Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Te sem hiszel a demokráciában?

Te sem hiszel a demokráciában?

Figyelt kérdés

1. Nézzétek csak meg az elmúlt 24 évet. Teljesen inkompetens vezetőink voltak. Fűt, fát igértek, aztán teljesen más lett. Elviekben Mi választjuk meg akit akarunk. De tudjuk-e hogy ki az akit megválasztunk? Annak mutatja magát akinek akarja.

Tudjuk-e hogy MIRE szavazunk mikor szavazunk? Nem, mert mindenki azt mond amit szeretne.

A 30-as években hitlert tulajdoképpen megválasztották. De aki rá szavazott tudta e hogy ezzel a gázkamrákra meg a háborúra szavaz? Nem.

Egy politikusról átalunk alkotott kép nem felttlen azonos a politikussal magával. Pedig mi csak az előbbit ismerjük. A választás csak arra van, hogy elhitesse velünk, hogy az

került hatalomra akit mi akartunk.


2. Kialakult egy politikai-arisztokrácia. Az olyen emberek, akik életünkben egy percet sehol nem dolgoztak mint a parlamentben. Kettéválik a társadalom: azokra akik dolgoznak és élnek, valamint azokra akik törvényeket hoznak, (utóbbi pedig egyre jobban elszakad a realításokról). S egyre kissebb az átfedés. Olyan dolog ez, amikor a komcsi országokban "választást tartottak" , lehetett szavazni de csak komcsi pártokra mert a többi be volt tiltva.


3. A pártok gyakorlatilag megválaszttatják magukat, méghozzá a médián keresztül. A média alkalmas az emberek befolyásolására, manipulációjára, a magygyőzésen túl. Ékes példája ennek a mai helyzet: egyre rosszabbul élünk, de mégis a kormány képes olyan jól komunikálni, hogy mégegyszer megnyerjen egy választást. Az emberek nem meggyőzve vannak hanem manipulálva, hogy akár saját érdekeikkel is szembemenjenek.


4. ,,A demokrácia azért jó mert hosszútávon kijavítja saját hibáit, saját tévedéseit" - Mondta talán Churchill vagy már nem is tudom ki. Csakhogy nem mindig elég a hosszútávú kompenzáció. Például, mire az embereknek annyira elegük lesz a környezetszennyezésből, hogy a zöld mozgalmak jelentős hatalomra tehetnek szert, addigra már a globális felmelegedés és az élővilág pusztulása nem hogy visszafordítható nem, de még csak megállítható sem lesz évtizedes távlatokban, és persze hozzá kell tennem hogy a föld óriási árat fog fizetni a mi demokratikuskodásunkért.


5. Mindannyian azt gondoljuk hogy a demokrácia jobb bármi másnál, és ennél jobb nem is lesz. Ez egy igazolhatatlan állítás, mivel csak akkor tudnánk bizonyítani vagy cáfolni ha minden történelem alatt valaha létezett, létező, és jövőben létezni fogó demokráciát meg tudnánk vizsgálni, és ki tudnánk ezt jelenteni egytől egyig mindegyikre. Ez természetesen lehetetlen vállalkozás.

A történelem azt bizonyítja inkább, hogy nem minden demokrácia jó, és nem minden diktatúra rossz (értsd bele a császár- , és király-ságot valamint egyebeket is). Egy rendszer sikerességét sokkal inkább a vezetők kvalitása és szándékai határozzák meg, mint hatalomrakerülésük módja.


6. Szakmai ügyekben a lakosság nem kompetens. Ha kiírnánk egy népszavazást arról, hogy 'mindenki kapjon az államtól havi egymillió forintot csak úgy', 'vagypedig mindenkinek vizitdíjjat kelljen fizetni az egészségügy konszolidációja céljából', nyílván az előbbi nyerné meg melynek következménye hiperinfláció, míg utóbbi nem tehet rosszat.

Olyan kérdsekben is van hatásköre az állampolgároknak dönteni (népszavazás útján) amelyekhez nem értenek.


7. Vessünk egy pillantást Ukrajnára. A kormány a FÁK-hoz húz , a lakosság az Eu-hoz. Ha hirtelen a kormány mégis ismét eu-pártivá pálfordulnA , akkor lehet hogy az orosz pártiak kezdenének lázadozni. Sosem lesz mindenkinek jó, csak éppen sokesetben emberek millióinak akaratát köpi szembe az állam. Ha a kissebb régiók - akár települések - dönthetnének saját sorsukról önállóan, akkor az elégedetlenek száma minimalázálható lenne.

(Eme elv alkalmazása speciel pont ukrajna esetében vezetne talán a legszélsőségesebb válaszokra: Az ő esetében ez azt takarná, hogy népszavazással döntetik el hogy melyik falu fog a FÁK-hoz, és melyik az EU-hoz csatlakozni. [ijjj] Itt szerintem alkalmazható lenne a népszavazás ELVILEG, mivel szemléleti kérdésről, nem pedig szakmai kérdésről van szó. Persze itt a gyakorlati megvalósítás nagyon-nagyon problematikus lenne.)


8.A demokrácia egy hite a mai kornak. Olyan mint annak idején hogy a nap a föld körül forog. Semmi bizonyítékát nem látom annak hogy ez messze a legjobb. A privellegizálása pusztán intuíción alapszik. Cáfoljatok meg ha nincs így.



2013. dec. 24. 20:35
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:
100%
Kicsit továbbmegyek a fantáziálásban. Milyen lesz a következő működő rendszer? Nyilván nem a régi eszméket fogjuk visszahozni, kommunizmus, nácizmus, királyság, dualizmus, teokrácia, stb. Mindenképpen meg kell "érnie" egy társadalomnak az adott berendezkedésre. A benne levő emberek mentalitásának kell megváltozni, különben semmit se ér az egész. Jó példa erre Afganisztán vagy bármelyik erőszakolt demokrácia. Akkor léphetünk előre, ha levetkőzzük a régi tekintélyelvű rendszerünket és valóban felfogjuk, hogy egyenlőek az emberek. Hogy Orbán Viktornak is pont annyi joga van, mint nekem. Hogy Ő is a becsületembe tud gázolni, és nem csak fordítva. Ez ma még nincs így. A hatalom még leginkább arra koncentrál, hogy tud (ez kicsit erős) szervezettebben bűnözni, úgy hogy az emberek még kollektíven ne álljanak fel, hogy elég. Illetve a többi szervezetten bűnözni vágyót elhessegetni a húsosfazék közeléből. Ha a vezetői réteg eszmeisége változna meg, akkor talán lehetne egy új rendszer, ami biztosan építkezne régi rendszerek elemeiből is. Az átláthatóság, az egyértelmű személyi felelősségvállalás, az egyenlő jogok, erőszakmentesség, a fenntartható rendszerek építése, és környezetvédelem mindenképpen alapjai kell hogy legyenek. Minden olyan lépés ami ezek irányában történik, szerintem jó. És minden olyan lépés, ami a hatalombebetonozása, az ellenőrzés ellehetetlenítése, nem társadalomra, hanem konkrét emberekre hozott törvénykezés pedig rossz.
2013. dec. 25. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!