Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi a liberalizmus és annak a...

Mi a liberalizmus és annak a gazdasági értelmezésének a neoliberalizmusnak a lényege?

Figyelt kérdés

Ha egy népcsoportról vagy szó, azzal szemben nem lehet általánosítani, ha egy Jobbikosról akkor egyszerűen fasiszták! Ha a zsidókról van szó már a név említése is eretnek, ha a Palesztinokról akkor csend! Ha a cigányokról van szó, akkor csak mindenki gerjeszti a feszültséget, ha az áldozataikról akkor mintha nem is létezne a probléma! Ha a korrupt zsidó politikusokról van szó, akkor ujúj, de ha a magyar politikusokról az meg természetes! (mintha nem lenne szépszámú zsidó a parlamentben)

Ha gazdaságról van szó akkor csak a neoliberális felfogás a járható, és pld a neoklasszikus az nem is létezik és alkalmazhatatlan, miközben 20 éve elő sem vettük és még is itt tartunk.

És ami a legfurcsább, mindig az ember és nem a felfogás a hibás, mintha nem az emberek találták volna ki, és alkalmaznák mindenütt a világon!


Ez nem egy folyamatos kettősmérce, amit alapjaiban elvet a liberális felfogás?


2009. dec. 14. 10:41
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem, amit te leírtál, az nem a liberális felfogás.

Egyrészt teljesen szét kell választani az "emberi jogi liberalizmust" és a "gazdasági liberalizmust".


A gazdasági liberalizmus mellett nem akarok érvelni, világos, hogy nem működik jól, én sem értek vele egyet, és a liberálisok nagy része sem.


A liberális felfogás lényege az, hogy az értékrend hierarchiájának a csúcsán a szabadság áll, míg mondjuk a konzervativizmusnál a hagyomány, a radikalizmusnál pedig a változás. A liberálisan gondolkodó embereket többnyire elsősorban nem annyira közösségben, hanem személyekben gondolkoznak, független, önálló emberekben. Épp ezért nincs ma olyan, hogy A liberalizmus, csak sok liberálisan gondolkodó ember van, akik közül mindegyik a maga liberalizmusát gyakorolja.


A fenti felsorolt példáid esetében azért tapasztalsz heve ellenreakciókat liberális oldalról, mert, ahogy mondani szokták, "amilyen az adjonisten, amolyan a fogadjisten". Ma Magyarországon bizonyos társadalmi és etnikai csoportokat megszámlálhatatlanul sok támadás ér, és egy liberálisan gondolkodó embernek egyértelműen ellenfelének tekinti azt, aki a társadalmi feszültségeket generálja.


Például: elítélem a Jobbikot egyes politikai húzásaiért. De fel se merül bennem, hogy minden jobbikos fasiszta.

Viszont a kuruc.infó az, vastagon. Ott nem egyszer elsütik, hogy a romák esetében alsóbb rendű fajról van szó, vagy hogy kivel, mit és hol kéne csinálni.


Tehát, kedves kérdező: igazad van a kettős mércével kapcsolatban. A fasiszta terror áldozatairól több megemlékezés van, mint a kommunizmus áldozatairól. De a kettős mérce "megoldása" nem az, hogy a holokausztot eltagadom, vagy hogy kisebbítem a náci Németország tetteit, hanem inkább amellett kampányolok, hogy a kommunizmus áldozatairól is illően emlékezzenek meg.


Kettős mércék mindig lesznek, az emberek hierarchiákban gondolkodnak. A liberálisok azért tiltakoznak a fent felsorolt példáid esetében, mert a radikális, szélsőjobbos kezdeményezések nem KIEGYENLÍTENI akarják a mérleget, hanem ÁTBILLENTENI.


Nem hiszek abban, hogy a zsidók uralnák a világot, olvastam olyan szövegeket, amik tételesen cáfolják a holokauszt-tagadók érveit, és olvastam az Umberto Eco féle kritikai kiadását a Cion bölcseinek jegyzőkönyvének, ami egyértelműen bizonyítja, hogy hamisítvány. Mint liberális, ezért minden ezekre történő hivatkozást hamisnak, és uszításnak tekintek. De épp így tiltakozom a jobbikosok lenácizása, minden liberális egy kalap alá vétele, vagy mondjuk az ellen, amit Izrael állam a Palesztin néppel művel.


Mindig az ellen fogok a leghangosabban tiltakozni, amit a legigazságtalanabbnak tartok. Jelen esetben azt, hogy egyes politikai fórumok (pl.:kuruc.infó) a zsidóság ellen hangolják a közvéleményt, mintha mind egy nagy összeesküvés része lenne, ezzel egy közös ellenséget teremtve a népnek. Megfeledkeznek ilyenkor Radnótiról, Rejtőről, Örkényről, és még sorolhatnánk. Nem hinném, hogy összeesküvők lettek volna.


Szumma: semmi sem fekete, vagy fehér. A fenti hibák akkor jelennek meg, ha valaki valamit feketére akar festeni. Hogy kiegyenlítődjön a dolog, megjelenik egy liberális felfogású ember fehér festékkel. Mert a fehér esetében semmi sem történik, a feketéből meg nagy bajok sülhetnek ki. Ez egy válaszreakció. Pedig a szürke az igazi. Érted?

2009. dec. 14. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Természetesen értem.

Csak a túlfűtött szabadság vágyat nem nagyon, amikor már a lokálpatriotizmusnak kell elszenvedni a nagy egyenlősdi eredményeit. Hol lehet egy magyar csak egy pici előnyben egy külföldivel szemben, ha nem a hazájában. Ez nem nacionalista magyarkodás, hiszen a világon mindenütt természetes hogy az adott állam polgárainak egy csekély előnyük van. Ezzel szemben itt mintha minden fordítva működne, a kereszteket kivágják a menórákat meg állítgatják, a magyar miniszterelnök a kereszténye magyaroknak annyit nem mond hogy „fapapucs” a zsidókat meg magasztalja. A média ezerrel tömi a kisebbségeket a képernyőre, miközben ha valami nemzeti az már ok a gyalázkodásra. Sorolhatnám de felesleges, mert nem a nemzeti oldalon billen a mérleg nyelve, és hihetetlen messze vagyunk attól hogy nekünk magyaroknak legyenek jogaink a kisebbséggel szemben, hanem pontosan fordítva. Folyamatosan engedményekre kényszerülünk, és mivel ezt már sokan unják, ezért élesedik a helyzet.


Persze sok okfejtéseddel egyetértek, mint Jobbikos ami nem lenne szokatlan, ha nem lenne ennyire igazságtalan a helyzet.


Ui: Hidd el nekem hogy sok önmagát liberálisnak tekintő embernek fogalma nincs a szabadelvű gondolkodásról, csak a média túlzásainak hisznek.

2009. dec. 14. 11:50
 3/3 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező! Neked is sok dologban igazad van, és ezt meg is lehet veled kulturáltan beszélni.

De csodálkozol, ha a liberális érzelmű emberek hajlamosak "átesni a ló túlsó oldalára", ha a fentihez hasonló megjegyzésekbe botlanak?


Szerintem mindenki hajlamos átesni. Amúgy teljesen oké, hogy vannak más látásmódok is, és egyik sem rosszabb a többinél. Csak minden egyoldalú válaszreakció egyoldalú reakciók következménye: oda és visszafele is.

2009. dec. 15. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!