúra és demokrácia között, hacsak nem azt vesszük, hogy lehet több pártra is szavazni."
Ez marhaság. Hogyne volna. Hasonlíts csak össze mondjuk egy Észak-Koreát egy Bundesrepublik Deutschland-dal!
"Ez marhaság. Hogyne volna. Hasonlíts csak össze mondjuk egy Észak-Koreát egy Bundesrepublik Deutschland-dal!"
Én arról beszéltem, te mesüge, hogy középen nagyon összefolyik az egész dolog. Egy jóléti, laza diktatúra lényegében már olyan, mint egy demokrácia, ahol diktatórikus módszerekkel irányítanak.
Most te hoztál fel példának két országot, ahol egyértelműen diktatúra és demokrácia van. Ilyen esetekben persze, hogy egyértelműen meg lehet állapítani, hogy melyikük melyik.
Olyan ez, mint amikor eléd raknak két fazekat, az egyikben 5 fokos a víz, a másikban meg 80 fokos és akkor megkérdezik, hogy szerinted melyik a meleg és melyik a hideg. Egyszerű dolgod van.
De ha egyik fazékban 30 fokos a víz, a másikban meg 32, akkor tapintással meg tudod állapítani, hogy melyik a hidegebb és a melegebb?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!